Slice of Living 2018

Łagodny minimalizm
Doskonałe wrażenia z codziennego oglądania

Na czym muszą się skupić projektanci? Jedną z najważniejszych kwestii jest znalezienie telewizorom naturalnych i wygodnych dla użytkowników miejsc w przestrzeniach mieszkalnych oraz „zatopienie” ich w codziennym życiu. Ta wizja uwidacznia się w ramach koncepcji „łagodnego minimalizmu”, która łączy ciepłe, przyjemne kształty i faktury z prostą konfiguracją, co poprawia wrażenia podczas oglądania.

Pomiędzy harmonią a charakterystycznym wyglądem

Gdy projektanci szukają sposobów na dostosowanie telewizorów do przestrzeni mieszkalnych, inspiracją może być dla nich sztuka. Dzieła sztuki i rzeźby funkcjonują jako naturalne obiekty mimo tego, że posiadają cechy wizualne, które przyciągają uwagę. Łącząc dwa niepasujące do siebie elementy „harmonii” i „wyrazistego wyglądu”, działa sztuki wypełniają przestrzenie wyjątkowymi wrażeniami komfortu i luksusu. Koncepcja „łagodnego minimalizmu” skupia się na połączeniu dyskretnych i wyrazistych elementów w stylu telewizora.

Ważna cechą ludzi i telewizorów jest to, aby czuć się przy nich swobodnie

Jeśli telewizory zapewniałyby tę równowagę, byłoby więcej opcji konfiguracji, a to pozwoliłoby jeszcze bardziej wpleść telewizory w codzienne życie. Aby takie połączenie stało się rzeczywistością, konstrukcja telewizora musi być przyjemna i „ciepła”. Trudno jest czuć się komfortowo w towarzystwie kogoś, kto jest obojętny i powściągliwy. To samo dotyczy telewizorów — choć minimalistyczna konstrukcja może pomóc zanurzyć się w oglądanych materiałach, istnieje ryzyko, że może również wyglądać na zimną i nieorganiczną.

Jest to przesłanie koncepcji „łagodnego minimalizmu”, która bazuje na wykorzystaniu delikatnych szczegółów, ciekawych materiałów i faktur oraz ciepłych odcieni, które ocieplają minimalistyczną konstrukcję. W efekcie powstał telewizor, który jest pozbawiony zbędnych elementów, dzięki czemu zwiększa wrażenia wizualne i zachwyca obrazem. Gdy jest wyłączony, dobrze wygląda w otoczeniu, którego jest częścią, harmonijnie łącząc się z wnętrzem niczym dzieło sztuki. Żyjemy w czasach, w których prostota i wygoda są bardziej istotne niż kiedykolwiek wcześniej. W tym kontekście koncepcja „łagodnego minimalizmu” kształtuje nowe podejście do tego, czym mogą być telewizory.

Jak nowa wartość może powstać z antynomii

Stale szukamy nowych wrażeń i wartości w antynomii — sprzecznych, paradoksalnych aspektach projektowania. Koncepcja „łagodnego minimalizmu” polega na zaproponowaniu „białej czerni”. Z jednej strony urządz. charakteryzuje się wyrazistym wyglądem, a z drugiej strony wkomponowuje się w przestrzeń niczym neutralny system audiowizualny. My skupiliśmy się na stworzeniu telewizora, który zapewnia równowagę pomiędzy tymi dwoma wymiarami i pasuje do dzisiejszego stylu życia.

Tako, główny dyrektor artystyczny

Subtelny styl minimalistyczny

Model AF9 z wyświetlaczem OLED to mistrzowskie połączenie obrazu i dźwięku w formie jednego urządzenia – samego ekranu z podstawą podtrzymującą go z tyłu. Siłownik i subwoofer znajdują się w podstawie. Kształt i zastosowane materiały emanują delikatnością, którą podkreślają zaokrąglona ramka i osłonięty materiałem tylny panel. Dzięki takiej konstrukcji model AF9 stanowi przyjemny element wystroju doskonale komponujący się z wnętrzem.

