Identyfikator artykułu : 00199111 / Ostatnia modyfikacja : 08.10.2020

8 wskazówek na wypadek problemów z łącznością Bluetooth

  Parowanie i/lub nawiązywanie łączności Bluetooth bywa czasem trudniejsze, niż się wydaje. Mimo że ta prosta technologia jest powszechnie stosowana, wiele osób od czasu do czasu napotyka problemy z jej użyciem. Zapoznaj się z naszymi czterema odcinkami Bluetooth lub wypróbuj jedną z tych ośmiu wskazówek, aby pomóc Ci rozwiązać ewentualne problemy z łącznością Bluetooth! 

  1. [VIDEO] Seria Bluetooth - Jak sparować urządzenie
  2. [VIDEO] Seria Bluetooth - urządzenia do parowania z NFC (komunikacja w pobliżu pola)
  3. [VIDEO] Seria Bluetooth - Podłączanie do komputera PC lub Mac z systemem Windows
  4. [VIDEO] Seria Bluetooth - Rozwiązywanie podstawowych problemów

   

  1. Upewnij się, że oba urządzenia są gotowe do działania!

  Włączenie funkcji Bluetooth zwiększa zużycie energii w laptopie lub smartfonie, zatem sprawdź, czy Twoje urządzenie nie pracuje w trybie energooszczędnym, który powoduje wyłączenie funkcji Bluetooth. Upewnij się ponadto, że w urządzeniu audio, które próbujesz podłączyć (słuchawkach, głośniku itp.), jako źródło sygnału wybrane jest łącze Bluetooth.
   

  2. Pierwsze parowanie to nie to samo co kolejne!

  Wiele fabrycznie nowych urządzeń w momencie pierwszego włączenia natychmiast i automatycznie przełącza się w tryb parowania.

  W przypadku drugiego i dalszych parowań tryb parowania trzeba na ogół włączyć ręcznie!
  Dzięki temu słuchawki nie zaczynają się łączyć z pierwszym lepszym telefonem na ulicy.
   

  3. Reguła 7 sekund

  Z punktem 2 związana jest bardzo ważna zasada: sprawdź, jak sparować posiadane urządzenie po raz drugi!
  Nie zakładaj, że urządzenie automatycznie rozpocznie parowanie, gdy je włączysz lub przełączysz źródło sygnału na Bluetooth: konieczne bywa naciśnięcie przycisku parowania na określony czas — zazwyczaj na 7 sekund. O przełączeniu się urządzenia w tryb parowania często informuje też sygnał dźwiękowy lub migający wskaźnik. 

  Koniecznie sprawdź w instrukcji obsługi lub przewodniku pomocniczym, jak postępować przy drugim parowaniu produktu!
   

  4. Spróbuj wyłączyć i włączyć funkcję Bluetooth

  Czasami mamy przy sobie dwa urządzenia, które w naszym wyobrażeniu aktywnie wyszukują się i próbują się połączyć; mimo to, zawartość listy w smartfonie lub komputerze nie zmienia się. Prostym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wyłączenie i ponowne włączenie funkcji Bluetooth w telefonie lub komputerze i sprawdzenie, czy odpowiednie urządzenie pojawi się na liście. Jeśli problem pozostanie nierozwiązany, można też uruchomić na nowo telefon lub komputer.
   

  5. A może Twoje urządzenie Bluetooth Cię oszukuje?

  Jeśli podłączasz swoje urządzenie Bluetooth do wielu urządzeń, możliwe jest, że automatycznie próbuje się ono połączyć z ostatnio podłączanym urządzeniem!
  Zakończ takie połączenie, zanim spróbujesz nawiązać kolejne.
   

  6. Unikaj menu, używaj NFC!

  Jeśli nie lubisz używać menu Bluetooth lub napotykasz na problemy przy wyszukiwaniu docelowego urządzenia Bluetooth, prostą w użyciu alternatywą może się okazać technologia NFC. Jeśli masz smartfon z technologią NFC (Near Field Communication), zbliż po prostu oba urządzenia: może to uprościć proces łączenia. W dodatku zrobisz wrażenie na uczestnikach zabawy!
   

  7. Uwaga na odstęp

  Bluetooth to zmyślna technologia, ale ma swoje ograniczenia. Całkiem dosłownie, bo siła sygnału między połączonymi urządzeniami Bluetooth maleje stopniowo z powodu odległości i przeszkód. Po przekroczeniu określonego progu następuje rozłączenie. Łącze Bluetooth można wyobrażać sobie jako niewidzialny przewód, który ma określoną długość. Co do zasady, nieprzekraczalnym maksimum jest 10 metrów. W takim przypadku między połączonymi urządzeniami nie mogą znajdować się żadne przeszkody. Pamiętaj też, że podczas parowania urządzenia muszą się znajdować blisko siebie — najlepiej jedno obok drugiego.
   

  8. Sprawdź zgodność profili!

  Ten temat zatrąca o technikę, niemniej jednak istnieją różne profile Bluetooth, które w razie niedopasowania mogą narobić sporo zamieszania. Przykładowo, pewne urządzenia Bluetooth są nadajnikami, a inne odbiornikami (telefon może przesyłać muzykę do głośnika, ale nie na odwrót). Zawsze zastanów się nad celem użycia urządzenia, które próbujesz sparować. 

  Jeśli natomiast urządzenie może się łączyć w kilku trybach — telefonu, muzyki, wiadomości i spisu kontaktów — spróbuj wyłączyć pewne tryby w jednym z łączonych urządzeń i sprawdź, czy pomoże to rozwiązać problem.