Zapomnij o kolekcji CD

Jak przegrać muzykę z płyt CD i zapisać w formacie bezstratnym

Masz w domu półkę pełną kurzących się płyt CD? Najwyższa pora pożegnać się z przeszłością i zacząć myśleć o przeniesieniu muzycznych doznań na zupełnie nowy poziom.

Nie potrafisz zdecydować, czy warto poświęcić czas na zgranie całego zbioru płyt CD? Uwierz nam — zdecydowanie tak. Pamiętaj, że dzięki przeniesieniu kolekcji do plików zapisanych w bezstratnym formacie zwolnisz miejsce na półce, a także zyskasz możliwość zrobienia kopii zapasowej utworów na zewnętrznym dysku twardym i zabierania muzyki z sobą w każdą podróż. Posiadacze naprawdę dużych zbiorów docenią też możliwość szybszego i łatwiejszego odnalezienia tego jednego, od dawna szukanego albumu czy utworu. Poza tym z kolekcji cyfrowych będziesz mógł korzystać za pomocą smartfonu lub tabletu.

Przeczytaj, jak przegrać muzykę z płyt CD i zapisać ją w formacie bezstratnym.

Wybierz plik muzyczny

Do wyboru jest wiele bezstratnych formatów zapisu. Oto nasze ulubione:

FLAC

Zawartość plików FLAC (Free Lossless Audio Codec) jest kompresowana, aby ich rozmiar był mniejszy, ale jest to kompresja bezstratna, co oznacza, że jakość dźwięku dorównuje tej z płyt CD. Konwersja dźwięku z CD do formatu FLAC powoduje na ogół zmniejszenie jego objętości o około 50 procent. Dla porównania, trzyminutowy utwór na płycie CD zajmuje około 30–40 MB, podczas gdy ten sam utwór zgrany do pliku FLAC zajmuje nie więcej niż 15–20 MB. Format FLAC jest odpowiednim wyborem dla osób, które na pierwszym miejscu stawiają jakość dźwięku.

Bezstratny format Apple

Format plików ALAC (Apple Lossless Audio Codec) został opracowany przez firmę Apple i działa z serwisem iTunes, urządzeniami iPod i iPhone, a także pewną liczbą innych odtwarzaczy sprzętowych i programowych. Podobnie jak format FLAC jest skompresowany i pozwala na użycie metadanych. Plik w tym formacie zajmuje około 40–60 procent miejsca, jakiego potrzebuje nieskompresowany plik z płyty CD. To dobry wybór dla pasjonatów produktów Apple.

AIFF i WAV

AIFF (Audio Interchange File Format) i WAV (Waveform Audio File Format) to formaty bezstratne, ale nieskompresowane. To znaczy, że pliki zgrane na dysk twardy zajmą na nim tyle samo miejsca, co na płycie CD (10 MB na minutę dźwięku stereo). Duży rozmiar plików powoduje, że użytkownicy sięgają po te formaty rzadziej niż np. po FLAC czy Apple Lossless (na tę samą kolekcję muzyki potrzeba wtedy około dwa razy więcej miejsca). Pliki AIFF i WAV mają też zalety — są zgodne z szeroką gamą urządzeń i aplikacji.

Wybierz oprogramowanie do zgrywania muzyki

Po wybraniu odpowiedniego formatu cyfrowego czas zacząć rozglądać się za oprogramowaniem do zgrywania. Oto kilka możliwości:

Max (dla użytkowników komputerów Mac®)

Max to bezpłatna aplikacja, z której mogą korzystać użytkownicy komputerów Apple z systemem Mac OS® X 10.4 lub nowszym. Pozwala tworzyć pliki audio we wszystkich czterech formatach bezstratnych. Poprawia też błędy, które mogą się pojawić w przypadku zgrywania muzyki z lekko zarysowanych płyt CD. To aplikacja dla tych, którym zależy znakomitej jakości dźwięku i bogactwie opcji kodowania.

Exact Audio Copy (dla użytkowników komputerów PC)

Exact Audio Copy to doskonały wybór dla użytkowników systemu Windows, którzy chcieliby zgrać zawartość płyt CD do plików FLAC. Ten darmowy program oferuje najlepszą dostępną korekcję błędów. W razie wystąpienia błędów niemożliwych do skorygowania program informuje z kolei o miejscu, w którym występuje potencjalne zniekształcenie, co pozwala łatwo skontrolować nagranie w odtwarzaczu. To najlepsze oprogramowanie dla każdego poważnego audiofila i melomana.

iTunes (dla komputerów Mac® i PC)

Większość użytkowników komputerów Mac® i PC ma już zainstalowany program iTunes, więc taki wybór oszczędzi im konieczności pobierania i instalowania osobnej aplikacji do zgrywania muzyki. iTunes jest w stanie przegrać zawartość płyty CD do trzech różnych bezstratnych formatów (Apple Lossless, AIFF oraz WAV) i umożliwia korygowanie błędów odczytu ze zniszczonych płyt. Dodatkową zaletą jest funkcja automatycznego pobierania z Internetu informacji o albumie i wykonawcy.

Wybierz odpowiedni system dźwięku

Gdy cała zawartość płyt CD trafi już do plików w bezstratnym formacie, można przystąpić do słuchania. Optymalne wrażenia może jednak zapewnić tylko właściwy system dźwięku obsługujący nagrania o wysokiej rozdzielczości. Jednym z nich jest odtwarzacz z dyskiem twardym HAP-Z1ES — jego brzmienie zaspokoi wymagania każdego audiofila.

Obsługuje odtwarzanie formatów dźwięku o wysokiej rozdzielczości, takich jak DSD, FLAC, WAV czy ALAC, a także formatów skompresowanych: MP3, AAC, ATRAC i WMA. Dodatkowo dla zwiększenia efektywności konwersji z postaci cyfrowej na analogową technologia remasteringu Direct Stream Digital (DSD) przetwarza skompresowane pliki muzyczne do DSD — formatu wysokiej rozdzielczości z 1-bitowym strumieniem audio. Dźwięk odtworzony w ten sposób bardziej przypomina oryginalne nagranie i pozwala usłyszeć szczegóły oraz brzmienia, które zaginęły w procesie kompresji.

Kolejną fantastyczną cechą jest możliwość pobrania na komputer aplikacji do transferu muzyki HAP, która pozwala zsynchronizować i skopiować wszystkie utwory na dysk odtwarzacza HAP-Z1ES przez Wi-Fi®. Każdy kolejny utwór lub album pobrany z serwisu z muzyką o wysokiej rozdzielczości, takiego jak HDtracks czy Qobuz, zostanie przesłany automatycznie. Tym, którzy chcieliby zapisywać pliki z taką muzyką na komputerze PC lub Mac®, przyda się z kolei odpowiednia aplikacja — na przykład JRiver Media Center, BitPerfect albo Audirvana Plus. Posiadacze dużej kolekcji muzyki (zarówno na płytach CD, jak i w plikach o wysokiej rozdzielczości) bez trudu zintegrują aplikację HAP Music Transfer z wykorzystywanym aktualnie rozwiązaniem.

Mając ten krok za sobą, możesz na dobre rozstać się ze swoim zbiorem płyt CD — ich zawartość będzie już zapisana w plikach audio o najwyższej czystości dźwięki. Przygotuj się, by na nowo poznać swoją muzyczną kolekcję.

Muzyka i życie: trendy i wiadomości dla melomanów i audiofilów