Q&A z Kazuo Hiraiem, CEO Sony

Rewolucja w branży muzycznej – dźwięk o wysokiej rozdzielczości

Kto jest na bieżąco z nowinkami z branży muzycznej, ten wie, że hasło "dźwięk o wysokiej rozdzielczości" jest na ustach wszystkich. Co to takiego? Czy rzeczywiście zauważa się różnicę? I czy to warto w to zainwestować?

Dźwięk o wysokiej rozdzielczości, technicznie określany jako 24 bit/192 kHz, zawiera prawie siedem razy więcej danych niż krążek CD. Inaczej mówiąc, dźwięk o wysokiej rozdzielczości pozwala dosłyszeć wszystkie szczegóły, tekstury i niuanse, które zwykle nam umykają, kiedy słuchamy utworów w formacie MP3.

Czy świat jest gotów docenić zalety najwyższej jakości dźwięku?

Kazuo Hirai, dyrektor generalny Sony, wierzy, że melomani zasługują na słuchanie muzyki w takiej formie, jaką uzyskuje się podczas nagrań studyjnych – w najczystszej jakości i najprawdziwszym brzmieniu. Oto jego przemyślenia o tym, dlaczego dźwięk o wysokiej rozdzielczości wkrótce podbije branżę muzyczną.

P: Dlaczego Sony zależy na dźwięku o wysokiej rozdzielczości? Jak pańskim zdaniem wpływa to na branżę muzyczną?

Hirai: Zawsze uważałem muzykę za formę sztuki i moim zdaniem właśnie tak należy ją odbierać. Produkcja nagrań kosztuje mnóstwo krwi, potu i łez. Dlaczego nie miałoby nam zależeć na tym, by dać melomanom możliwość posłuchania ulubionych nagrań w brzmieniu zgodnym z zamierzeniami artysty?

Jestem głęboko przekonany, że dźwięk o wysokiej rozdzielczości ożywi branżę muzyczną, pozwalając słuchaczom wciągać się w muzykę jak nigdy dotąd. To jest przyszłość.

P: Jakiego rodzaju sprzęt do odtwarzania dźwięku o wysokiej rozdzielczości oferuje Sony?

Hirai: Oferujemy szeroką gamę urządzeń do odtwarzania dźwięku o wysokiej rozdzielczości, od najwyższej klasy zestawów kina domowego dla zagorzałych audiofilów do bardziej przystępnych modeli dla początkujących. Wiemy, że melomani cenią sobie mobilność i wygodę, więc naszym priorytetem było zaoferowanie urządzeń do odtwarzania dźwięku o wysokiej rozdzielczości, które można mieć zawsze przy sobie. Wśród urządzeń przenośnych mamy tak różne produkty, jak cyfrowy odtwarzacz muzyczny Walkman o pojemności 64 GB, czy smartfon Xperia ll, które pozwalają na słuchanie nagrań o wysokiej rozdzielczości.

P: Dlaczego młodsze pokolenie miałoby się interesować dźwiękiem o wysokiej rozdzielczości?

Hirai: Nic nie może równać się ze słuchaniem dźwięku o wysokiej rozdzielczości po raz pierwszy. Tylko w ten sposób można doświadczyć prawdziwych, pełnokrwistych emocji utworu. Chcę, żeby młodsza generacja mogła doświadczyć tego zachwytu. Chcę, żeby młodzi mogli założyć swoje słuchawki i poczuć się, jakby słuchali prywatnego koncertu na żywo. Tę więź, jaką się czuje ze swoim ulubionym wykonawcą na sali koncertowej? Będziecie mogli doświadczać takiej samej głębokiej emocjonalnej więzi w zaciszu własnego domu. Kto posłucha dźwięku o wysokiej rozdzielczości, nigdy nie będzie w stanie wrócić do standardowej jakości dźwięku. Po prostu nie ma porównania.

Muzyka i życie: trendy i wiadomości dla melomanów i audiofilów