Identyfikator artykułu : 00166271 / Ostatnia modyfikacja : 22.09.2022Drukowanie

Funkcja HDR (High Dynamic Range) — najczęstsze pytania

  WAŻNE: Ten artykuł dotyczy tylko określonych produktów. Proszę sprawdzić Obowiązujące produkty na górze tego artykułu.

  Co to jest HDR i na czym polega jego przewaga nad SDR?

  HDR (High Dynamic Range — duży zakres dynamiczny) to format sygnału wideo zapewniający szerszy zakres jasności i bogatszą kolorystykę niż format SDR (Standard Dynamic Range — standardowy zakres dynamiczny) wykorzystywany w tradycyjnych telewizorach HD.

  Wyświetlając materiał HDR na telewizorze zgodnym z technologią HDR, uzyskuje się znacznie pełniejszy, bogatszy i bardziej realistyczny obraz niż na urządzeniach opartych na technologii SDR i starszych telewizorach HD. Czerń ma większą głębię, widać też kryjące się w niej szczegóły. Szerszy zakres barw zapewnia wrażenie zbliżone to tego, co w naturalny sposób widzi człowiek.

  Dwa sąsiadujące obrazy przedstawiające zacumowane łodzie o zachodzie słońca na ekranie telewizora. Po lewej stronie obraz SDR (przygaszone kolory). Po prawej materiał HDR (żywy, bardziej realistyczny).


  Które telewizory Sony obsługują HDR?

  Do oglądania obrazu w jakości HDR potrzebny jest telewizor zgodny z HDR i materiał zgodny z HDR.

  Aby sprawdzić, czy telewizor jest zgodny z HDR, wyświetl sekcję „Dane techniczne” na stronie z opisem swojego telewizora w witrynie pomocy technicznej Sony. Z HDR zgodna jest większość telewizorów Sony, w tym wszystkie modele z platformą Android TV / Google TV.

  Możesz także sprawdzić, czy na kartonie od telewizora jest zamieszczona ikona 4K HDR lub 8K HDR.

  Ilustracje ikon 4K/HDR i 8K/HDR.


  Jak oglądać materiały HDR?

  Telewizor zgodny z HDR powinien automatycznie wyświetlić materiał zgodny z HDR. Upewnij się, że oprogramowanie telewizora jest zaktualizowane do najnowszej wersji.

  Jeśli oglądasz materiały HDR z urządzeń podłączonych przez łącze HDMI, musisz zmienić ustawienie formatu sygnału HDMI:

  1. Naciśnij przycisk HOME na pilocie.
  2. Wybierz opcję Ustawienia.
  3. W kategorii TV wybierz opcję Zewnętrzne wejścia.
  4. Wybierz opcję Format sygnału HDMI, a następnie zmień jej ustawienie na Ulepszony format (lub inny format odpowiednio do potrzeb, na przykład ulepszony Dolby lub ulepszony VRR).

  Uwaga: Jeśli oglądasz materiał HDR przesyłany z prędkością 18 Gb/s, użyj połączenia Ultra High-Speed HDMI. Dalszych informacji należy szukać na stronie hdmi.org.

  Jakie aplikacje/urządzenia obsługują materiały HDR?

  Materiały HDR obsługują różne aplikacje i urządzenia. Oto kilka przykładów:

  • Strumieniowa transmisja z Internetu: Aplikacje takie jak Netflix, Amazon Prime Video czy YouTube. (Dostępność tych treści zależy od kraju/regionu.)
  • Odtwarzacze Blu-ray 4K UHD.
  • Konsole PS4 / PS4 Pro / PS5 i inne.

  Czy znasz te terminy związane z HDR?

  HLG (Hybrid Log-gamma)

  HLG to zgodnie z nazwą format „hybrydowy”, łączący obrazy SDR (Standard Dynamic Range — standardowy zakres dynamiczny) i HDR (High Dynamic Range — duży zakres dynamiczny) w jeden sygnał wideo. HLG umożliwia odtwarzanie obrazu HDR w sposób podobny jak w formatach HDR10 i Dolby Vision. Zapewnia także zrównoważoną jasność obrazu na telewizorach SDR.

  HDR10

  HDR10 to format HDR stosowany na płytach Blu-ray Ultra HD, który zapewnia wysoki kontrast oraz szeroki zakres barw i jasności. To najbardziej rozpowszechniony format HDR, wspierany przez różne firmy, serwisy streamingowe i urządzenia elektroniczne.

  Dolby Vision

  Dolby Vision to standard technologii HDR opracowany przez firmę Dolby do obsługi obrazu filmowego o dużym zakresie dynamicznym. Dolby Vision wykorzystuje dynamiczne metadane, które pozwalają optymalizować jakość obrazu odpowiednio do oglądanego materiału. Dolby Vision umożliwia oglądanie scen z jaskrawymi światłami, głębszą czernią i żywymi kolorami. Zapewnia wciągające przeżycia kinowe bez wychodzenia z domu.


  Czy mój telewizor obsługuje 4K lub HDR?

  Jaką rozdzielczość ma obraz 4K / Ultra HD (UHD)?


  Powiązane artykuły