TriporousTM na rzecz czystego świata

Rewolucyjny nowy, wysokowydajny materiał filtracyjny firmy Sony, stworzony dzięki recyklingowi biomasy odpadowej.

Rewolucyjny nowy materiał filtrujący wodę i powietrze

TriporousTM firmy Sony to wyjątkowy, uniwersalny materiał przeznaczony do oczyszczania wody i powietrza. Poprawia bezpieczeństwo, higienę i komfort w wielu środowiskach na całym świecie. Tworząc TriporousTM, Sony pragnie, by czysta woda i powietrze były dostępne dla wszystkich.
Laureat nagród „Encouragement Award of 21st Century Inventions” oraz „21st Century Contribution” Japońskiego Instytutu Wynalazków i Innowacji.

Logo Triporous
Wykorzystanie odpadów do nowego celu
Triporous jest produkowany w całości z wyrzuconych na odpady łupin ryżu – zdjęcie
TriporousTM jest produkowany tylko z odpadów łupin ryżu.

TriporousTM jest produkowany w 100% z biomasy. Technologia Sony wykorzystuje nadwyżkę biomasy do produkcji TriporousTM, co może pomóc zmniejszyć wpływ człowieka na środowisko.

Roczna utylizacja łupin ryżu według regionów

Na cały świecie rocznie wyrzucane jest ponad 150 milionów ton łupin

[1] Azja (Bangladesz, Kambodża, Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Birma, Pakistan, Filipiny, Tajlandia, Wietnam): 136 mln t
[2] Afryka (Egipt, Nigeria): 6,16 mln t
[3] Ameryka Południowa (Brazylia): 4,74 mln t
[4] Ameryka Północna (USA): 2,04 mln t
[5] Europa (Unia Europejska): 0,84 mln t
[6] Oceania (Australia): 0,06 mln t

Co to jest TriporousTM ?
Szybsza adsorpcja, większe cząsteczki

Pory w materiale TriporousTM mają trzy różne rozmiary, co pozwala na odfiltrowywanie większych substancji organicznych – niektórych z nich szybciej i bardziej skutecznie, niż robią to konwencjonalne filtry z węgla aktywowanego. Substancje organiczne przechwycone przez większe pory to m.in. bakterie i wirusy, duże proteiny – takie jak niektóre alergeny i enzymy - oraz cała gama dużych molekuł organicznych.

[1] TriporousTM [2] Aktywowany węgiel

Szybsza adsorpcja, większe cząsteczki – zdjęcie
TriporousTM działa lepiej niż aktywowany węgiel

Wyjątkowa mikrostruktura TriporousTM sprawia, że skutecznie pochłania gaz i zapachy. Gwarantuje też doskonałą wydajność w usuwaniu z płynów większych substancji organicznych, takich jak bakteriofagi MS2, w porównaniu z adsorbentem z węgla aktywnego uzyskanego z łupin kokosowych, który stosuje się zwykle do oczyszczania wody.

[1] Zanieczyszczenie [2] Czas (min) [3] Materiał TriporousTM [4] Węgiel aktywowany z łupin kokosów

Triporous działa lepiej niż aktywowany węgiel – zdjęcie
Możliwości materiału TriporousTM

Wyobraź sobie bezzapachową odzież sportową; szybsze i bardziej wydajne środki oczyszczające wodę i powietrze, a także ulepszenia produktów tak różnorodnych jak żywność, kosmetyki i elektronika – wszystkie te możliwości oferuje technologia TriporousTM.

Poprawa jakości wody

Filtrowanie TriporousTM może zapewnić czystą wodę nawet w miejscach o kiepskiej higienie. Byłoby to szczególnie korzystne w krajach rozwijających się.

Poprawa jakości powietrza

TriporousTM oczyszcza powietrze przez adsorpcję zanieczyszczeń, takich jak opary i gazy przemysłowe. Może to też zmniejszyć narażenie na niektóre mikroskopijne cząstki stałe (PM2.5) i smog fotochemiczny.

Zdjęcie dr. Seiichiro Tabaty
Ochrona środowiska za pomocą łupin ryżu

Dr Seiichiro Tabata

Wynalazca materiału Triporous
Sony Corporation

Podczas podstawowych badań nad materiałami wykorzystywanymi w akumulatorach pracowałem nad stworzeniem nowego materiału porowatego TriporousTM. Wykonany z odpadowej biomasy ryżowej, ma trzy rodzaje porów o różnych rozmiarach („tri” w nazwie pochodzi od numeru 3). Ta unikalna mikrostruktura powoduje, że materiał ma wiele potencjalnych zastosowań. Na przykład, zdolność materiału TriporousTM do usuwania cząsteczek wirusów oznacza, że może on pomóc w zapewnieniu czystej wody w częściach świata niepodłączonych do sieci elektrycznej. Trwają prace badawcze i rozwojowe nad materiałem. Dzięki temu nowemu materiałowi, który oczyszcza wodę i powietrze, chciałbym przyczynić się do zapewnienia ludziom na całym świecie bardziej komfortowego, zrównoważonego życia..

Triporous – zdjęcie
TriporousTM

Innowacyjny nowy materiał do oczyszczania wody i powietrza (materiał w jęz. angielskim)

Zmniejszenie wpływu zakładu na środowisko –zdjęcie
Zmniejszenie wpływu zakładu na środowisko
Projektory nowej generacji – zdjęcie
Projektory nowej generacji
Innowacyjne rozwiązania zapewniające wszystkim elektryczność – zdjęcie
Innowacyjne rozwiązania zapewniające elektryczność
Zapytania o licencje

Firma Sony zaczęła licencjonować materiał TriporousTM. Firmy rozważające użycie TriporousTM we własnych produktach i fabrykach lub chcące współpracować nad tym materiałem mogą składać zapytania tutaj.