Dla początkujących: objaśnienie właściwości kamery

Za pomocą kamery cyfrowej można nagrywać własne filmy, dokumentować ważne momenty życia, np. pierwsze kroki dziecka, i uwieczniać wspomnienia z każdego wakacyjnego wyjazdu.

Wybór odpowiedniej kamery i pełne wykorzystanie jej potencjału wymaga jednak poznania jej właściwości. W tym poradniku omówiono najważniejsze zagadnienia związane z obsługą kamery.

  • Wybór odpowiedniej rozdzielczości
  • Zoom optyczny czy cyfrowy?
  • Omówienie formatów kompresji obrazu HD
  • Opcje nagrywania i przechowywania filmów
  • Wyświetlanie filmów na ekranie telewizora
  • Inne ważne elementy, jakie należy brać pod uwagę przy doborze kamery

Wybór odpowiedniej rozdzielczości

Różne kamery umożliwiają rejestrowanie obrazu z różną jakością, czyli rozdzielczością.

O rozdzielczości obrazu decyduje liczba tworzących go linii w poziomie. Im więcej linii, tym ostrzejszy obraz. Na przykład rozdzielczość Full HD oznacza 1080 linii w poziomie.

Standardowa rozdzielczość (SD): ma parametry 720 x 576 pikseli i raczej występuje już tylko w najtańszych kamerach. Brakuje jej przejrzystości i szczegółowości obrazu HD.

Wysoka rozdzielczość (HD): kamery o rozdzielczości Full HD zapewniają lepszą jakość obrazu niż modele SD. Rozdzielczość Full HD jest standardem we współczesnych telewizorach i nadawanych jest w niej już wiele kanałów i programów telewizyjnych. Dzięki rozmiarowi 1920 x 1080 pikseli każda klatka obrazu zawiera o wiele więcej szczegółów.

4K: jest to rozdzielczość czterokrotnie większa niż Full HD. Wynosi dokładnie 3840 x 2160 pikseli, zapewniając lepsze odwzorowanie i nasycenie barw oraz większy kontrast. Materiały zarejestrowane w rozdzielczości 4K należy odtwarzać na dostosowanym do niej telewizorze.



Zoom optyczny czy cyfrowy?

Zoom, czyli możliwość zmiany pola widzenia bez przemieszczania aparatu, jest ważną funkcją, jaką należy brać pod uwagę przy zakupie kamery. Korzystając z zoomu, zmienia się pozorną odległość od filmowanego obiektu przez poruszanie elementów układu soczewkowego obiektywu lub przez powiększanie obrazu na drodze cyfrowej.

Zoom optyczny: podczas korzystania z zoomu optycznego następuje faktyczna zmiana konfiguracji elementów układu soczewkowego obiektywu w celu modyfikacji ogniskowej. Standardowy zoom optyczny wynosi 10x, co oznacza 10-krotną różnicę między najmniejszą i największą ogniskową, ale dostępne są kamery z zoomem sięgającym nawet wartości 60x.

Zoom cyfrowy: w tym przypadku zamiast zmiany ogniskowej obiektywu następuje powiększanie obrazu zarejestrowanego w kamerze przez przetwornik obrazu. Pierwotny obraz nie ulega zmianie, więc im wyższy współczynnik zoomu cyfrowego, tym większa utrata jakości.


Omówienie formatów kompresji obrazu HD

Podczas filmowania kamerą materiał wideo jest poddawany kompresji w celu zachowania rozsądnego rozmiaru plików wynikowych. Jakość nagrywanego filmu zależy zasadniczo od przepływności, mierzonej w megabitach na sekundę (Mb/s). Im większa przepływność, tym lepsza jakość obrazu i większy rozmiar pliku wynikowego.

Dostępnych jest wiele formatów kompresji.

HDV: pierwotny format HD stosowany w kamerach cyfrowych — zgodny z tradycyjnym formatem DV używanym w przypadku kaset. Umożliwia wprawdzie rejestrowanie obrazu w rozdzielczości Full HD, ale z użyciem kompresji MPEG-2. Niewiele wytwarza się obecnie konsumenckich kamer HDV — oferuje się głównie modele profesjonalne.

AVCHD: jest to obecnie standard w dziedzinie rejestracji i odtwarzania materiałów filmowych w rozdzielczości Full HD za pomocą kamer konsumenckich. Właściwości formatu AVCHD:

  • rejestrowanie obrazu w rozdzielczości Full HD, ale z większym stopniem kompresji niż w przypadku formatu HDV dzięki zastosowaniu kodera-dekodera MPEG-4/H.264;
  • rejestrowanie filmów HD zajmujących mniej miejsca w pamięci;
  • 1 GB wolnego miejsca na nośniku wystarcza na 30 minut materiału filmowego.

