Mniejszy wpływ na środowisko zakładu

Z myślą o środowisku, firma Sony rozpoczęła w Japonii i na całym świecie szereg inicjatyw związanych z wydajnością produktów i tym, w jaki sposób są produkowane.

Przyjazne środowisku procesy produkcyjne

Firma Sony chce zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, zaczynając od miejsc, w którym powstają jej produkty. Na przykład, produkcja czujników obrazu CMOS wymaga surowych warunków w zakresie klimatyzacji pomieszczeń czystych. Podjęliśmy działania, dzięki którym pomieszczenia te będą energooszczędne przy zachowaniu jakości środowiska pracy niezbędnego do produkcji jednego z naszych zaawansowanych produktów.

Czujniki obrazu CMOS produkowane w pomieszczeniach czystych
Czujniki obrazu CMOS produkowane w pomieszczeniach czystych

Zasilanie oszczędzoną energią pomieszczeń czystych do produkcji precyzyjnej

Czujniki obrazu CMOS to elektroniczne oczy smartfonów i aparatów cyfrowych. Znajdują się w każdym telefonie Xperia™, a także innych urządzeniach. Najnowszych półprzewodników nie można wyprodukować poza pomieszczeniem czystym, a utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury, wilgotności i czystości w takim pomieszczeniu wymaga dużo energii.

Wszyscy działamy na rzecz środowiska

Zachęcamy pracowników do ochrony środowiska w miejscu pracy

Aby utrzymać wysoki standard warunków w pomieszczeniu czystym niezbędnych do produkcji wysokiej jakości półprzewodników, musimy posiłkować się doświadczeniem i wiedzą wewnętrznych interesariuszy. Dzięki nim możemy zmniejszać negatywny wpływ na środowisko i zachowywać standardy pomieszczenia czystego niezbędne do utrzymania jakości i wydajności produkcji.

Wszyscy działamy na rzecz środowiska

Przypadek 1: zakład w Nagasaki

Wykorzystywanie nadmiaru ciepła
Większa wydajność energii, z której już korzystamy

Recykling nadmiaru ciepła zmniejszający ogólne zużycie energii

Aby obniżyć zużycie energii w centrum technologicznym w Nagasaki, skoncentrowaliśmy się na układzie klimatyzacji. Podczas produkcji półprzewodników należy zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność pomieszczenia czystego. Aby to było możliwe, powietrze pobierane z zewnątrz jest chłodzone lub podgrzewane.

Energia potrzebna do ogrzewania zakładu powstawała wcześniej w toku spalania paliw kopalnych. Teraz ogrzewamy zakład, wykorzystując ciepło emitowane przez urządzenia zakładowe. Dzięki temu zwiększyliśmy wydajność energetyczną ponad dwukrotnie (dokładny wskaźnik to 2,1).

[1] Przepływ powietrza z zakładu klimatyzacji [2] Urządzenia chłodzące [3] Bojler [4] Zakład produkcji półprzewodników

Przed

W poprzednim systemie, aby precyzyjnie regulować temperaturę powietrza w pomieszczeniu czystym, ciepłe powietrze z bojlera mieszano z zimnym. Utrzymanie temperatury pomieszczenia czystego na żądanym poziomie wymagało chłodzenia urządzeń i usuwania ciepła z pomieszczenia. Ciepło generowane przez pracę urządzeń nie było wykorzystywane.

Po

W nowym systemie ciepłe generowane przez urządzenia w pomieszczeniu czystym zastąpiło parę wytwarzaną przez bojler do regulowania temperatury w tym pomieszczeniu. Poprzez zamknięcie pętli energetycznej wykorzystujemy nadmiar ciepła i redukujemy zarówno spalanie paliw kopalnych, jak i emisję dwutlenku węgla.

Większa energooszczędność i mniejszy poziom emisji dwutlenku węgla

[1] rocznie

Większa energooszczędność i mniejszy poziom dwutlenku węgla

Nowy system pozwala realizować dwa ważne cele w zakresie ochrony środowiska: zwiększyć energooszczędność (poprzez ponowne wykorzystywanie ciepła) i zmniejszyć poziom emisji dwutlenku węgla (poprzez redukcję spalania paliw kopalnych). System ten obniża emisję dwutlenku węgla o około 52% (emisja spadła z około 9300 ton do około 4400 ton).

Oszczędzanie energii nie może mieć wpływu na produkcję

Shinnosuke Baba

Sony Semiconductor Manufacturing Corporation
Facility Div.

