Idea serii

Signature Series
 Seria produktów audio z segmentu premium stworzonych, aby dostarczać niezrównane wrażenia podczas słuchania muzyki na słuchawkach

Poszukując najlepszych rozwiązań dla audiofilów pragnących dźwięku idealnego, nasi inżynierowie i projektanci wspólnie stworzyli wzmacniacz, odtwarzacz i słuchawki, które oferują doskonałe doznania muzyczne. 

 Nie tylko słuchaj… Poczuj muzykę

„Czego oczekują audiofile po idealnym dźwięku?” Odpowiedź firmy Sony wyrażona produktami Signature Series to odwzorowanie najsubtelniejszych szczegółów dźwięku. Udoskonalenia wprowadzone przez firmę Sony miały na celu zapewnienie słuchaczom doświadczenia przestrzeni dźwięku w tak bezpośredni sposób, aby mieliby wrażenie, że odczuwają temperaturę i ruch powietrza towarzyszące oryginalnemu przekazowi. Celem było dostarczenie najdrobniejszych szczegółów każdego dźwięku – od chwili przed rozpoczęciem utworu, poprzez oddech przed wejściem wokalu, aż po końcowe wyciszenie. Przestrzeń dźwięku oferowana przez urządzenia Signature Series daje doświadczenie tak namacalne, że słuchacze czują się zanurzeni w szerokim i głębokim dźwięku stereofonicznym.

Po wypromowaniu słuchawek jako elementu kultury muzycznej, firma Sony postanowiła wprowadzić w życie ideę odtwarzania najdrobniejszych szczegółów dźwięku na najmniejszych urządzeniach. Korzystając z długiej historii analogowych i cyfrowych technologii odtwarzania dźwięku wysokiej jakości w naszych produktach, zaprojektowaliśmy linię produktów, które potęgowałyby doświadczenie doskonałej jakości dźwięku. Naszym głównym celem było nie tylko słuchanie muzyki, ale faktyczne odczuwanie jej. 

 Najwyższej klasy projektowanie dla pierwszorzędnej jakości dźwięku

Konstrukcja urządzenia została całkowicie podporządkowana najwyższej jakości dźwięku z zerową emisją szumów. Materiały zostały wybrane ze względu na ich właściwości akustyczne. Obudowa została ukształtowana pod kątem uzyskania optymalnej transmisji dźwięku. Nawet ścieżka sygnału na układzie scalonym została wyznaczona przez wymagania dźwiękowe. Wracaliśmy do podstaw, szukając optymalnego kształtu, materiałów oraz metod przetwarzania dźwięku, nie zwracając uwagi na koszty. Skupiliśmy się także na elementach, które przyczyniają się do doskonałej jakości dźwięku, i stworzyliśmy taką konstrukcję, aby wszystkie ich właściwości mogły być wykorzystane do maksimum przy jednoczesnym wyeliminowaniu rzeczy niepotrzebnych. Dało to prosty, charakterystyczny projekt, wprost emanujący pierwszorzędną jakością dźwięku. 

Odrzucając utarte wyobrażenia na temat projektowania

W celu uzyskania jeszcze lepszej jakości dźwięku niż w przypadku starszych modeli klasy hi-end cały nasz zespół projektowy musiał pozbyć się uprzedzeń co do „dobrego projektowania” i zwrócić uwagę na inne elementy niż dotychczas. Inżynierowie i projektanci pracowali razem od pierwszych etapów rozwoju nad stworzeniem zasadniczych struktur, kształtów i pomysłów mających na celu uzyskanie wysokiej jakości dźwięku. Wymagało to wiele wysiłku, ale było nieodzowną częścią procesu twórczego.

Tomoaki Takuma, Naczelny Dyrektor Artystyczny

Stylistyka zainspirowana przez wiatr

MDR-Z1R

W modelu MDR-Z1R skupiliśmy się na konstrukcji obudowy, aby odtworzyć przestrzeń dźwięku wierną oryginałowi. Obudowa ma znaczący wpływ na jakość dźwięku i może wytwarzać niepożądany rezonans lub zniekształcać dźwięk. Wróciliśmy do podstaw, aby zaprojektować obudowę, która mogłaby maksymalnie zmniejszyć rezonans. Zainspirowaliśmy się żaglem wypełnionym wiatrem. Skupiliśmy się na zaprojektowaniu obudowy, która niczym tkanina otuliłaby dźwięk wygenerowany przez membranę. Koncepcja ta w naturalny sposób doprowadziła nas do organicznie zaokrąglonych kształtów obudowy. Jednopłaszczyznowy, łagodny łuk maksymalnie eliminuje rezonans.