Tekstura subtelnie zwiększająca funkcjonalność

Wyróżniający się fenomenalnie wysoką jakością obrazu model ZF9 to marzenie każdego twórcy. Ramka ma czarne, cętkowane wykończenie podobne do lustrzanki cyfrowej, odporne na zadrapania i zarysowania, natomiast podstawka stanowi kontrast dla metalicznego wykończenia telewizora. Minimalistyczny wygląd obejmuje też podstawę uformowaną z aluminium. Naturalna elegancja sprawia, że model ZF9 jest niczym dzieło sztuki.

Ekran się wyłącza, ale styl pozostaje

Nie wszystko w mieszkaniu ma określoną funkcję. Np. obrazy i rzeźby właśc. niczemu nie służą. Nieuż. telewizor też należy do tej kategorii. Dzieła sztuki tworzą energię i intensywność dzięki samej swojej obecności. Chcieliśmy sprawdzić, czy uda nam się sprawić, aby telewizory wywoływały ten sam efekt. Przyjęliśmy więc nową perspektywę podczas tworzenia „łagodnego minimalizmu”. Zamiast postrzegać telewizor jako rozprasz. element, którego trzeba się pozbyć, wymyśliliśmy go na nowo jako coś pożądanego.

Yokota, dyrektor kreatywny

Piękno stanowiące dopełnienie przestrzeni

Podstawa BRAVIA® imitująca wyjątkową rzeźbę ma prostą, kwadratową strukturę z metalicznymi poprzeczkami, które stykają się z podłożem w pojedynczych punktach – taka konstrukcja tworzy wyjątkowe poczucie równowagi i napięcia typowe dla wystaw w galeriach sztuki.

Dzięki solidnej konstrukcji opartej na kształcie odwróconej litery „V” podstawka umożliwia ustawienie telewizora w wielu różnych miejscach i płynne wkomponowanie go w wystrój pomieszczenia.

Telewizor BRAVIA® OLED ma minimalistyczną konstrukcję z dwoma panelami — jednym do podstawy i drugim do ekranu. Zaokrąglając ich krawędzie, zespół projektowy podkreślił elegancję konstrukcji i stworzył wrażenie większej lekkości.

Wygodna współpraca

Często pomieszanie różnych elementów w salonie jest tym, co łączy je w spójną całość. Aby wprowadzić tę różnorodność w telewizorach BRAVIA®, zespół projektowy dopasował kąty podstawy do obudowy soundbara — dwóch odrębnych wizualnie elementów — aby lepiej ze sobą współgrały.

Płynne, delikatne krawędzie wyglądają na wyrzeźbione ręcznie

Ręcznie wyrzeźbione kształty naturalnie pasują do wnętrza — niezależnie od tego, czy trzymasz w ręku talerz lub narzędzie, czy też siedzisz na krześle. Zespół projektowy BRAVIA® chciał uchwycić ten element poprzez rozmaite ulepszenia, takie jak zaokrąglone krawędzie ramy i obudowy soundbara w celu stworzenia łagodnego oraz subtelnego stylu.

Wzory i materiały, które łączą w sobie funkcjonalne piękno

Projektanci telewizorów BRAVIA® podeszli innowacyjnie do tylnego panelu telewizora, gdzie szczeliny wentylacyjne i pokrywy złączy są poprzeplatane siecią geometrycznych kształtów. Dzięki temu telewizor wygląda elegancko zarówno z przodu, jak i z tyłu. Natomiast w soundbarze zastosowano różne materiały, które nie tylko wizualnie podkreślają funkcjonalność elementów, ale również wzbogacają estetyczną harmonię pomiędzy całą konstrukcją a otaczającą ją przestrzenią.

Kluczem jest równowaga

Soundbar tworzy dźwięk, którego sam telewizor nie jest w stanie wygenerować. Może też łatwo tworzyć dźwięk przestrzenny. Podczas projektowania go skupiliśmy się na znalezieniu najwyższej równowagi, dzięki której jego wygląd, podobieństwo do telewizora oraz dopasowanie do wnętrza układały się w logiczną całość.

Wada, starszy kierownik

Wzornictwo telewizorów BRAVIA® sprawia, że łączą je z ludźmi cieplejsze relacje. To krok naprzód w dziedzinie lepszych wrażeń z oglądania w przestrzeniach mieszkalnych.