Przejdź do treści

Najlepszy nowy gramofon

Dobre wieści dla fanów winyli: Sony prezentuje nowy gramofon w odpowiedzi na rosnący popyt na winyle

Nie tylko Ty chcesz kupić w tym roku nowy gramofon. Według badań RIAA (ang. Recording Industry Association of America) dzięki zainteresowaniu winylami ich sprzedaż wzrosła w latach 2014–2015 o 52%, przynosząc dochody rzędu 221,8 mln dolarów.

Nie jest to zaskakujące, ale według badań firmy Nielsen od roku 2009 sprzedaż winyli w USA wzrosła o 260% i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał osłabnąć.

Wykres przedstawiający wzrost popularności i sprzedaży winyli.

Dlaczego rośnie popyt na winyle

Jakość dźwięku jest ważnym czynnikiem w kontekście wrażeń przy słuchaniu. Z uwagi na fakt, że winyle są nośnikami analogowymi, trudno dziwić się ich popularności wśród audiofilów i melomanów.

Terminem „analogowy” określamy dźwięk zarejestrowany metodami replikującymi oryginalne fale dźwiękowe. Istnieje jeszcze dźwięk cyfrowy (pliki MP3 i płyty CD), który rejestruje się przez próbkowanie oryginalnej fali dźwiękowej z określoną częstotliwością. Z tego względu muzyka z płyty winylowej brzmi lepiej niż z kompaktowej.

Dlaczego fani winyli cieszą się z okazji premiery nowego gramofonu Sony

Jednym z produktów prezentowanych podczas targów CES (Consumer Electronics Show) 2016 był gramofon Sony FY16 PS-HX500 zaprojektowany z myślą o melomanach i fanach winyli.

Po podłączeniu do zestawu stereo gramofon Sony PS-HX500 pozwala cieszyć się analogowym brzmieniem winyli. Audiofile i melomani mogą także nagrywać winyle w formatach dźwięku o wysokiej rozdzielczości, takich jak DSD (Direct-Stream Digital) za pomocą bezpłatnej aplikacji High-Res Audio Recorder. W ten sposób mogą oni cieszyć się wyjątkowym brzmieniem ulubionych płyt winylowych. Melomani mogą także słuchać ulubionych utworów na różnych urządzeniach obsługujących dźwięk o wysokiej rozdzielczości, takich jak odtwarzacz Walkman®.

Kluczowe cechy nowego gramofonu Sony:

Zgrywanie w wysokiej rozdzielczości: odtwarzaj nagrane pliki muzyczne w innych odtwarzaczach z dźwiękiem o wysokiej rozdzielczości dzięki konwerterowi DSD AD

Łatwość obsługi: nowa i bezpłatna aplikacja High-Res Audio Recorder ułatwia nagrywanie i edytowanie płyt winylowych

Wysoka jakość: nowo zaprojektowane ramię i funkcja regulacji dźwięku

Moda na płyty analogowe wróciła, a nasz gramofon umożliwia użytkownikom słuchanie ulubionych nagrań w doskonałej jakości.

Dlaczego wybraliśmy format DSD dla gramofonów PS-HX500

Mówiąc krótko, format DSD zapewnia brzmienie najbardziej zbliżone do oryginalnego źródła analogowego.

Direct-Stream Digital wykorzystuje kodowanie za pomocą modulacji gęstością impulsów do zapisywania sygnałów audio na nośnikach cyfrowych. Częstotliwość próbkowania w tej technologii wynosi 2,8224 MHz lub 5,6448 MHz, czyli jest odpowiednio 64 lub 128 razy większa niż częstotliwość próbkowania na płytach CD.

W formacie CD analogowe fale dźwiękowe są próbkowane 44 100 razy na sekundę z 16-cyfrową głębokością bitową. W formacie DSD głębokość zmienia się wraz z amplitudą fali, więc gdy sygnał jest silny, głębia rośnie i odwrotnie.

Model FY16 PS-HX500 umożliwia zachowanie analogowego brzmienia płyt winylowych, dlatego możesz cieszyć się dźwiękiem o wysokiej rozdzielczości. Fani winyli mogą przerwać poszukiwania, bo najlepszy gramofon 2016 roku już na nich czeka.

Muzyka i życie: trendy i wiadomości dla melomanów i audiofilów