Historia słuchawek

Ewolucja słuchawek ilustruje drogę, jaką przebyła branża audio

W roku 1958 na zawsze zmienił się sposób, w jaki słuchamy muzyki — powstały wtedy pierwsze słuchawki, a firma Radio Corporation of America rozpoczęła wydawanie albumów stereofonicznych. Trudno dziwić się wpływowi słuchawek na preferencje słuchaczy, jednak jak wyglądała ich ewolucja w ostatnim pięćdziesięcioleciu?

Nasza firma powstała z pasji do jakości dźwięku i chęci opracowywania zupełnie nowych technologii inżynierii dźwięku, aby zapewnić miłośnikom muzyki i audiofilom odpowiednie wrażenia przy słuchaniu ulubionych utworów. Te fundamentalne koncepcje widać wyraźnie w ewolucji naszych słuchawek na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Oto wybrane modele słuchawek Sony — od MDR-3 do odtwarzaczy Walkman® po zestawy z obsługą dźwięku o wysokiej rozdzielczości:

1979 r. — pierwsze słuchawki Walkman® Companion

MDR-3: kompaktowe wymiary i lekka konstrukcja

Stworzone z myślą o wygodzie i lekkości słuchawki były sprzedawane jako akcesorium do pierwszego w historii odtwarzacza Walkman® (modelu TPS-L2). Zamierzeniem projektantów serii H-AIR było stworzenie słuchawek umożliwiających słuchanie muzyki niezależnie od czasu i miejsca. Efekt końcowy na zawsze odmienił podejście do słuchania muzyki w ruchu.

1995 r. — pierwsze słuchawki osłabiające zewnętrzne hałasy

MDR-NC10: stworzone z myślą o podróży

Pierwsze słuchawki osłabiające zewnętrzne hałasy MDR-NC10 redukowały je o 70%. Specjalny obwód analizował dźwięki otoczenia za pomocą wbudowanego mikrofonu i wysyłał do słuchawek odpowiednio silny sygnał tłumiący. Aby na chwilę usłyszeć dźwięki otoczenia, wystarczyło nacisnąć przycisk Hot Line Switch.

Słuchawki osłabiające zewnętrzne hałasy nie tylko izolowały niepożądane dźwięki, ale także idealnie mieściły się w uchu dzięki rozwiązaniu Fontopia®, co czyniło je idealnym kompanem podczas podróży, w pracy i na świeżym powietrzu.

2011 r. — pierwsze słuchawki 3D z dźwiękiem przestrzennym

MDR-DS7500: dźwięk kinowy w domowym zaciszu

Zaprojektowane z myślą o bogatym i pełnym brzmieniu ulubionych filmów 3D słuchawki MDR-DS7500 jako pierwsze* oferowały cyfrowy dźwięk przestrzenny, a dzięki specjalnej funkcji reprodukowały trójwymiarowe pole dźwiękowe.

Poza trybem kinowym słuchawki oferowały jeszcze tryb głosowy i dla graczy. 18-godzinny czas pracy akumulatora czynił je jednymi z najbardziej zaawansowanych na rynku.

Jesteśmy liderem nowoczesnych technologii audio. Po dziś dzień wyznaczamy nowe standardy branżowe dzięki produktom z dźwiękiem o wysokiej rozdzielczości, takim jak przełomowe słuchawki MDR-Z7 reprodukujące dźwięki o częstotliwości do 100 kHz.

* W rozumieniu komercyjnych słuchawek oferujących stereofoniczny dźwięk przestrzenny (wg ustaleń Sony z sierpnia 2011 r.)

Muzyka i życie: trendy i wiadomości dla melomanów i audiofilów