Wywiad z planistą produktu

Więcej o projektorze LSPX-P1

Ten projektor zapewniający wrażenia jak na dużym ekranie można przenosić w jednej ręce. Został zainspirowany przez uczucie, którego doznajemy w przyjaznych pomieszczeniach.

 

TS Business Division, Consumer Experience Producer
Yusuke Murasawa

─ Opowiedz nam o pomysłach i koncepcjach stojących za stworzeniem przenośnego projektora LSPX-P1 do projekcji z bardzo bliskiej odległości.

Murasawa: Koncepcja Life Space UX, obejmująca ten przenośny projektor do rzutowania z bardzo bliskiej odległości, skupia się na tym, jak można przekształcać naszą przestrzeń życiową. 

Zdjęcie produktowe modelu LSPX-P1.
Zdjęcie modelu LSPX-P1 w użyciu.

Zastanówmy się, jak wiele osób decyduje o ułożeniu kanap, stołów czy krzeseł w salonie w oparciu o lokalizację swoich telewizorów z dużymi ekranami. Tak jakby ich przestrzeń osobista zależała od samego telewizora. W tych przypadkach układ pomieszczenia naturalnie przyciąga ludzi do ekranu podczas codziennych zajęć. Zaczęliśmy jednak kwestionować praktyczność takiego rozwiązania. Chcemy uwolnić rodziny od ograniczeń związanych z konwencjonalnymi urządzeniami elektronicznymi, do których ludzie nieumyślnie się przywiązali, a także umożliwić im swobodne tworzenie preferowanych przestrzeni, w których będą w stanie oglądać filmy lub programy telewizyjne wraz ze swoimi bliskimi. Te idee zachęciły nas do skupienia się na kompaktowych projektorach. Przenośny projektor umożliwia oglądanie filmów w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, co pozwala umieszczać meble w każdym miejscu, a to z kolei zapewnia większą swobodę.

Zdjęcie modelu LSPX-P1 w użyciu.
Zdjęcie modelu LSPX-P1 w użyciu.

─ Jaki jest zalecany sposób użycia projektora LSPX-P1? 

Murasawa: Projektor LSPX-P1 jest podłączany do zewnętrznego urządzenia z danymi wejściowymi i umożliwia korzystanie z telewizji, filmów i gier, tak jak zwykły projektor. Ponadto zawiera obiektyw do rzutowania z bardzo małej odległości, więc nie wymaga takiej odległości jak w przypadku konwencjonalnych projektorów, co pozwala na wykorzystywanie go w różnych miejscach.

W ramach nowości dodaliśmy funkcję „plakatu”. Umożliwia ona projekcję obrazów i filmów w dowolnym miejscu, w tym miejscach, które dotychczas były niedostępne. Poza konwencjonalną zawartością, np. programami telewizyjnymi i filmami, których można doświadczać w „aktywny” sposób, można też wyświetlać zawartość „pasywną”, taką jak filmy powiązane z bieżącą pogodą lub aktualną godziną, co może zapewnić bardzo przyjemny efekt w konkretnej przestrzeni. Zintegrowaliśmy też różne inne funkcje, aby ułatwić stosowanie funkcji „Plakat” ─ można ustawić timer WŁ./WYŁ., a także włączyć projektor, kiedy ktoś do niego podejdzie i wyłączyć, gdy się oddali. Z chęcią zobaczymy, jak nasi klienci doświadczają tego typu „pasywnej” zawartości.

Zdjęcie modelu LSPX-P1 w użyciu.
Zdjęcie produktowe modelu LSPX-P1.

─ Czy cokolwiek wywarło na Tobie szczególne wrażenie podczas pracy nad tym produktem?

Murasawa: Jedną z kluczowych cech koncepcji Life Space UX jest skupienie się nie tylko na samym produkcie, ale też na tym, jak będzie on pasował do środowiska, w którym zostanie umieszczony. Planując produkt, staramy się patrzeć na te czynniki w szerokim kontekście.

Konwencjonalne projektory mają na swojej obudowie przycisk zasilania i kilka innych przycisków odpowiadających za ostrość, głośność i różne ustawienia. Skupiając się na tym, aby nasze urządzenie było maksymalnie przyjazne dla użytkownika, zdecydowaliśmy się umieścić jedynie przycisk zasilania na obudowie LSPX-P1. W przypadku projektorów do projekcji z bardzo małej odległości założyliśmy, że użytkownicy będą umieszczać go w pewnej odległości od siebie, więc zdecydowaliśmy się przenieść wszystkie przyciski operacyjne do aplikacji na smartfony, a następnie utworzyć ustawienie autofokusu, które umożliwia automatyczną regulację ostrości w przypadku przeniesienia projektora. Wierzymy, że stworzyliśmy produkt łączący w sobie przystępność dla użytkowników ze wszystkimi zamierzonymi ideami.