XAVC: ten format opracowano z myślą o kamerach pracujących w rozdzielczości 4K. Dzięki niemu filmowcy mają kontrolę nad rozmiarem i jakością plików z filmami 4K. Materiał wideo w rozdzielczości 4K może osiągać przepływność nawet 960 Mb/s, ale dzięki formatowi XAVC udaje się ją ograniczyć do poziomu poniżej 100 Mb/s.

Format XAVC nie jest przeznaczony wyłącznie do filmów 4K. Można za jego pomocą zapisywać również filmy Full HD.


Opcje nagrywania i przechowywania filmów

Podczas nagrywania amatorskich filmów są one rejestrowane cyfrowo na wewnętrznym dysku twardym lub na karcie pamięci.

Dysk twardy: filmy można zapisywać bezpośrednio w kamerze, wybierając model z wewnętrznym dyskiem twardym. Istnieją dwa rodzaje takiej pamięci masowej:

  • Magnetyczny dysk twardy: tradycyjny dysk twardy. Cechuje się dużą pojemnością, ale jest cięższy i zawiera części ruchome.
  • Półprzewodnikowy dysk twardy: lżejsza, szybsza pamięć masowa, która nie zawiera żadnych części ruchomych, ale za to ma mniejszą pojemność.

Karty pamięci: filmy można zapisywać na małej karcie pamięci umieszczonej w gnieździe w kamerze. Ważną kwestią jest szybkość karty: do rejestrowania filmów w rozdzielczości Full HD z dźwiękiem potrzeba szybszej karty pamięci niż do nagrywania materiału wideo w rozdzielczości SD bez dźwięku.

Wydajność karty zależy od:

Pojemności: mierzonej w gigabajtach ilości danych, jaką można zmieścić na karcie.

Szybkości: prędkości zapisu danych na karcie. Jest ona mierzona w MB/s — megabajtach na sekundę (w przeciwieństwie do megabitów na sekundę, czyli miary stosowanej do przepływności materiału filmowego). Karty przyporządkowuje się do klas szybkości w następujący sposób:

Enlarge image

Tworzenie i edytowanie bibliotek za pomocą usługi PlayMemories: nagrane przez siebie materiały wideo można bezpiecznie przechowywać za pomocą usługi PlayMemories firmy Sony. Dzięki niej można mieć łatwy dostęp do swoich najcenniejszych wspomnień utrwalonych na filmach i stworzyć z nich własną bibliotekę osobistą. Można następnie wyświetlać je na komputerze przenośnym, tablecie lub telewizorze dzięki wygodnemu mechanizmowi bezprzewodowej synchronizacji.

Dowiedz się, jak przenosić do komputera filmy w rozdzielczości SD z kamery standardu DV lub Digital8
Dowiedz się, jak przenosić do Mac filmy w rozdzielczości SD z kamery standardu DV lub Digital8


Wyświetlanie filmów na ekranie telewizora

Wykonując zaledwie kilka prostych czynności, można podłączyć kamerę cyfrową do telewizora i oglądać nagrane przez siebie filmy na dużym ekranie.

  1. Podłącz przewód HDMI do portu HDMI OUT w kamerze
  2. Podłącz drugi koniec przewodu do portu HDMI IN w telewizorze
  3. Włącz w kamerze odtwarzanie filmu, a pojawi się on na ekranie telewizora

Dowiedz się więcej o sposobie odtwarzania filmów na telewizorze


Inne ważne elementy, jakie należy brać pod uwagę przy doborze kamery

Obiektyw szerokokątny: niektóre kamery są wyposażone w obiektyw szerokokątny, który idealnie nadaje się do filmowania rozległych pejzaży górskich lub obiektów historycznych. Obiektyw szerokokątny znakomicie sprawdza się również przy filmowaniu dużych grup osób oraz w ciasnych pomieszczeniach.
Enlarge image

Przetwornik obrazu: przetwornik obrazu jest elementem kamery, na który przez obiektyw kierowane jest światło w celu cyfrowej rejestracji obrazu. Im większy przetwornik obrazu w kamerze, tym więcej szczegółów można uchwycić. Wysokiej jakości przetwornik obrazu, np. Exmor R CMOS, stosowany w wielu kamerach firmy Sony. Rejestruje on bogate, szczegółowe obrazy nawet w słabych warunkach oświetleniowych i podczas filmowania we wnętrzach.


Optyczna stabilizacja obrazu: nawet niewielki ruch ręką, w której trzyma się kamerę, może powodować drżenie obrazu. Dzięki optycznej stabilizacji obrazu nagrywany materiał pozostaje stabilny i wyrazisty. Opracowany przez firmę Sony zrównoważony optyczny stabilizator obrazu SteadyShot zapewnia niewiarygodną stabilność obrazu na filmach.