Jak chronić zawartość pamięci
W pamięci smartfona znajdują się zwykle dane prywatne oraz pamiątkowe zdjęcia i filmy — czyli rzeczy, których nie chcemy stracić. A jeśli urządzenie zginie lub zostanie skradzione? Na wypadek takiej sytuacji przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą ochronić dane i uniknąć ich utraty.
Dwie proste rzeczy na początek
Po pierwsze, utwórz konto Google™ i zaloguj się na nie z urządzenia. Umożliwi to tworzenie kopii zapasowych, a nawet odnalezienie urządzenia. Zalogowanie się na konto Google uniemożliwi ponadto innej osobie skonfigurowanie i użycie skradzionego urządzenia. Po drugie, skonfiguruj i włącz blokadę ekranu. Zapobiegnie to użyciu urządzenia przez inne osoby.
Obejrzyj film, aby dowiedzieć się, gdzie ustawić wzór blokady ekranu, kod PIN lub hasło. Zapisz i schowaj w bezpieczne miejsce dane logowania do konta Google, numer IMEI urządzenia i kod PIN lub hasło blokady ekranu. Oby nie były potrzebne!

Twórz kopie zapasowe
Regularnie twórz kopie zapasowe danych. W przypadku zniszczenia, zgubienia lub kradzieży urządzenia umożliwi to odtworzenie danych na nowym lub odzyskanym urządzeniu. Regularne tworzenie kopii zapasowych może się też okazać zaletą, gdy zajdzie konieczność zresetowania urządzenia lub naprawy oprogramowania.
Kopię zapasową, w której znajdą się dane aplikacji, historia połączeń, ustawienia urządzenia, kalendarz, kontakty, zdjęcia i filmy, możesz utworzyć na serwerze w chmurze, i synchronizować jej zawartość z kontem Google. Jeśli przechowujesz w urządzeniu duże ilości zdjęć, filmów lub plików muzycznych, wskazane jest tworzenie ich kopii zapasowych na karcie pamięci lub na komputerze podłączonym przewodem USB.
A co w razie zgubienia lub kradzieży urządzenia?
W przypadku utraty urządzenia możesz zlokalizować je za pomocą usługi online Znajdź moje urządzenie. Zaloguj się na konto Google, a pojawi się mapa z dokładnie pokazanym miejscem, w którym znajduje się urządzenie. Wypróbuj tę usługę już dziś, żeby umieć jej użyć!
Funkcja Znajdź moje urządzenie może także posłużyć do włączenia na pięć minut dzwonienia z maksymalną głośnością, nawet gdy urządzenie jest wyciszone. Pozwala również zdalnie zablokować urządzenie i wyświetlić na ekranie własny komunikat — na przykład dane do kontaktu. Jeśli podejrzewasz, że urządzenie zostało skradzione, możesz zdalnie wymazać z niego całą zawartość. Pamiętaj jednak, że uniemożliwi to dalsze wyszukiwanie urządzenia w usłudze Znajdź moje urządzenie.
Aby usługa Znajdź moje urządzenie działała, urządzenie musi być włączone i zalogowane na konto Google. Oprócz tego, w Ustawieniach trzeba włączyć funkcje Lokalizacja i Znajdź moje urządzenie. Upewnij się, że urządzenie jest widoczne w witrynie internetowej Sklep Google Play.
Nie mogę odblokować telefonu!
Spokojnie, każdemu zdarza się zapomnieć, jak odblokować ekran. Jeśli masz konto Google i regularnie tworzysz kopie zapasowe, odzyskasz dostęp do urządzenia i jego zawartości. Musisz w tym celu zresetować urządzenie i skonfigurować je na nowo. Potem zaloguj się na konto Google, przywróć dane z kopii zapasowej — i gotowe!
Do zresetowania urządzenia możesz użyć usługi Znajdź moje urządzenie lub funkcji Naprawa oprogramowania w programie Xperia Companion.
Inne sposoby ochrony
Omówiliśmy dotąd najważniejsze działania służące ochronie zawartości: zalogowanie się z urządzenia na konto Google, użycie blokady ekranu i tworzenie kopii zapasowych. Do zwiększenia bezpieczeństwa urządzenia i jego zawartości można używać także innych funkcji. Oto niektóre z nich:
Komunikat na ekranie blokady. Możesz zamieścić na ekranie blokady wiersz tekstu — na przykład swoje imię i nazwisko oraz informacje, które pomogą Ci odzyskać urządzenie.
Oprogramowanie antywirusowe. Zainstaluj i uaktywnij aplikację antywirusową, żeby chronić urządzenie przed wirusami, oprogramowaniem wymuszającym okup, oprogramowaniem szpiegującym, próbami wyłudzenia danych i innymi zagrożeniami.
Przypinanie ekranu. Kiedy ktoś chce użyć Twojego telefonu, możesz zabezpieczyć jego zawartość poprzez przypięcie ekranu jednej z aplikacji. Funkcjonalność urządzenia zostanie wówczas ograniczona do tej jednej aplikacji.
Szyfrowanie. Szyfrowanie stanowi dodatkowe zabezpieczenie w przypadku kradzieży urządzenia. Zawartość zaszyfrowanego urządzenia można odczytać tylko przy odblokowanym ekranie.
Google Play Protect. Usługa Google Play Protect ostrzega o potencjalnie szkodliwych aplikacjach i usuwa je z urządzenia. Weryfikuje również bezpieczeństwo aplikacji przed ich pobraniem.
Aktualizowanie oprogramowania. Nie zapominaj o aktualizowaniu oprogramowania urządzenia do najnowszych dostępnych wersji, gdyż zawierają one najnowsze zabezpieczenia i funkcje ochrony prywatności.
Uwaga: ten artykuł nie dotyczy konkretnego urządzenia. Opisane w nim cechy i funkcje zależą od urządzenia i/lub wersji oprogramowania.