FE 400 MM F2.8 GM OSS

Pełne dane techniczne i charakterystyka

SEL400F28GM

Parametry obiektywu

Mocowanie
Mocowanie Sony E
Format
Pełna klatka 35 mm
Ogniskowa (mm)
400
Ogniskowa w przeliczeniu na format 35 mm (APS-C)
600
Grupy/elementy obiektywu
17-23 *z uwzględnieniem jednego filtra
Kąt widzenia (35 mm)
6°10'
Kąt widzenia (APS-C)
4°10'
Maksymalna przysłona (F)
2,8
Minimalna przysłona (F)
22
Listki przysłony
11
Przysłona kołowa
Tak
Minimalna odległość od obiektu
2,7 m (8,86 ft)
Maksymalne powiększenie (krotność)
0,16
Średnica filtra (mm)
40,5 (gniazdo)
Stabilizacja obrazu (SteadyShot)
Stabilizator Optical SteadyShot
Zgodność telekonwertera (×1,4)
SEL14TC
Zgodność telekonwertera (×2,0)
SEL20TC
Typ osłony
Kołowa

Wymiary i waga

Wymiary (średn. × dł.)
158,1 × 359 mm (6-1/4 × 14-1/4")
Waga
2895 g (102,2 oz)

Zawartość opakowania

  • Osłona (model): ALC-SH155
  • Przednia przykrywka obiektywu: W zestawie
  • Tylna przykrywka obiektywu: ALC-R1EM
  • Sztywny futerał
  • Pasek
  • Pasek torby
Placeholder

Cechy

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Innowacyjny superteleobiektyw G Master F2.8

W tym superteleobiektywie o dużej przysłonie zastosowano wiele najdoskonalszych technologii Sony, co pozwoliło uzyskać wyjątkową szybkość, niesamowitą rozdzielczość G Master i efekt bokeh oraz profesjonalną kontrolę i niezawodność. Ponadto superteleobiektyw SEL400F28GM jest niezwykle lekki i daje użytkownikowi niezrównaną swobodę podczas fotografowania z ręki.

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Nowo opracowany silnik liniowy XD (extreme dynamic) pozwala na uzyskanie niewiarygodnie szybkiego, precyzyjnego i cichego autofokusu.

Silniki liniowe XD stosowane w modelu SEL400F28GM zostały zaprojektowane, aby zapewniać większy ciąg i lepszą wydajność niż tradycyjne modele, co pozwala na maksymalne wykorzystanie szybkości działania obecnych i przyszłych korpusów aparatów. Konstrukcja silnika liniowego i układ komponentów zostały w pełni zmodernizowane, dzięki czemu zapewniają znacząco większy ciąg. Dwa z nowych silników zastosowano w modelu SEL400F28GM, osiągając pięciokrotną poprawę wydajności śledzenia ruchomych obiektów. Oznacza to, że pełna prędkość zaawansowanego korpusu aparatu może zostać wykorzystana do robienia idealnych zdjęć w najbardziej dynamicznych i nieprzewidywalnych sceneriach. Silniki XD są także wspierane nowymi algorytmami opracowanymi specjalnie do nich. Znacząco poprawiają one reakcje silników na sygnały kontrolne oraz minimalizują opóźnienia i niestabilność występujące podczas używania obiektywów o dużej przysłonie na potrzeby cichego działania o małych drganiach. 

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Bezkonkurencyjna rozdzielczość G Master

Wszystkie obiektywy oznaczone marką G Master zostały zaprojektowane z myślą o bardzo wysokich standardach, co gwarantuje zachowanie wyjątkowego kontrastu na całym obrazie przy wysokiej częstotliwości przestrzennej. Konstrukcja optyczna obejmuje trzy fluorytowe elementy minimalizujące osiową aberrację chromatyczną, która może stanowić problem w przypadku obiektywów z dużą przysłoną, oraz boczną aberrację chromatyczną, która może zmniejszać rozdzielczość na obrzeżach obrazu. Zlewanie się kolorów zostało skutecznie zlikwidowane, umożliwiając wyrazistą reprodukcję najwyższej jakości szczegółów.

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Piękny, naturalny efekt bokeh G Master

Poza precyzyjną kontrolą aberracji sferycznej na etapie projektowania każdy obiektyw jest indywidualnie testowany i dostosowywany podczas produkcji. Zapewnia to najwyższą możliwą jakość efektu bokeh. 11-listkowa przysłona kołowa zapewnia jeszcze płynniejszy efekt bokeh. Model SEL400F28GM umożliwia zawężenie głębi pola w przypadku obiektywu 400 mm F2.8 w celu osiągnięcia zdjęć z pięknym, głębokim rozmytym tłem.

Sprawdź

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Obsługa telekonwerterów 1.4x i 2.0x z wysoką jakością obrazu i wydajnością AF.

Obsługiwane są opcjonalne wysokowydajne telekonwertery 1.4x i 2.0x zapewniające ogniskową 800 mm (ekwiwalent 1200 mm na obudowach APS-C) z maksymalna przysłoną F5.6. Niesamowite parametry obrazu i szybkie, precyzyjne działanie autofokusa są zachowane przy użyciu każdego z tych doskonałych telekonwerterów, co gwarantuje najwyższą jakość obrazu G Master.

