Identyfikator artykułu : 00283932 / Ostatnia modyfikacja : 07.03.2023Drukowanie

Jakie wejścia, wyjścia i porty ma mój telewizor?

  W tym artykule chcemy przybliżyć liczne porty i gniazda znajdujące się z tyłu telewizora. Porty te pełnią funkcję wejść i wyjść i służą do przesyłania dźwięku, obrazu i danych.

  Gdzie znajdę ogólne informacje o wejściach i wyjściach telewizora?

  Interesujące Cię wejścia, wyjścia lub porty telewizora możesz rozpoznać na trzy sposoby.

  1. Pierwszy to przyjrzenie się oznaczeniom z tyłu telewizora. Na każdym porcie powinno znajdować się minimum informacji. Zwykle są one nadrukowane na etykiecie. Jeśli nie masz pewności, jakie funkcje pełnią poszczególne porty, możesz zapoznać się z ich krótkim omówieniem w tym artykule.
  2. Druga możliwość to zapoznanie się podręcznikiem użytkownika lub instrukcją uruchamiania telewizora. Znajdziesz je na stronie z opisem swojego telewizora w tej witrynie pomocy technicznej. Aby przejść do odpowiedniej strony, wpisz nazwę modelu telewizora na pasku wyszukiwania.
   W podręczniku użytkownika lub instrukcji uruchamiania znajdziesz graficzną prezentację portów telewizora (jak w poniższym przykładzie). Na ilustracji tej będą również pokazane pasujące przewody oraz urządzenia, które można podłączyć.

  1. Możesz też sprawdzić dane techniczne, do których link znajdziesz nad paskiem wyszukiwania na tej samej stronie z opisem telewizora. Lista wszystkich portów jest zamieszczona w sekcji łączność.

  Krótki przegląd wejść, wyjść i portów telewizora

  Wygląd tyłu telewizora może trochę przytłaczać. Jest tam wiele portów i gniazd, w których może być trudno się rozeznać, ale przy odrobinie wiedzy wszystko staje się jasne. A zatem do rzeczy!

  Porty HDMI

  Najważniejsze są porty HDMI. HDMI to skrót nazwy High-Definition Multimedia Interface (nie musisz jej zapamiętywać). Warto natomiast zapamiętać, że większość urządzeń elektronicznych, które współpracują z telewizorem, będzie podłączana przewodem HDMI. Przyczyną tak dużej popularności łącza HDMI jest to, że przewody HDMI pozwalają przesyłać obraz i dźwięk z bardzo dużą prędkością. Z tego powodu niemal wszystkie (albo wręcz wszystkie) dekodery, konsole do gier i podobne urządzenia podłącza się portu HDMI telewizora jednym, wygodnym przewodem HDMI. Zwracaj też uwagę na certyfikację przewodów HDMI. Jest to szczególnie istotne, gdy używasz bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak eARC — w jej przypadku najlepszym wyborem będzie przewód HDMI z certyfikatem Ultra High-Speed.

  Przełączanie między portami HDMI przyciskiem wejścia/źródła na pilocie

  Kolejna ważna rzecz do zapamiętania to związek między przyciskiem wejścia/źródła na pilocie a różnymi portami HDMI. Naciskając przycisk wejścia/źródła na pilocie (), możesz cyklicznie przełączać wejścia HDMI (i podłączone do nich urządzenia). Jeśli na przykład do portu HDMI 1 jest podłączony dekoder, a do portu HDMI 2 konsola PS5:

  • Gdy wybierzesz port HDMI 1, zobaczysz obraz z dekodera
  • Gdy wybierzesz port HDMI 2, zobaczysz obraz z konsoli PS5.
  • Gdy wybierzesz port HDMI 3, do którego nic nie jest podłączone, zobaczysz czarny ekran menu.

  Pamiętaj o różnicach między portami HDMI

  Warto też wiedzieć, że są różne rodzaje portów HDMI. Niektóre obsługują bardziej zaawansowane funkcje, jak ARC/eARC lub 4K/120 Hz. Spokojnie — jeśli telewizor obsługuje te funkcje, różnice zawsze są zaznaczone z tyłu telewizora (lub pokazane w podręczniku użytkownika). Miej świadomość, jakich funkcji chcesz użyć. Jeżeli nie podłączysz urządzenia do odpowiedniego portu HDMI lub nie użyjesz przewodu z certyfikatem High-Speed, coś może nie działać.


  Przewód optyczny

  O ile HDMI pozwala przesyłać dźwięk i obraz, przewód optyczny służy tylko do przesyłania dźwięku. Używa się go do podłączenia soundbara lub zestawu kina domowego.


  LAN (port Ethernet)

  Wiele telewizorów łączy się teraz z Internetem przez sieć Wi-Fi — wygodną i powszechnie dostępną. Nadal jednak istnieje możliwość przewodowego połączenia telewizora z routerem. Służy do tego przewód sieci Ethernet, skutecznie eliminujący problemy z działaniem Internetu, które wynikają z odległości od routera i obecności przeszkód w sąsiedztwie telewizora. Krótko mówiąc, port Ethernet umożliwia przewodowe podłączenie telewizora do Internetu.


  Port USB

  Porty USB służą do podłączania urządzeń USB. W przypadku telewizora najczęściej używa się ich do podłączenia dysku twardego USB (USB HDD), przeznaczonego do nagrywania różnych rzeczy lub odtwarzania plików multimedialnych. Zwróć uwagę, że na porcie USB podana jest liczba (np. 900 mA). Oznacza ona prąd wyjściowy portu USB. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy port USB spełnia wymogi zasilania napędu USB. I jeszcze jedno: niebieskie porty USB są zgodne ze standardem SuperSpeed (USB 3.x).


  Przewód koncentryczny

  Przewód koncentryczny służy do przesyłania sygnałów elektrycznych o wysokiej częstotliwości. W przypadku telewizorów ten rodzaj przewodu jest wykorzystywany do przesyłania sygnałów telewizji kablowej lub satelitarnej. Przewód koncentryczny to tradycyjny przewód służący do podłączenia telewizora. Używa się go na przykład do podłączenia anteny satelitarnej.


  Wejście mini-jack audio/wideo / Gniazdo wyjścia słuchawkowego

  To domena analogowych urządzeń zewnętrznych. Możesz przesyłać sygnały audio i wideo do telewizora, podłączając urządzenie (np. aparat fotograficzny) przewodem mini-jack. Czasami potrzebny jest przewód przejściowy (przejście z wtyków RCA/cinch: trzy kolorowe przewody audio i jeden wtyk włączany do telewizora). Ponieważ gniazdo to pełni funkcję wejścia audio/wideo, pozwala wyłącznie przesyłać dźwięk i obraz z urządzenia zewnętrznego do telewizora. Nie można użyć go do podłączenia słuchawek przewodowych — do tego służy gniazdo wyjścia słuchawkowego. Większość telewizorów ma gniazdo wyjścia słuchawkowego. Upowszechnienie łączności Bluetooth sprawiło jednak, że nowoczesne telewizory w większości wykorzystują łącze Bluetooth.