OBIEKTYWY — PODSTAWY

Gniazda obiektywu i czujniki
Mocowania obiektywów typu A i E firmy Sony

Firma Sony produkuje aparaty z dwoma systemami mocowań obiektywów: A i E. Mocowanie typu A jest standardem w korpusach aparatów z unikatową technologią przepuszczalnego lustra, a mocowanie typu E jest stosowane w korpusach bezlusterkowych.

Różnice między adapterami mocowań

Cechy mocowań A i E

Aparaty z mocowaniem A i technologią przepuszczalnego lustra firmy Sony umożliwiają nastawianie ostrości z ciągłą detekcją fazy. Krótka odległość pomiędzy tylnym pierścieniem obiektywu a przetwornikiem obrazu w bezlusterkowych obiektywach z mocowaniem E pozwala projektować kompaktowe korpusy i obiektywy o dużych możliwościach oraz cechujące się dużą łatwością obsługi i przenoszenia.

Wnętrze aparatu z mocowaniem typu A
Mocowanie typu A

[1] Mocowanie obiektywu [2] Odległość pomiędzy tylnym pierścieniem obiektywu a przetwornikiem obrazu [3] Przepuszczalne lustro [4] Płaszczyzna przetwornika obrazu

Wnętrze aparatu z mocowaniem typu E
Mocowanie typu E

[1] Mocowanie obiektywu [2] Odległość pomiędzy tylnym pierścieniem obiektywu a przetwornikiem obrazu [3] Płaszczyzna przetwornika obrazu

Rozmiar przetwornika obrazu

Formaty pełnoklatkowe i APS-C

W przypadku aparatów z mocowaniem A i E dostępne są opcje przetworników obrazów pełnoklatkowych i APS-C. Wśród wielu powszechnie stosowanych rozmiarów przetworników format pełnoklatkowy jest uznawany za duży, a format APS-C za średni. Oba są popularne ze względu na właściwe im zalety.

* Wszystkie pomiary zostały podane w przybliżeniu.

Kombinacje obiektywów i przetworników obrazu

W ofercie firmy Sony znajdują się obiektywy pełnoklatkowe i APS-C, których okręgi obrazu są zgodne z odpowiednimi formatami przetworników obrazu. Choć obiektywy są zwykle dobierane do formatu przetwornika obrazu, można stosować ich różne kombinacje w celu uzyskania różnych obszarów kadrowania i kątów widzenia, gdy pożądane jest szersze pokrycie lub zwiększony zasięg teleobiektywu.

* Obrazy tylko do celów demonstracyjnych.