Rozwiązywanie problemów z obrazem i ekranem telewizora
Na ekranie widać linie lub podwójne obrazy; obraz jest zamazany, za jasny, za ciemny lub wyświetlany w dziwnych kolorach.
Ten artykuł pomoże zidentyfikować i rozwiązać problemy z ekranem i obrazem. Problemy z ekranem i obrazem objawiają się zmienionym wyglądem obrazu na ekranie telewizora. Typowe przykłady to poziome lub pionowe linie na ekranie, przesunięte kolory albo „rozlewanie się obrazu” spowodowane fizycznym uszkodzeniem.
- Na końcu tego artykułu zamieszczamy różne przykłady z ilustracjami. Przejdź do przykładów obrazów.
- Procedura rozwiązywania problemu dotyczy większości, jeśli nie wszystkich, problemów z obrazami, chyba że doszło do fizycznego uszkodzenia.
Krok 1: Czy problem z obrazem dotyczy całego ekranu telewizora, czy jest związany tylko z określoną zawartością lub sytuacjami?
Przed przystąpieniem do rozwiązywania problemów trzeba ustalić, czy:
- Na ekranie zawsze widać obraz, niezależnie od oglądanego materiału. Widać go po wyświetleniu menu ustawień.
- Problem z obrazem jest ograniczony do określonej sytuacji: użycia jakiejś aplikacji, określonego urządzenia (np. konsoli lub dekodera) itp.
- Problem z obrazem dotyczy pikseli, a nie linii czy kolorów.
Możesz przeprowadzić szybką kontrolę, wyświetlając menu Ustawienia i sprawdzając, czy wystąpi problem z obrazem.
Krok 2: Co można zrobić, aby rozwiązać problem z obrazem na telewizorze?
Problem z obrazem ma stały charakter (występuje nawet na ekranie głównym lub w menu ustawień)
- Sprawdź telewizor pod kątem uszkodzeń fizycznych (wgniecenia, rozcięcia, pęknięcia itp.). Jeśli telewizor został uderzony tak, że spowodowało to fizyczne uszkodzenie ekranu, stan ekranu może ulec pogorszeniu. Zniekształcenia obrazu będą zwykle występować w miejscu uderzenia. Linie fizycznego uszkodzenia biegną zazwyczaj zarówno poziomo, jak i pionowo, z wyraźnie widocznym miejscem uderzenia (patrz ilustracja poniżej).
- Jeśli widać fizyczne uszkodzenia telewizora, prosimy o skontaktowanie się z jednym z Autoryzowanych Centrów Serwisowych Sony w celu znalezienia najlepszego rozwiązania.
- Jeśli nie widać żadnych uszkodzeń fizycznych, spróbuj zresetować telewizor przez odłączenie zasilania: odłącz telewizor od zasilania, odczekaj 30 sekund i podłącz go na nowo.
- Jeśli to nie zadziała, wypróbuj przywracanie ustawień fabrycznych.
- Jeśli to nie pomoże, zrób wyraźne zdjęcia dokumentujące problem. Zdjęcia należy zrobić w normalnym oświetleniu, gdy telewizor będzie wyświetlał treści, jakie zwykle oglądasz na telewizorze. Upewnij się, że masz zdjęcie z pokazanymi czterema rogami telewizora oraz zbliżenie części ekranu, której dotyczy problem. Po zrobieniu zdjęć prosimy o kontakt z nami.
Problem z obrazem występuje tylko w określonych przypadkach i chwilach
Jeśli wyraźnie widać, że problem z obrazem nie dotyczy całego telewizora, możemy wypróbować bardziej szczegółowe rozwiązania. Do potencjalnych przyczyn należą:
- Niski poziom sygnału Internetu lub telewizji (może to być stan przejściowy)
- Usterka lub błąd (np. aplikacja lub konsola wymagająca ponownego uruchomienia)
- Sposób podłączenia lub uszkodzenie przewodu (niestarannie podłączona konsola do gier lub dekoder, stary przewód)
- Ustawienia obrazu
- Właściwości używanej technologii (w pewnych przypadkach)
Szczegółowe informacje znajdziesz w dalszej części artykułu.
Wahania siły sygnału
Problem może być związany z Internetem lub usługodawcą i powodować pogorszenie jakości obrazu i ostrości. Zwykle jest to stan przejściowy, ale nic nie szkodzi zrestartować router lub poszukać dodatkowych informacji na stronie internetowej usługodawcy.