Podwójna struktura obudowy z ażurowym opornikiem akustycznym oraz osłoną z drucianej siatki steruje przepływem powietrza przez obudowę, zapewniając pełny i naturalny dźwięk. Kombinacja taka nie tylko zapewnia doskonałą jakość dźwięku, ale również pomaga w osiągnięciu ciszy otoczenia, której poszukiwaliśmy.

image of MDR-Z1R
image of MDR-Z1R
image of MDR-Z1R
image of MDR-Z1R
Wzorce zaczerpnięte ze świata przyrody

Inną cechą odtwarzacza MDR-Z1R jest zdolność do reprodukowania superwysokiej częstotliwości dźwięku 120 kHz. W celu jak najlepszego wykorzystania tej funkcji wprowadziliśmy nową konstrukcję kratki z przodu membrany – elementu generującego dźwięk. Podczas projektowania zrozumieliśmy, że prosty kształt kratki gwarantujący jej trwałość nie byłby w stanie w prosty sposób oddać zalet dźwięku o wysokiej rozdzielczości przy częstotliwości 20 kHz lub wyższej. Eksperymentowaliśmy z wieloma wzorami, szukając idealnego kształtu, który pozwalałby wiernie oddać nawet najdrobniejsze różnice w dźwięku. Wynikiem naszych prac jest ciąg Fibonacciego – wzorzec często odnajdywany w przyrodzie. Taki wzór kratki pozwala uzyskać zamierzone właściwości akustyczne przy wszystkich częstotliwościach. Jest ona wykonana ze sztywnej żywicy, która pozwala uzyskać dużą wytrzymałość przy niewielkiej grubości oraz zminimalizować tłumienie dźwięku przez samą kratkę przy częstotliwościach właściwych dla dźwięku o wysokiej rozdzielczości .

Model MDR-Z1R stworzono z myślą o zapewnieniu wyjątkowej jakości dźwięku przy jednoczesnym komforcie noszenia. Miękka skóra owcza wykorzystana w słuchawkach zapewnia uszom komfort i suchość, a nauszniki ze szwami 3D o ergonomicznym kształcie gwarantują doskonałe dopasowanie. 

Oferujemy produkt nie tylko o doskonałej jakość dźwięku, ale i o wyjątkowej historii

We wzornictwie Signature Series nie ma żadnych fajerwerków. Każdy element jest zasadniczo podporządkowany funkcjonalności. Zaprojektowaliśmy je tak, by użytkownicy, patrząc po prostu na produkt, mogli zrozumieć, jak doskonałą jakość dźwięku on oferuje i w jaki sposób jest to możliwe. Chcemy, aby użytkownicy mogli cieszyć się niezrównaną jakością dźwięku, i zainteresować ich wyjątkową historią produktu.

Shogo Yashiro, Dyrektor Artystyczny

Oddać przepływ dźwięku w dobrym stylu

NW-WM1Z

Chcąc udoskonalić urządzenia Walkman, kładąc szczególny nacisk na pierwszorzędną jakość dźwięku, wróciliśmy do deski kreślarskiej, by przeprojektować układy scalone i elementy obudowy w modelu NW-WM1Z. W celu uzyskania jeszcze lepszej jakości dźwięku, skupiliśmy się na takim przepływie sygnału dźwiękowego, który generowałby jak najmniej szumów. Aby zminimalizować szumy, zaprojektowaliśmy wnętrze urządzenia tak, by sygnał kierowany był bezpośrednio z pamięci do górnego gniazda słuchawek. Taka konfiguracja układu scalonego jest jasno odzwierciedlona w wyjątkowej pozycji dwóch gniazd słuchawkowych po obu stronach górnej części obudowy. Tak powstał unikalny model, który jest nie tylko wzorem bezpośredniego przepływu dźwięku, ale również, dzięki swej dopracowanej obudowie, ułatwia użytkownikowi trzymanie urządzenia i chroni przyciski przed uderzeniami i wstrząsami. 

