Identyfikator artykułu : 00283612 / Ostatnia modyfikacja : 18.05.2023Drukowanie

Jak zmniejszyć pobór mocy przez telewizor i oszczędzać energię

  Telewizory Sony mają różne ustawienia, które pomagają zmniejszyć zużycie energii. Dzięki temu można zmniejszyć swój wpływ na środowisko — i rachunki za prąd. Poniżej podpowiadamy, jak zaoszczędzić energię.

  Uwaga: W zależności od modelu telewizora czynności opisane w tym artykule mogą nieznacznie odbiegać od rzeczywistej procedury lub być niewykonalne.


  Włącz ustawienie „Oszczędzanie energii”

  Jeśli telewizor ma ustawienie „Oszczędzanie energii”, można je ustawić na Wyłączone, Niskie lub Wysokie. Ustawienia Niskie i Wysokie korygują jasność i stan panelu sterowania, aby zmniejszyć pobór mocy.

  1. Naciśnij przycisk Szybkie ustawienia na pilocie.
  2. Wybierz Ustawienia → System → Zasilanie i energia → Oszczędzanie energii → Oszczędzanie energii → Wył. / Niskie / Wysokie.


  Zmniejsz jasność telewizora i skoryguj kontrast

  Jeśli posiadany telewizor nie ma ustawień oszczędzania energii, możesz ręcznie zmniejszyć jasność i skorygować kontrast.

  Jasność

  1. Naciśnij przycisk Szybkie ustawienia na pilocie.
  2. Wybierz Ustawienia → Obraz i dźwięk → Kontrast.


  Wybierz energooszczędny tryb obrazu

  Jeśli w telewizorze są wstępnie zaprogramowane tryby obrazu (np. Standardowy, Żywy, Sport, Film, Gra, Kinowy, Grafika, Zdjęcia), pamiętaj, że zużycie energii w pewnych trybach jest większe niż w innych.

  • Standardowy: Najbardziej energooszczędne ustawienie obrazu zalecane do codziennego użytku domowego.
  • Żywy: Idealny do oglądania obrazu w świetle dziennym z wyraźnymi kolorami, zarysami i wzmocnionym kontrastem, ale niezalecany na dłuższą metę, jeśli chcesz oszczędzać energię.

  Użyj czujnika światła otaczającego w telewizorze

  Wiele nowszych telewizorów Sony ma ustawienie Czujnik światła otaczającego. Można je uaktywnić, aby czujnik światła w telewizorze wykrywał poziom jasności w pomieszczeniu. Pozwala to uniknąć nadmiernej jasności ekranu i zaoszczędzić energię.


  Wyłącz ekran podczas słuchania muzyki

  Czy używasz telewizora do słuchania radia lub nagrań ze Spotify? Przypuszczalnie interesuje Cię wtedy muzyka, a nie zawartość ekranu.

  Jeśli telewizor ma ustawienie Obraz wyłączony, możesz całkowicie wyłączyć ekran telewizora, ale nadal słuchać muzyki.

  1. Aby wyłączyć ekran, naciśnij przycisk Szybkie ustawienia na pilocie.
  2. Przyciskiem ze strzałką w lewo lub w prawo odszukaj kafelek Obraz wyłączony.
  3. Aby z powrotem włączyć ekran, naciśnij dowolny przycisk na pilocie.

  Jeśli telewizor nie ma takiego ustawienia, a ekran nie jest używany, zalecamy maksymalnie zmniejszenie jasności.


  Ustaw timer wyłączania

  Jeśli masz zwyczaj zasypiania przy włączonym telewizorze, rozważ użycie timera wyłączania. Timer wyłączania automatycznie wyłącza telewizor, gdy użytkownik przez pewien czas nie wykona żadnej czynności.

  1. Naciśnij przycisk Szybkie ustawienia na pilocie.
  2. Przyciskami ze strzałką w lewo lub w prawo na pilocie odszukaj kafelek Timer wyłączania (jak na ilustracji poniżej) lub wykonaj następujące czynności:
   Wybierz Ustawienia → System → Zasilanie i energia → Oszczędzanie energii → Wyłącz TV po upływie → Wybierz żądany czas (np. 15 min, 30 min, 1h, 2h, 4h, 8h, 12h lub 24h).


  Przełącz telewizor w tryb czuwania

  Przełączenie telewizora w tryb czuwania oznacza wyłączenie go przyciskiem zasilania na pilocie lub na telewizorze. W trybie czuwania telewizor pozostaje podłączony do zasilania, ale zużywa bardzo mało energii.


  Jeśli telewizor nie będzie używany przez długi czas, całkowicie go wyłącz

  Jeśli telewizor nie będzie używany przez długi czas (np. z powodu wyjazdu na wakacje), proponujemy odłączenie przewodu zasilającego, gdy telewizor pozostaje w trybie czuwania. Czynność ta może zmniejszyć zużycie energii, zwłaszcza jeśli do telewizora są podłączone różne urządzenia zewnętrzne.

  WSKAZÓWKA: Proces odłączania telewizora i podłączonych urządzeń można znacznie uprościć, instalując listwę zasilającą z wyłącznikiem.