Pobieranie muzyki w formacie Hi-Res

Poradnik dla początkujących: jak wzbogacić cyfrową kolekcję muzyki o nagrania z dźwiękiem o wysokiej rozdzielczości

Masz zamiar zasilić szeregi zdeklarowanych audiofilów i melomanów, słuchając muzyki w wysokiej rozdzielczości? Znakomity pomysł! Rozkoszowanie się ulubionymi utworami w najwyżej jakości może być niezwykłym doświadczeniem. Liczba dostępnych formatów dźwięku, oprogramowania i gadżetów może jednak sprawić, że pobranie utworów w wysokiej rozdzielczości będzie z początku dość trudnym zadaniem.

Oszczędź sobie wysiłku, zajęliśmy się wszystkim. Znajdziesz tu komplet informacji na każdy z interesujących Cię tematów — od zaopatrzenia się w odpowiednie oprogramowanie aż po wybór audiofilskiego sprzętu, który spełni twoje wymagania.

1. Pobierz oprogramowanie do obsługi kolekcji nagrań w wysokiej rozdzielczości

Większość nagrań audio w wysokiej rozdzielczości można pobrać z witryn sklepów muzycznych online. Sprawa nie kończy się jednak na pobraniu pliku. Do słuchania muzyki potrzebne jest jeszcze odpowiednie oprogramowanie.

Wyjątek stanowi serwis iTunes, który umożliwia odtwarzanie plików audio o wysokiej rozdzielczości dźwięku. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Na szczęście dostępne jest oprogramowanie, które działa równolegle z iTunes lub jako nakładka na ten serwis i pozwala słuchać muzyki o wysokiej rozdzielczości dźwięku bez rezygnacji ze znajomego interfejsu. Użytkownicy komputerów Mac® mogą wybrać do tego celu np. program Audirvana, BitPerfect albo Pure Music 2.

Użytkownicy mają też możliwość sięgnięcia po zupełnie inny interfejs, który nie opiera się na iTunes. Umożliwia to program JRiver Media Center dostępny dla użytkowników platform Mac® i Windows. 30-dniowa bezpłatna wersja próbna pozwala zaznajomić się z jego funkcjami. Mając już odpowiednie oprogramowanie do obsługi plików o wysokiej rozdzielczości, które pozwoli zagospodarować kolekcję muzyki, możesz przejść do kolejnego punktu.

2. Wybór formatu muzyki

Większość witryn udostępniających do pobrania muzykę o wysokiej rozdzielczości oferuje do wyboru kilka różnych formatów plików. Dzielą się one na dwie kategorie: pliki nieskompresowane i skompresowane z użyciem algorytmów bezstratnych.

Formaty nieskompresowane to WAV (dla komputerów PC), AIFF (dla komputerów Mac®) i DSD. Formaty skompresowane bezstratnie to FLAC i ALAC (Apple Lossless). Obydwa rodzaje plików zapewniają świetne brzmienie, a na wielu stronach z muzyką można znaleźć próbne nagrania, które pozwalają sprawdzić, który format bardziej odpowiada indywidualnym preferencjom słuchającego.

Pamiętaj, że nieskompresowane pliki zajmują o 50 procent więcej miejsca niż pliki skompresowane metodą bezstratną. Przed rozpoczęciem pobierania warto upewnić się też, że wybrany format pliku jest zgodny z posiadanym oprogramowaniem do obsługi biblioteki muzycznej.

3. Znajdź ulubioną witrynę z muzyką w wysokiej rozdzielczości

Teraz czas na najprzyjemniejszy etap — szukanie ulubionych nagrań i nowych utworów w wysokiej rozdzielczości. Wzrost popularności muzyki High-Res pociągnął za sobą zwiększenie liczby witryn, z których można pobierać muzykę spełniającą wymagania audiofilów. Nie ma gatunku ani wykonawcy, który nie byłby dostępny w najwyższej możliwej jakości.

4. Zainwestuj w sprzęt do słuchania muzyki o wysokiej rozdzielczości

Do odtwarzana nagrań z nowej biblioteki muzyki o wysokiej rozdzielczości potrzebne są odpowiednie urządzenia. Rynek oferuje mnóstwo rozwiązań — od przenośnych odtwarzaczy po domowe zestawy muzyczne — więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie korzystania ze wzmacniacza słuchawek PHA-3 jest sparowanie go ze słuchawkami MDR-Z7. Dzięki temu będzie można odtwarzać nowe utwory bezpośrednio z komputera.

Dzięki zastosowanej we wzmacniaczu PHA-3 technologii konwersji D/A pliki audio wysokiej rozdzielczości ujawniają teraz nowe, wcześniej nieuchwytne niuanse. Aby zagwarantować doskonałą separację sygnału i jakość dźwięku, słuchawki MDR-Z7 zapewniają doskonałą reprodukcję przestrzeni akustycznej i wyposażone są w symetryczny przewód audio.

Walkman® NW-ZX2 doskonale współpracuje też ze słuchawkami MDR-Z7 i wzmacniaczem PHA-3, więc muzyki można bez problemu słuchać w ruchu. Wystarczy przegrać ją do pamięci Walkmana®.

Najważniejsze cechy modelu PHA-3:

Doskonała jakość dźwięku: wbudowany przetwornik analogowo-cyfrowy dekoduje pliki PCM do 384 kHz/32 bitów oraz pliki DSD o częstotliwości 2,8/5,6 MHz.

Łatwe przenoszenie: to urządzenie powstało z myślą o użytkownikach domowych i mobilnych. Za pomocą portu USB można łączyć je ze smartfonami, komputerami, przenośnymi urządzeniami audio itp.

Czas pracy akumulatora: cyfrowe (symetryczne) połączenie przez ok. 5 godzin

Najważniejsze cechy modelu MDR-Z7:

Doskonała reprodukcja przestrzeni akustycznej: reprodukcja dźwięku do 100 kHz (w przypadku dźwięku o wysokiej rozdzielczości) i 70-milimetrowe przetworniki z technologią ALCP, które oprawiają brzmienie

Symetryczny przewód audio: gwarantuje doskonałą separację sygnału i jakość dźwięku

Komfort przez cały czas: bezuciskowe poduszki z trójwymiarowo kształtowanym poszyciem zapewniają najwyższą wygodę i potężne brzmienie basów

Najważniejsze funkcje NW-ZX2:

Znakomita jakość dźwięku: obsługuje odtwarzanie muzyki w wysokiej rozdzielczości z plików DSD, WAV, FLAC, AIFF, ALAC, MP3 i WMA

Doskonały czas pracy akumulatora: jedno ładowanie może wystarczyć nawet na 60 godzin odtwarzania plików MP3 i 43 godziny odtwarzania plików wysokiej rozdzielczości (FLAC 96 kHz/24 bity)

Strumieniowa transmisja w wysokiej jakości: umożliwia bezprzewodowe przesyłanie muzyki doskonałej jakości przez Bluetooth® z użyciem LDAC™, nowej technologii audio opracowanej przez Sony

128 GB pamięci wewnętrznej pozwala przechować setki utworów z dźwiękiem o wysokiej rozdzielczości

Po wykonaniu wszystkich czynności można już rozpocząć słuchanie dowolnej muzyki w wysokiej rozdzielczości. Przygotuj się na uderzenie krystalicznie czystej fali dźwięku z niuansami, których nigdy dotąd nie udało ci się usłyszeć.

Muzyka i życie: trendy i wiadomości dla melomanów i audiofilów