Shinnosuke Baba

Centrum technologiczne w Nagasaki produkuje głównie półprzewodnikowe (CMOS) czujniki obrazu do aparatów montowanych w smartfonach. Aby dostarczać wysokiej jakości produkty dla klientów z całego świata, firma Facility Division pracuje nieustannie, dzięki czemu infrastruktura produkcyjna jest stabilna i wydajna.

Zadaliśmy sobie takie pytanie: ile ciepła generowanego w fabryce możemy wykorzystać ponownie? Nowy system wychwytuje i pozwala ponownie wykorzystać ciepło wytwarzane w toku produkcji oraz w obiektach użytkowych. Wykorzystując doświadczenie i analizując dane, jesteśmy w stanie lepiej zarządzać ciepłem, a w efekcie oszczędzać energię, nie wpływając przy tym na wydajność produkcji. Chcemy, aby ludzie mogli powiedzieć, że to, co robimy jest „niepozorne, ale doskonałe!”

Przypadek 2: SDT Thailand

Redukcja zapotrzebowania na klimatyzację
Inteligentna i bardziej precyzyjna klimatyzacja

Firma Sony Device Technology (Thailand) Co., Ltd. (SDT) zajmuje się montażem i transportem półprzewodników. Dzięki zmianie schematu układu przepływu powietrza (za sprawą „częściowej klimatyzacji”) i poprzez zwiększenie temperatury chłodzenia wody firma jest w stanie zasilać pomieszczenia czyste, zużywając dużo mniej energii.

[1] Zakład klimatyzacji [2] Schłodzone powietrze [3] Podgrzane powietrze [4] Zakład produkcyjny

Przed

Potężne wentylatory, aby schłodzić pomieszczenie i urządzenia, odpychają schłodzone powietrze od sufitu, a otwory wentylacyjne w podłodze odsysają zbędne ciepło.

Po

System oparty jest na konwekcji – schłodzone powietrze tłoczone jest przez podłogę w miejscu, w którym znajdują się urządzenia wytwarzające ciepło. Ciepłe powietrze unosi się, zabierając ze sobą drobinki kurzu, i można wykorzystać je ponownie.

Większa energooszczędność, korzyści dla Sony

Zwiększanie efektywności poprzez optymalizację przepływu powietrza

Nowy system, w porównaniu z poprzednim, pozwolił obniżyć emisję dwutlenku węgla o około 67% (z 4000 ton do 1300 ton). Nowe jednostki HVAC, kierując powietrze na maszyny produkcyjne, podnoszą efektywność przepływu powietrza. Dzięki nowej strategii zbędny kurz unosi się do góry – z dala od obszarów roboczych.

Większa energooszczędność, korzyści dla Sony

[1] rocznie

Hirotoshi Kikuchi
Równowaga pomiędzy wykorzystywaniem energii a wydajnością

Hirotoshi Kikuchi

Sony Technology (Thailand) Co.,Ltd
BIURO CWS – region Azji i Pacyfiku

Zarządzanie energią w zakładzie wiąże się z nieustannym poszukiwaniem sposobów na utrzymanie jakości produkcji przy mniejszym zużyciu energii i przy mniej szkodliwym wpływie na środowisko. Chcąc wprowadzić system klimatyzacji oparty na naturalnej konwekcji powietrza, musieliśmy przeprowadzić szereg symulacji i przeanalizować wiele danych. Ze względu na to, że taki system klimatyzacji jest niekonwencjonalny, potrzebowaliśmy wsparcia pracowników produkcji, aby mieć pewność, że nowy system nie wpływa negatywnie na ich środowisko pracy.

Ten system funkcjonuje również w zakładzie montażu telefonów Xperia™ w Tajlandii (Sony Technology (Thailand) Co., Ltd). Zaplanowano odnowienie wyposażenia użytkowego w innych zakładach w Azji. Chcemy równolegle z tym procesem wdrożyć również rozwiązania energooszczędne. Mamy nadzieję, że oszczędzimy jeszcze więcej energii, i że będziemy zwiększać produkcję na całym świecie w fabrykach, które są przyjazne środowisku.

PRODUKTY POKREWNE

Komórki, tablety i urządzenia inteligentne
Tablety na akcesoria

Więcej o technologii firmy Sony

Projektory nowej generacji
Projektory nowej generacji
Innowacyjne rozwiązania zapewniające elektryczność
Innowacyjne rozwiązania zapewniające elektryczność
Wypełniony świetnymi pomysłami
Wypełniony świetnymi pomysłami