Identyfikator artykułu : SX570873 / Ostatnia modyfikacja : 05.09.2023Drukowanie

Co to jest VoLTE i jakie ma zalety?

  WAŻNE: Ten artykuł dotyczy tylko określonych produktów. Proszę sprawdzić Obowiązujące produkty na górze tego artykułu.

  Co to jest VoLTE?

  VoLTE jest skrótem od nazwy Voice over Long-Term Evolution lub Voice over LTE. VoLTE umożliwia realizację połączeń głosowych przez sieć komórkową LTE/4G*.

  Wcześniej zastosowania sieci 4G ograniczały się do korzystania z Internetu. Na potrzeby rozmów telefon automatycznie przełączał się na sieć 3G lub 2G. Być może przypominasz sobie kilkusekundowe oczekiwanie na to, by zadzwonił telefon odbiorcy. Dzięki VoLTE oczekiwanie do należy do przeszłości.

  W sieciach 2G i 3G rozmowy i dane są rozdzielone i nie mogą działać równocześnie. Przykładowo, w czasie rozmowy telefonicznej przez sieć 2G nadchodzące wiadomości SMS zostaną odebrane dopiero po zakończeniu połączenia. W sieci 4G LTE rozmowy i dane działają równolegle, zatem wiadomość SMS zostanie odebrana natychmiast, nawet w trakcie rozmowy.

  * Terminy 4G LTE oznaczają tę samą technologię i mogą być stosowane zamiennie.


  Skorowidz


  Co jest potrzebne do rozmów VoLTE?

  Prowadzenie rozmów przez sieć 4G/LTE wymaga spełnienia pewnych warunków:

  UWAGA: skontaktuj się z operatorem sieci, aby dowiedzieć się, jakie możliwości będą dostępne w przypadku posiadanego modelu Xperia.

  Jakie są zalety VoLTE?

  • Szybkie łączenie.
  • Wysoka jakość głosu i mniej zakłóceń w tle.
  • Telefon pozostaje połączony z siecią 4G/LTE w czasie połączeń głosowych.
  • Można korzystać z usług danych 4G/LTE, takich jak przeglądanie Internetu lub tethering, a równocześnie rozmawiać przez telefon.
  • Telefonowanie przez LTE nie zużywa pakietu danych, tylko pakiet minut. Płacisz za usługę połączeń głosowych, a nie za wykorzystanie danych.

  Bezproblemowe przechodzenie między VoWiFi a VoLTE

  Jeśli w czasie Połączenia Wi-Fi (VoWiFi) smartfon znajdzie się poza zasięgiem sieci Wi-Fi, automatycznie przełączy się na VoLTE (transmisję głosu przez LTE), a rozmowa będzie kontynuowana. Dzieje się tak jednak tylko wówczas, gdy Tryb sieci w telefonie jest ustawiony na 4G/LTE i jesteś w zasięgu sieci 4G/LTE. Przejście takie nie jest możliwe, gdy połączenie przez Wi-Fi odbywa się przez osobną aplikację, taką jak Skype czy WhatsApp.

  Jeśli VoWiFi, nazywane też połączeniem przez Wi-Fi, nie może się przełączyć na VoLTE, w miarę możliwości następuje przełączenie na 3G lub 2G. Powoduje to przerwanie połączenia.

  Aby dowiedzieć się więcej o VoWiFi / Połączeniach przez Wi-Fi, zapoznaj się z artykułem Jaka jest różnica między VoIP a VoWiFi?

  Jaka jest różnica między VoLTE a VoWiFi?

  Zarówno VoLTE, jak i VoWiFi umożliwiają połączenia głosowe przez Internet. Co więcej, obie technologie umożliwiają telefonowanie przy użyciu aplikacji Telefon, bez dodatkowych aplikacji innych producentów. Główna różnica polega na tym, że Połączenia przez Wi-Fi wykorzystują łącza Wi-Fi, a VoLTE komórkową transmisję danych w sieci operatora. Jeśli włączona jest zarówno funkcja VoWiFi, jak i VoLTE, telefon automatycznie decyduje, która usługa zapewni najlepszą możliwą jakość połączenia.

  Czy VoLTE może służyć do wykonywania połączeń alarmowych?

  W pewnych krajach nie jest możliwe wybieranie numerów alarmowych przez VoLTE.

  Istnieje jednak możliwość przełączenia na łącze komórkowe. Jeśli próbujesz połączyć się z numerem alarmowym przez sieć VoLTE i funkcja ta jest niedostępna, urządzenie automatycznie przełączy się na sieć komórkową, o ile pozostaje w jej zasięgu.