Może występować błąd lub anomalia
Jeśli podczas używania aplikacji na telewizor, konsoli do gier, dekodera lub innego urządzenia niespodziewanie pojawi się dziwny obraz, może to świadczyć o błędzie. Uruchom ponownie urządzenie. Jeśli chodzi o telewizor, odłącz go od sieci energetycznej, odczekaj 30 sekund, na nowo podłącz zasilanie i sprawdź, czy rozwiązało to problem.
Sprawdź połączenie lub spróbuj użyć innego przewodu
Sprawdź, czy wszystkie przewody wejściowe i wyjściowe są prawidłowo podłączone do telewizora (mogły się obluzować podczas sprzątania). Możesz też wypróbować inny przewód, aby sprawdzić, czy poprawi to sytuację (jeśli na przykład problem jest związany z konsolą do gier, wymień przewód HDMI podłączony do konsoli).
Zmień lub zresetuj ustawienia obrazu
Może się zdarzyć, że ustawienia obrazu są niedostosowane do oglądanego materiału (np. problemy z kontrastem i jasnością). Jeśli ustawienia były wcześniej zmienione, przejdź do ustawień obrazu w telewizorze i przywróć standardowe ustawienia. W przeciwnym razie spróbuj zoptymalizować ustawienia do oglądanego materiału.
Jak wyregulować ustawienia obrazu w telewizorze
Właściwości używanej technologii (LCD i OLED)
Pewne kombinacje obrazu i technologii telewizora mogą być przyczyną takich zjawisk, jak zakłócenia w obrazie czy przesączanie się podświetlenia (telewizory LCD). Nie da się tego uniknąć, ale można poprawić sytuację poprzez zmianę pewnych ustawień. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z tymi artykułami:
- Podczas oglądania filmów z ciemnymi scenami występuje migotanie, błyski lub migoczące zakłócenia w obrazie
- Białe podświetlenie na telewizorze LCD podczas oglądania ciemnych scen
Jeśli chodzi o telewizory OLED, należy wziąć pod uwagę wypalenie matrycy. Jeśli w momencie zmiany zawartości ekranu przez moment widać ślad po poprzednim obrazie, mamy do czynienia z wypaleniem matrycy. Przeczytaj nasz artykuł o wypaleniu matrycy i sposobach na jego uniknięcie.
Katalog problemów z obrazem: opis i ilustracje
Uszkodzenie fizyczne
Ekran telewizora uległ uszkodzeniu pod wpływem uderzenia. Prosimy o skontaktowanie się z jednym z Autoryzowanych Centrów Serwisowych Sony w celu znalezienia najlepszego rozwiązania.
Linie na ekranie (pionowe/poziome, pasy)
Na ekranie telewizora widać pionowe lub poziome linie w kolorze czerwonym, niebieskim, zielonym, białym lub czarnym. Linie te rozciągają się na cały ekran.
Zakłócenia przypominające mozaikę/bloki lub zakodowany obraz
Obraz jest zniekształcony, wygląda jak zakodowany, widać w nim mozaikowate lub blokowe twory.
Duże plamy lub przebarwienia w obrazie
Nieostry obraz (nieostry, zamglony, wyblakły)
Obraz na telewizorze jest nieostry, jakby rozmazany. Obrazy mogą wyglądać jak ślad po poprzednim obrazie.
Podwójne obrazy (odbicia)
Obraz na telewizorze wygląda tak, jakby tworzyły go dwa obrazy nieznacznie przesunięte względem siebie.
Przy braku sygnału wejściowego lub podczas wyświetlania bardzo ciemnych scen ekran wydaje się zamglony lub pojawiają się na nim białe cienie albo jasne punkty
Podczas oglądania bardzo ciemnych scen lub gdy ekran jest czarny, obraz telewizyjny wygląda na rozmyty lub z plamami.
Czarny ekran
Ekran jest zupełnie czarny
Kontrast obrazu: zbyt duża lub zbyt mała jasność
Obraz telewizyjny jest za jasny lub za ciemny, a jego jasność znacznie wykracza poza zwykły zakres regulacji.
Szary ekran lub brak kolorów
Podczas oglądania ekran telewizora staje się szary.
Nieprawidłowe kolory na ekranie (solaryzacja, brak kolorów, wyblakłe kolory, mieszanie/rozlewanie się kolorów)
Kolory w obrazie na telewizorze wyglądają jak prześwietlone lub zamienione (np. najżywsze kolory robią się ciemne) albo obrazy mają nieprawidłową kolorystykę.