Projektowanie słuchawek Sony

Rozmowa z akustykiem Sony ds. słuchawek

Shunsuke Shiomi jest naszym akustykiem ds. słuchawek. O muzyce i jakości dźwięku myśli niemal zawsze i wszędzie m.in. w kontekście jej odbierania i brzmienia w różnych środowiskach, a także zwiększenia wrażeń przy słuchaniu.

Poznaj jego świat muzyki, wzornictwa, jakości dźwięku i technologii dźwięku o wysokiej rozdzielczości.

Wyjątkowe wrażenia muzyczne

Dzięki wyjątkowemu podejściu do słuchania muzyki Shiomi może zaspokajać potrzeby jej miłośników.

— Gdy idę do klubu lub na koncert, czerpię przyjemność nie tylko z muzyki, ale także myślę o tym, jak poszczególne dźwięki równoważą się nawzajem i jak dana muzyka brzmiałaby w słuchawkach Sony — mówi Shiomi.

Jako gitarzysta Shiomi rozumie, jak ważna jest muzyka w życiu człowieka i z jaką pasją artyści piszą swoje piosenki. Nie mniej ważne jest dla niego brzmienie tej muzyki w słuchawkach Sony.

Projektowanie słuchawek

Droga słuchawek od rysunku do gotowego produktu wymaga sporo pracy. Shiomi i jego zespół tworzą wiele prototypów oraz przeprowadzają setki testów, aby zagwarantować najwyższą jakość dźwięku.

— W słuchawkach podoba mi się to, że pozwalają obcować z muzyką sam na sam niezależnie od czasu i miejsca — mówi Shiomi. — Bardzo ważne jest odtworzenie atmosfery klubu lub koncertu na żywo.

Aby odtworzenie tej atmosfery było możliwe, słuchawki muszą obsługiwać wysokie częstotliwości i technologię dźwięku o wysokiej rozdzielczości. Zdaniem Shiomiego pliki skompresowane, np. MP3, nie zachowują wszystkich danych cyfrowych i szczegółów słyszalnych w oryginalnych nagraniach. Dzięki swojej pracy Shiomi chce, by miłośnicy muzyki mogli cieszyć się całym jej spektrum od szarpnięcia gitarowej struny po drganie talerza perkusji.

Dźwięk płynący z inspiracji

Każda seria słuchawek ma własną grupę docelową, cechuje się wyjątkowym wzornictwem i ma funkcje odzwierciedlające styl życia użytkowników. Aby każda para słuchawek zapewniała dźwięk najwyższej jakości, Shiomi gromadzi mnóstwo informacji.

Podczas prac nad słuchawkami MDR-1A Shiomi i jego zespół odwiedzili źródło inspiracji, czyli studio masteringowe. Shiomi rozmawiał z inżynierem dźwięku i muzykami w studiu Sony, aby poznać sprzęt, na którym pracują. Na podstawie odbytych rozmów ustalił standardy jakości dźwięku dla słuchawek MDR-1A.

Shiomi gromadził doświadczenia nie tylko w studiu masteringowym, ale także podczas koncertów, aby poznać właściwości fal dźwiękowych. Jego celem było stworzenie słuchawek zdolnych reprodukować dźwięki słyszalne z pierwszego rzędu w trakcie koncertu.

Wiedzę, wizję i pasję Shiomiego widać w każdej zaprojektowanej przez niego parze słuchawek. Dzięki jego rzemiosłu zarówno audiofile jak i zwykli miłośnicy muzyki mogą zdobyć sprzęt audio światowej klasy.

Muzyka i życie: trendy i wiadomości dla melomanów i audiofilów