Identyfikator artykułu : 00115588 / Ostatnia modyfikacja : 12.07.2018Drukowanie

Jak podłączyć telewizor do innych urządzeń?

Instrukcja podłącza do telewizora.

  Ten przewodnik pomaga zrozumieć różnice między obrazem w wysokiej i standardowej rozdzielczości, a także optymalnie podłączyć różne urządzenia audio i wideo do telewizora.

  Rozdzielczość wysoka i standardowa 

  Obrazy w standardowej rozdzielczości (SD) (np. NTSC, PAL, SECAM) to sygnały zawierające od 480 do 576 poziomych linii.

  Obrazy w wysokiej rozdzielczości (HD) to sygnały zawierające od 720 do 1080 poziomych linii.

  Różnicę między rozdzielczościami HD i SD dobrze ilustrują zdjęcia cyfrowe: na kartce 10 x 15 cm obraz o rozdzielczości 10 milionów pikseli nie będzie wyglądał dużo lepiej niż obraz o rozdzielczości 5 milionów pikseli. Jednak w przypadku kartki 40 x 30 cm widoczna różnica będzie ogromna.

  Na małym ekranie różnica między rozdzielczościami będzie raczej minimalna. Być może dostrzeżesz tylko inne kolory, ponieważ w obrazach o większej rozdzielczości gama barw jest szersza.

  Obraz SD na małym ekranie


  Obraz HD na małym ekranie

  Natomiast na dużym ekranie (o przekątnej 32 cali i większych, z co najmniej 720 poziomymi liniami/pionowymi pikselami) różnica jest bardzo zauważalna.

  Standardowa rozdzielczość na dużym ekranie

  Wysoka rozdzielczość na dużym ekranie


  Przed podłączeniem urządzeń...

  Sygnały wchodzące do telewizora i podłączonych urządzeń muszą być wyprowadzane w odpowiednim formacie przez właściwe złącza. Poniżej opisano różne typy złączy wideo. Podłączając urządzenie do telewizora, używaj obsługiwanego wejścia, które zapewni najlepszą jakość obrazu.

  Poziom jakości obrazu

  Nazwa

  Wygląd

  Przesyłany sygnał

  Wymagane osobne złącze audio

  HDMI Obraz + dźwięk Nie
  DVI*1 Obraz Tak
    
  L-AUDIO-R
  Komponentowe wideo Obraz
  S-Video Obraz
  Kompozytowe wideo Obraz
  Radiowe/koncentryczne Obraz + dźwięk Nie

  *1 Jeśli urządzenie ma gniazdo DVI, a nie ma gniazda HDMI®, połącz gniazdo DVI z wejściem HDMI IN (za pomocą przewodu HDMI-DVI oraz/lub przejściówki), a gniazdo audio z wejściami AUDIO IN (L/R) złącza komponentowego. Złącze DVI jest przeznaczone tylko do obsługi sygnałów wideo.
  Aby cieszyć się jak najlepszym obrazem, podłączaj najlepsze dostępne urządzenia przez złącza o najwyższej dostępnej jakości. Przykładowo: podłącz odtwarzacza Blu-Ray lub dekoder HD za pomocą złącza HDMI, w drugiej kolejności odtwarzacz DVD przez złącze komponentowe, potem magnetowid przez złącze S-video itd.

  Uwaga: Jakość obrazu w znacznej mierze zależy również od jakości użytych kabli.

  HDMI

  High-Definition Multimedia Interface (HDMI) to w pełni cyfrowy interfejs audio-wideo zdolny przesyłać sygnały obrazu i dźwięku w wysokiej rozdzielczości. HDMI® zapewnia łączność między dowolnym kompatybilnym cyfrowym urządzeniem audio-wideo, takim jak przystawka STB, odtwarzacz DVD, komputer PC, konsola do gier lub odbiornik audio-wideo, a kompatybilnym cyfrowym monitorem audio i/lub wideo, takim jak odbiornik telewizji cyfrowej (DTV).

  DVI

  Digital Visual Interface jest zdolny przesyłać obraz w wysokiej rozdzielczości, ale nie transmituje dźwięku. Do obsługi dźwięku trzeba użyć złączy audio w urządzeniu. Zazwyczaj są to połączenia cyfrowe optyczne lub cyfrowe koncentryczne (inaczej „RCA” lub „cinch”). Istnieje możliwość podłączenia urządzenia HDMI® do urządzenia DVI za pomocą przejściówki HDMI-DVI.

  Komponentowe wideo

  Złącze komponentowe wideo ma format analogowy. Potrafi przesyłać sygnały w wysokiej rozdzielczości. Nie transmituje dźwięku. Do obsługi dźwięku trzeba użyć złączy audio w urządzeniu. Zazwyczaj są to połączenia cyfrowe optyczne lub cyfrowe koncentryczne (inaczej „RCA” lub „cinch”).

  S-Video

  Separate Video, w skrócie „S-Video” lub „Y/C”, to analogowe złącze wideo, które przesyła sygnał wideo w postaci dwóch odrębnych sygnałów (jasności i koloru). Różni się tym od złącza kompozytowego, w którym wszystkie rodzaje sygnałów idą po jednej linii. W większości implementacji format S-Video przenosi obraz w standardowej rozdzielczości. Nie przesyła dźwięku po tym samym kablu.

  Kompozytowe wideo

  Złącze kompozytowe wideo przesyła obraz w formacie analogowym (bez dźwięku). Należy go używać tylko w razie braku jakichkolwiek innych złączy, ponieważ daje najniższą jakość obrazu.

  Radiowe/koncentryczne

  Kablowe połączenie radiowe/koncentryczne służy do przesyłania sygnałów telewizyjnych (dźwięku i obrazu) z anteny lub dekodera do telewizora.