Kolejnym niezwykle istotnym elementem była decyzja o zmianie konwencjonalnej zielonej diody LED, która zazwyczaj informuje, że urządzenie jest włączone, na białą diodę. Próbowaliśmy zastosować zieloną lampę w głośniku LSPX-P1, ale za bardzo odstawała w wielu różnych przestrzeniach. Ponadto obniżyliśmy jasność białego światła w taki sposób, aby klienci nadal mogli określić, czy urządzenie jest włączone, ale też aby światło nie było zbyt jasne. Te decyzje podjęliśmy po serii testów w różnych lokalizacjach. 

Zdjęcie modelu LSPX-P1 w użyciu.
Zdjęcie z diagramem modelu LSPX-P1.

─ Kompaktowa obudowa została wyposażona we wszystko, co potrzebne, w tym akumulator i głośniki. Z jakimi wyzwaniami mierzyliście się, starając się uzyskać idealny rozmiar? 

Murasawa: Dużym wyzwaniem było opracowanie kompaktowej, przenośnej konstrukcji projektora. Przenośny projektor do rzutowania z bardzo małej odległości ma około 8 cm szerokości. Jest to rozmiar, który umożliwia łatwe chwycenie urządzenia jedną ręką.

Niezwykle trudno było osiągnąć docelową szerokość kompaktowej obudowy (8 cm). Niewielkie i jasne laserowe źródło światła generuje dużo ciepła. Ponadto, aby utrzymać harmonię między wyświetlaną zawartością wideo i pomieszczeniem, ukryliśmy komponenty urządzenia, takie jak wyloty odprowadzające ciepłe powietrze oraz złącza wideo przypominające urządzenia AV i produkty elektroniczne, owijając je perforowanym metalem. Ten proces redukuje wydzielanie ciepła, jednocześnie przezwyciężając hałas na poziomie 22 dB lub mniejszym, co odpowiada mniej więcej dźwiękowi szeleszczących liści. 

Ten nowy projektor jest wyposażony w funkcję autofokusu, a także wykorzystuje najmniejszy* obiektyw Sony do rzutowania z bliskiej odległości oraz nowo opracowany panel wyświetlacza „SXRD”. W obudowie zamknęliśmy laserowe źródło światła, a po wielu próbach i błędach połączenie zoptymalizowanych kanałów i rozwiązań opartych na chłodzeniu powietrzem umożliwiło nam stworzenie zupełnie nowych wrażeń w zakresie projekcji wideo w idealnym rozmiarze.

* Informacje aktualne w styczniu 2016 r.

Zdjęcie modelu LSPX-P1 w użyciu.
Zdjęcie produktowe modelu LSPX-P1.

─ To przenośne urządzenie, poza projekcją z bardzo małej odległości na ścianach, może być umieszczone na boku pod kątem 90 stopni, aby wyświetlać obraz na blacie stołu lub na podłodze. 

Murasawa: Przenośny projektor do wyświetlania z bardzo małej odległości można też podłączyć do komputera, aby skorzystać z projekcji ekranu. Dzięki temu możemy wyświetlać zdjęcia i dane cyfrowe, uzupełniając dokumentację papierową. Uważamy, że możliwość wyświetlania zawartości w miejscach, które do tej pory były nieosiągalne, będzie prowadzić do nowych, kreatywnych metod wykorzystania tych przestrzeni. Ponadto przenośne urządzenie do projekcji z bardzo małej odległości można nosić ze sobą w jednej ręce ─ projektor można ustawić w odpowiedniej lokalizacji i oglądać zawartość natychmiast, bez potrzeby dostosowania ostrości. Kiedy znajdziesz dobre miejsce, będziesz w stanie wyświetlić tyle zawartości, ile tylko chcesz! Mamy nadzieję, że wiele osób odkryje nowe metody zastosowania projektora w nietypowych miejscach.

LSPX-P1

Przenośny projektor do projekcji z bardzo małej odległości

LSPX-P1

Wyświetlaj ulubione filmy, zdjęcia i inne materiały na ścianie lub podłodze w domu.