image of NW-WM1Z
image of NW-WM1Z
image of NW-WM1Z
image of NW-WM1Z
Tak solidne jak blok metalu

Byliśmy szczególnie wymagający, jeśli chodzi o dobór materiałów do wykonania obudowy odtwarzacza NW-WM1Z. Korzystaliśmy z miedzi beztlenowej, aby w zakresie akustyki wydobyć z niej to, co najlepsze. Obróbka metodą cięcia podkreśla jednolitość starannie dobranego metalu. Zaokrągliliśmy krawędzie narożników, co czyni obudowę bardziej odporną na wgniecenia i trwałą. Obudowa NW-WM1Z jest złocona, aby wydobyć z materiału, znanego z wyjątkowych właściwości akustycznych, jego naturalne piękno.

Opracowaliśmy też nowy interfejs użytkownika, wykorzystując miernik analogowy do wyświetlania poziomu głośności i analizator widma do wyświetlania częstotliwości dźwięku. Nawet skale mierników głośności są starannie opracowane tak, by użytkownicy mogli cieszyć się także i wizualną stroną doskonałej jakości dźwięku.

Wracając do korzeni pierwszej generacji urządzeń Walkman

Powróciliśmy do początków przełomowej koncepcji przenośnych odtwarzaczy muzyki firmy Sony, urządzeń Walkman pierwszej generacji, aby stworzyć nową jakość w modelu NW-WM1Z. Uzyskaliśmy ją dzięki dążeniu do doskonałości w zakresie jakości przenośnego dźwięku, dostosowanego do współczesnych stylów słuchania. Jakość dźwięku stawiamy ponad wszystko i uważamy, że udało nam się zrealizować tę ideę w tym modelu.

Tanaka, Projektant 

Wykorzystanie ściany do eliminacji zakłóceń i wibracji

TA-ZH1ES

Model TA-ZH1ES jest stacjonarnym wzmacniaczem słuchawkowym zaprojektowanym specjalnie w celu zwiększenia możliwości naszych słuchawek. Aby całkowicie wyeliminować zakłócenia w obwodach elektrycznych, obudowa musi stabilnie podtrzymywać i chronić układ scalony. Uzyskujemy to dzięki aluminiowej obudowie o grubości 12 mm, wykonanej bezszwowo metodą wytłaczania zapewniającą ekstremalną sztywność, a przez to doskonałą jakość dźwięku bez zniekształceń. Płyta górna wykonana jest ze stali i aluminium i charakteryzuje się niewielkimi zagłębieniami na powierzchni w celu kontrolowania niepożądanego rezonansu. Przestrzeń wokół płyty górnej jest otwarta, co podkreśla imponującą grubość bocznej obudowy i pozwala dodatkowo na ujście wytwarzanego ciepła. 

image of TA-ZH1ES
image of TA-ZH1ES
image of TA-ZH1ES
image of TA-ZH1ES
W poszukiwaniu najlepszego projektu obudowy

Nasze dążenie do najwyższej jakości dźwięku bez jakichkolwiek zniekształceń doprowadziło do opracowania bezszwowej obudowy wykonanej z aluminium. Zamiast wykonywać otwory na gniazda słuchawkowe od środka, jak to zwykle ma miejsce, znaleźliśmy sposób na przedostanie się przez grubą aluminiową płytę czołową od zewnątrz, pozostawiając jedynie minimalne wcięcie wokół gniazd. Dzięki temu uzyskaliśmy wrażenie jednolitości materiału oraz estetyczny wygląd całej obudowy.

Łączenie wierności dźwięku i użyteczności

W jaki sposób możemy pomóc użytkownikom intuicyjnie obsługiwać urządzenie, którego kształt i rozmieszczenie zostały stworzone przede wszystkim z myślą o doskonałej jakości dźwięku? Miało to kluczowe znaczenie w projektowaniu urządzeń Signature Series, które łączą funkcjonalność z użytecznością. Dzięki temu powstał produkt, który pozwala w komfortowy sposób cieszyć się wyjątkowym brzmieniem dźwięku.

Deguchi, Projektant

Witaj w Signature Series – te wrażenia odsłuchowe to owoc odkryć dokonanych przez firmę Sony w jej staraniach o uszczęśliwienie prawdziwych audiofilów zakochanych w doskonałym brzmieniu.