BRAVIA i zrównoważony rozwój
Rosnący popyt na telewizory z dużym ekranem może oznaczać większe zużycie surowców i energii. Firma Sony dba jednak o zrównoważony rozwój na wszystkich etapach, od projektowania produktu po oglądanie telewizji.
Rosnący popyt na telewizory z dużym ekranem może oznaczać większe zużycie surowców i energii. Firma Sony dba jednak o zrównoważony rozwój na wszystkich etapach, od projektowania produktu po oglądanie telewizji.
Telewizory BRAVIA to nie tylko niezapomniane wrażenia przed ekranem i świetne wzornictwo, lecz także innowacje, które pomagają zmniejszyć zużycie surowców nieodnawialnych i pobór energii, a tym samym ograniczają wpływ na środowisko.
Zaawansowane rozwiązania projektowe w służbie zrównoważonego rozwoju
Aby zmniejszyć wpływ naszych produktów na środowisko naturalne, optymalizujemy je na różne sposoby w całym cyklu życia — od ograniczenia stosowania nieodnawialnych tworzyw sztucznych przez poprawę efektywności transportu po analizę poboru energii w czasie pracy.
Wysoka jakość produktu połączona z wysokim wskaźnikiem recyklingu
Udało nam się rozszerzyć stosowanie tworzyw z recyklingu we wszystkich aspektach projektu, od opracowywania materiałów po estetykę — a wszystko to z zachowaniem wysokiej jakości wykończenia. W przypadku telewizorów OLED opracowany przez Sony plastik z recyklingu SORPLAS™ służy do produkcji tylnej osłony, będącej największym pod względem powierzchni elementem telewizora. W rezultacie łączne użycie plastiku z surowców pierwotnych spadło o 60%.
Użycie tworzyw z recyklingu do produkcji elementów zewnętrznych utrudnia uzyskanie określonych właściwości estetycznych. Nasze pochodzące z recyklingu tworzywo SORPLAS™ możemy jednak łączyć ze starannie dobranymi surowcami, modyfikować jego skład w produkcji i uzupełniać dodatkami z własnych receptur, by uzyskać piękny połysk, oczekiwany przez nabywców telewizorów BRAVIA.
Tworzywa sztuczne w telewizorach i innych urządzeniach domowych zawierają dodatki zwiększające wytrzymałość i opóźniające zapłon. Tworzywo SORPLAS™ pozwala ograniczyć ilość takich dodatków i uzyskać identyczne właściwości jak plastik w typowych telewizorach. W rezultacie telewizor wystarcza na długo i mniej wpływa na środowisko.
Tworzywo SORPLAS™ ma tę zaletę, że nie ulega nadmiernej degradacji nawet po kilkakrotnym ponownym przetworzeniu. Poddane recyklingowi elementy z tworzywa SORPLAS™ dają szansę na zmniejszenie ilości odpadów i budowę społeczeństwa nastawionego na recykling.
Wtrysk powietrza z zewnątrz
Precyzyjne techniki formierskie nadają panelom wytrzymałość i piękny wygląd, a zarazem obniżają ich wagę. W rezultacie cieńsze staje się opakowanie i maleje zużycie plastiku. Wtrysk powietrza z zewnątrz pozwala dociskać elementy z żywicy powietrzem, by wyeliminować deformacje i powstawanie odpadów.
[1] Wgłębienia powstałe wskutek nierównego ciśnienia w zwykłej formie [2] Brak wgłębień przy formowaniu z wtryskiem powietrza z zewnątrz [3] Powierzchnia zewnętrzna
[4] Powierzchnia wewnętrzna [5] Aby uniknąć różnic ciśnienia, zamiast przepełniania formy stosuje się oddziałujące od tyłu ciśnienie powietrza.
W standardowym opakowaniu materiały ochronne znajdują się u góry, u dołu i po bokach telewizora BRAVIA. Dzięki wielu symulacjom i dekadom doświadczenia w globalnej logistyce zoptymalizowaliśmy opakowanie telewizora: ubyło w nim materiałów ochronnych, a objętość plastiku spadła w przybliżeniu o 35%.
Przeprojektowując opakowanie chroniące produkt w transporcie, zmniejszyliśmy jego wielkość o 15%, a całkowitą wagę o 10%. Pozwoliło to zwiększyć liczbę sztuk produktu na palecie o 30%. Jeśli chodzi o transport, osiągnęliśmy około 15-procentowy spadek emisji CO2 w przeliczeniu na jeden produkt..
Informacje drukowane na opakowaniu starannie przeanalizowano pod kątem zrozumiałości i zwięzłości. W rezultacie zużycie farby spadło w przybliżeniu o 90% bez pogorszenia wyglądu i atrakcyjności opakowania.
Włączenie czujnika oświetlenia pozwala zmniejszyć zużycie energii poprzez dopasowywanie jasności ekranu do oświetlenia w pomieszczeniu.
[1] Ciemniejsze otoczenie [2] Jaśniejsze otoczenie
Po podłączeniu dodatkowego modułu BRAVIA CAM telewizor wykrywa ruchy widza, a gdy nikogo nie ma przed ekranem, zmniejsza jasność w celu ograniczenia zużycia energii.
System konfiguracji w jednym kroku ułatwia przygotowanie telewizora do użytku. Tryb oszczędzania energii, pomagający zapewnić równowagę między jasnością obrazu a zużyciem energii, można wybrać już z menu konfiguracji początkowej.
[1] Wył. [2] Wysokie
Specjalne techniki przetwarzania sygnału optymalizują wszystkie elementy obrazu, który dzięki temu staje się czysty i żywy.
[1] Mała jasność [2] Typowa jasność [3] Duża jasność
Dział projektowania produktów 2, TV Business Group
Sony Corporation
Aby opracowywać produkty w proekologiczny sposób, od 2010 roku nasz dział telewizorów wykorzystuje tworzywo o nazwie SORPLAS™, wyróżniające się wysokim wskaźnikiem recyklingu.
Wzrost rozmiarów telewizorów i ich sprzedaży ma coraz większe przełożenie na środowisko naturalne. Aby mimo produkcji większych telewizorów ograniczać wpływ na środowisko, od 2018 roku wraz z innymi firmami z grupy stosujemy SORPLAS™ nie tylko w elementach wewnętrznych, ale i zewnętrznych, zawierających dużo plastiku.
Użycie tworzywa SORPLAS™ w elementach zewnętrznych wymaga dużego doświadczenia w projektowaniu. Stworzyliśmy wiele prototypów i receptur, aż wreszcie powstała formuła SORPLAS™ odpowiednia na tylną osłonę, mającą największą powierzchnię. Począwszy od 2021 r. jest ona stosowana w pewnych modelach BRAVIA XR, dzięki czemu w porównaniu z poprzednimi modelami o połowę spadło zużycie plastiku pierwotnego.
Oprócz tworzywa SORPLAS™ we wszystkich zakładach produkujących telewizory BRAVIA wprowadzane będą inne materiały z recyklingu. Podjęte zostaną też inne działania, by zmniejszyć oddziaływanie na środowisko naturalne.
ŁĄCZE ZWIĄZANE Z TEMATEM