Identyfikator artykułu : 00137411 / Ostatnia modyfikacja : 16.12.2015Drukowanie

Czym jest telewizja wysokiej rozdzielczości (HDTV)?

    HDTV to sygnał cyfrowej telewizji wysokiej rozdzielczości połączonej z dźwiękiem przestrzennym Dolby Digital. Sygnały wysokiej rozdzielczości są oferowane przez większość firm telewizji kablowej i satelitarnej, a także nadawane w formie fal radiowych z nadajników naziemnych.

    Zgodnie ze standardami ustalonymi przez Advanced Television Systems Committee (ATSC) transmitowany obraz wysokiej rozdzielczości składa się z 1080 aktywnych linii skanowania odtwarzanych z przeplotem (1080i) albo 720 linii w formacie progresywnym (720p).

    Transmisja wysokiej rozdzielczości może być odtwarzana na każdym telewizorze pod warunkiem, że jest on wyposażony w tuner cyfrowy. Jednak aby w pełni cieszyć się doskonalszą jakością obrazu, rozdzielczość natywna telewizora powinna wynosić co najmniej 720p lub 1080i. Jeśli odbiornik nie jest wyposażony w tuner cyfrowy, należy wypożyczyć cyfrową przystawkę STB (Set-top box) od dostawcy telewizji kablowej lub satelitarnej.

    WAŻNE: Informacje o funkcjach konkretnego modelu telewizora znajdują się w instrukcji obsługi w części zawierającej dane techniczne.