Jak robić świetne zdjęcia aparatem Xperia
Urządzenia Xperia są wyposażone w najnowsze technologicznie aparaty Sony. Pomagają one utrwalać magiczne chwile z codziennego życia na wyraźnych, żywych i szczegółowych fotografiach. Trochę wprawy i wiedzy zapewni jednak jeszcze lepsze rezultaty! Poniżej podpowiadamy, jak poprawić swoją technikę i maksymalnie wykorzystać aparat Xperia.
Liczy się technologia
Aparaty Xperia są wyposażone w liczne imponujące rozwiązania techniczne, takie jak system podwójnego aparatu czy hybrydowy autofokus. Podwójny aparat działa równolegle, by wytworzyć atrakcyjny efekt bokeh, czyli ostry główny obiekt na rozmytym tle.
Niezwykle szybki, hybrydowy autofokus jest oparty na dwóch technologiach: wykrywaniu kontrastu, gwarantującym dużą dokładność, i wykrywaniu fazy, zapewniającym szybkie działanie. Autofokus pokrywa dużą część kadru, dzięki czemu aparat Xperia w niespełna sekundę dokładnie nastawia ostrość na obiekt znajdujący się w dowolnej części ekranu. Nad doborem właściwych ustawień czuwa z kolei tryb „Lepsza automatyka”. Wystarczy więc wyjąć aparat i rozpocząć zdjęcia.
Wskazówka: Przy włączonej funkcji Rejestrowanie dotykiem możesz dotknąć na ekranie miejsca, na które chcesz nastawić ostrość, a aparat natychmiast zrobi zdjęcie
Element artystyczny
Na pewno wiele razy zdarzyło Ci się widzieć zdjęcia z miękko rozmytym tłem. Efekt ten nosi nazwę „bokeh” i jest często stosowany zarówno przez zawodowych fotografów i pasjonatów. Teraz, dzięki podwójnemu aparatowi Xperia, z łatwością zrobisz zdjęcia z równie atrakcyjnym efektem bokeh.
Aby go uzyskać, wybierz tryb Bokeh i zrób zdjęcie. To wszystko! Oba aparaty zadziałają jednocześnie, by natychmiast wytworzyć nieostre tło. Zdziwisz się, jak pięknie wygląda obraz z delikatnym efektem bokeh. To prawdziwy element artystyczny!
Tryb ręczny
Tryb ręczny pozwala używać ustawień, które ułatwiają robienie lepszych zdjęć w różnych warunkach.
Najlepiej sprawdza się, gdy zależy Ci na większej twórczej kontroli nad obrazem i masz czas na dopracowanie zdjęcia. Możesz wtedy eksperymentować z wartością ekspozycji, czasem otwarcia migawki i innymi ustawieniami, aż rezultat spełni Twoje oczekiwania!
Wskazówka: Jeśli aparat nie nadąża za ruchomym obiektem, możesz włączyć funkcję „Śledzenie obiektu” i wskazać na ekranie żądany obiekt, który aparat będzie automatycznie śledził.
Zawsze wspaniałe filmy
Aparat Xperia nie zawiedzie Cię, gdy filmujesz radosne chwile z rodziną lub przyjaciółmi, uwieczniasz ewolucje dziecka na skateboardzie i w wielu innych sytuacjach!
Po przestawieniu rozdzielczości na 4K Twoje filmy będą urzekały niesamowitą rozdzielczością. O ich maksymalną płynność zatroszczy się funkcja SteadyShot™. A gdy ktoś ze znajomych szykuje się do popisowej akrobacji, włącz tryb Zwolnione tempo. Film zostanie wtedy nagrany w tempie 120 klatek na sekundę, dzięki czemu decydujący moment będzie można odtworzyć w zwolnionym tempie.
Trochę wskazówek
Powiedzieliśmy już co nieco o technologii aparatu Xperia, pora więc na obiecane praktyczne wskazówki.
Lepsza ostrość, mniejsze zamazanie
- Dbaj o czystość obiektywu — aż trudno uwierzyć, jak duży wpływ jakość miewa odcisk palca czy drobinka kurzu.
- Jeśli zdjęcia wychodzą zamazane, sprawdź, czy lampa błyskowa lub obiektyw nie są zasłaniane przez osłonę smartfona. Aby uniknąć niepożądanych odbić, spróbuj zdjąć osłonę.
- Jeśli urządzenie Xperia jest wyposażone w oddzielny klawisz aparatu, używaj go zamiast przycisku aparatu na ekranie. Naciskając klawisz aparatu, w naturalny sposób trzymasz palce z dala od ekranu i przytrzymujesz brzeg smartfona. Pomaga to ustabilizować urządzenie przed wykonaniem zdjęcia.
- Aby uniknąć drgań aparatu w czasie wykonywania zdjęć, użyj samowyzwalacza. Jeśli zależy Ci na optymalnej jakości fotografii i stabilności filmu, skorzystaj ze statywu.
- Wciśnij do połowy klawisz aparatu i poruszaj smartfonem, aby znaleźć miejsce umożliwiające nastawienie ostrości. Po nastawieniu ostrości kolor okrągłej ramki zmieni się na niebieski.
- Możesz też nastawić ostrość na wybrane miejsce — w tym celu dotknij go na ekranie.
Wysoka jakość przy słabym świetle
- Najważniejsza jest stabilność aparatu. Połóż smartfon na twardym podłożu, a jeszcze lepiej użyj statywu i samowyzwalacza.
- W trybie ręcznym możesz regulować ustawienie ISO, czyli światłoczułość, w zakresie od 50 do 3200.
- Aby uzyskać jeszcze pełniejszą kontrolę, włącz Tryb ręczny i wybierz odpowiednie ustawienia czasu otwarcia migawki (SS), wartości ekspozycji (EV) i balansu bieli (WB). Możesz też włączyć tryb ręcznej regulacji ostrości.
- We wszystkich trzech trybach do wyboru są różne ustawienia lampy błyskowej, przydatne zwłaszcza w złym oświetleniu i przy zdjęciach pod światło.
Odkryj w sobie fotografa
- Poznaj swój aparat. Zanim go użyjesz, zapoznaj się z najważniejszymi ustawieniami i trybami. Korzystaj z Instrukcji obsługi. Praktyka czyni mistrza!
- Naucz się wyszukiwać oświetlenie, którego kierunek i kolorystyka nadadzą scenie kształt i głębię. Takie oświetlenie w naturalny sposób powstaje tuż przed wschodem i o zachodzie słońca. Dobrym źródłem może być także światło wpadające przez okno.
- Kiedy fotografujesz ruchomy obiekt, staraj się za nim nie podążać. Znajdź miejsce, w którym to obiekt przemieści się przed Tobą.
- Jeśli nie możesz objąć na jednym zdjęciu całej sceny, spróbuj rozszerzyć kąt obiektywu za pomocą aplikacji „Rozległa panorama”.
- Aby stosować regułę trójpodziału, włącz w aparacie Linie siatki. Staraj się umieszczać fotografowane obiekty na liniach siatki lub na przecięciach linii. Umiejscowienie głównego obiektu poza środkiem kadru nada zdjęciom ciekawszy wygląd.
- Włącz twórcze myślenie i eksperymentuj z perspektywami. Nie uwierzysz, jak bardzo może zmienić się obraz, gdy zrobisz zdjęcie na klęczkach lub na leżąco. Ale nie zapominaj o bezpieczeństwie!
Kontroluj sytuację
- Jeśli urządzenie Xperia jest wyposażone w klawisz aparatu, możesz włączyć aparat nawet przy zablokowanym ekranie — wystarczy do tego krótkie naciśnięcie klawisza. Możesz też wybrać ustawienie Włączaj klawiszem aparatu, aby rozpoczynać fotografowanie od razu po włączeniu aparatu klawiszem aparatu. Nie umknie Ci wtedy żadna wspaniała chwila.
- Aparat zawiera aplikację Efekt kreatywny. Pozwala ona ulepszać zdjęcia jeszcze przed ich wykonaniem, na przykład poprzez dodawanie filtrów, pikselację obrazu lub stworzenie lustrzanego odbicia.
- Zdjęcia możesz też robić w czasie nagrywania filmu. W tym celu naciśnij klawisz aparatu lub przycisk aparatu na ekranie.
- Jeśli chcesz zapisywać w wykonywanych zdjęciach przybliżoną pozycję geograficzną, włącz funkcję „Zapisz lokalizację”.
- Regularnie aktualizuj smartfon. Aktualizacje zapewniają najnowsze funkcje i ulepszenia aparatu.
Selfie nie muszą być złe
- Użyj samowyzwalacza, żeby zyskać kilka sekund na ustabilizowanie aparatu przed zdjęciem.
- Użyj funkcji Zdjęcie z uśmiechem. W tym trybie aparat zrobi zdjęcie automatycznie, gdy wykryje uśmiechniętą twarz. To również dobry sposób, by nie dotykać ekranu i niechcący go nie poruszyć.
- Jeśli chcesz wzbogacić selfie różnymi efektami, użyj aplikacji Efekt AR.
- Jeśli filmujesz się aparatem z przodu, włącz funkcję SteadyShot. Zmniejszy ona drgania obrazu.
To warto wiedzieć
- Pewne funkcje aparatu zużywają więcej energii, inne mniej. Jeżeli aparat umożliwia filmowanie w jakości 4K, a kończy się bateria, można zmniejszyć rozdzielczość do 1080p. Film zachowa wysoką jakość, a aparat będzie pobierał mniej energii.
- Pamiętaj, że filmy 4K i zdjęcia o rozdzielczości 23 megapikseli zajmują dużo miejsca w pamięci wewnętrznej lub na karcie pamięci i dlatego warto od czasu do czasu sprawdzić stan pamięci. Dobre zdjęcia uzyskasz już przy rozdzielczości 8 megapikseli.
- Długotrwała praca aparatu może spowodować nagrzanie smartfona. Zdarza się, że aplikacja aparatu tymczasowo się wyłącza.
Uwaga: ten artykuł nie dotyczy konkretnego urządzenia. Opisane w nim cechy i funkcje zależą od urządzenia i/lub wersji oprogramowania.