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Doskonała antyodblaskowość zapewniająca wyrazistość i kontrast

Na wewnętrznych powierzchniach obiektywu znajduje się oryginalna powłoka Nano AR firmy Sony, która skutecznie zapobiega odblaskom powodującym poświatę, co znacząco poprawia wyrazistość i kontrast obrazu. (1. Powłoka Nano AR / 2. Szkło / 3. Światło przechodzące)

Sprawdź

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Niezwykła lekkość — zaledwie 2895 gramów

Innowacyjna konstrukcja optyczna obejmująca trzy fluorytowe elementy zmniejsza liczbę elementów zastosowanych z przodu tubusu obiektywu, co przekłada się na niewiarygodnie małą wagę tego doskonałego obiektywu. Kolejnym czynnikiem pozwalającym zmniejszyć wagę jest zastosowanie w tubusie wytrzymałego stopu magnezu. Model SEL400F28GM waży jedynie 2895 g, co ułatwia przenoszenie i manewrowanie. Z pewnością doceni to każdy aktywny fotograf. Powtarzane testy w terenie oraz oceny profesjonalnych fotografów zaowocowały konstrukcją, która nie jest ciężka z przodu, co skraca moment bezwładności. Opór obrotowy jest o 50% większy niż w przypadku modelu SAL500F40G. Gwarantuje to szybsze, bardziej precyzyjne panoramowanie zarówno podczas trzymania aparatu w ręku, jak i korzystania z monopodu. 

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Odporność na kurz i wilgoć zapewnia niezawodność w trudnych warunkach

Pyło- i wodoodporna konstrukcja gwarantuje niezawodność niezbędną w trudnych warunkach na zewnątrz.

Sprawdź

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Swobodne zastosowanie stopu magnezu

Wytrzymały stop magnezu jest zastosowany nie tylko w zewnętrznej części tubusu obiektywu i uchwycie statywu, ale też w wewnętrznych komponentach tubusu. Zapewnia to najwyższą wytrzymałość, jakiej wymaga praca profesjonalnego fotografa, jednocześnie zmniejszając całkowitą wagę urządzenia.

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Fluorowa powłoka przedniego elementu

Przedni element obiektywu ma fluorową powłokę, która chroni przed zabrudzeniami i odciskami palców, jednocześnie ułatwiając wycieranie zabrudzeń i odcisków palców, które powstają na powierzchni obiektywu.

Sprawdź

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Lekka i solidna osłona obiektywu z włókna węglowego

Dołączona osłona obiektywu jest wykonana z lekkiego i wytrzymałego włókna szklanego i ma flokowane wnętrze umożliwiające optymalne kontrolowanie oświetlenia.

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Większa wytrzymałość uchwytu i niezawodność

Liczba śrub mocujących uchwyt została zwiększona w celu zapewnienia maksymalnej sztywności i łatwego dopasowania do zastosowań profesjonalnych.

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Odpowiednie etui dołączone do zestawu

Specjalne sztywne etui dołączone do zestawu chroni obiektyw przed wstrząsami i wibracjami podczas transportu.

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Full-time DMF

Po włączeniu ustawienia FULL TIME DMF ręczna regulacja ostrości jest błyskawicznie włączana przekręceniem pierścienia, nawet w trybie AF-C. Gdy podczas robienia zdjęć AF powoduje przestawienie ostrości na inny obiekt, można użyć pierścienia regulacji ostrości, by szybko ustawić ostrość z powrotem na żądany obiekt. W sytuacjach, gdy użytkownik chce ręcznie dostosować ostrość po wstępnym zastosowaniu autofokusu, może wyłączyć funkcję ustawiania ostrości naciśnięciem przycisku spustu migawki do połowy, a następnie przypisać AF do innego przycisku. Umożliwia to łatwe używanie pierścienia do ustawienia ostatecznej ostrości po wstępnym ustawieniu automatycznym. Możliwość szybkiego przełączania na tryb ręcznej regulacji ostrości przydaje się, gdy trzeba ustawić ostrość poza ustalonym limitem.

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Wbudowana optyczna stabilizacja obrazu z nowym trybem 3

Wbudowana optyczna stabilizacja obrazu ułatwia robienie ostrych zdjęć podczas trzymania aparatu w rękach. Poza ustawieniem trybu 2 do zdjęć panoramicznych model SEL400F28GM ma nowe ustawienie tryb 3 z zaawansowanym algorytmem ułatwiającym kadrowanie podczas śledzenia ruchomych obiektów. Tryb 3 zapewnia optymalną stabilizację podczas śledzenia i wykonywania zdjęć nieprzewidywalnych, dynamicznych wydarzeń sportowych. Stabilizacja w pięciu osiach jest dostępna, gdy model SEL400F28GM używany jest w połączeniu z korpusem α wyposażonym we wbudowaną stabilizację obrazu.

Sprawdź

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Linear Response MF

Pierścień regulacji ostrości ma funkcję Linear Response MF, która odpowiada za doskonałą i dynamiczną kontrolę ostrości w trybie ręcznym. Ostrość zmienia się liniowo wskutek obrotu pierścienia regulacji ostrości, co zapewnia precyzję niezbędną do szybkiego i dokładnego ustawienia ostrości.

Sprawdź

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Przycisk blokady ostrości z możliwością zaprogramowania w czterech miejscach

Przyciski blokady ostrości znajdują się w czterech miejscach na tubusie obiektywu, zapewniając łatwy dostęp w każdej sytuacji. Przyciski blokady ostrości można dostosować poprzez menu na korpusie aparatu, przypisując im funkcje wybrane przez użytkownika. Np. Eye AF.

Sprawdź

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Pierścień funkcji zastosowany po raz pierwszy

Model SEL400F28GM obejmuje nowy pierścień funkcji z wybieraną przełącznikiem opcją PRESET (wstępnie ustawiona ostrość) i FUNCTION. Funkcje takie jak Power Focus można przypisać do trybu FUNCTION w menu korpusu aparatu. 

Power Focus

Po ustawieniu przełącznika do wyboru funkcji pierścienia w pozycji FUNCTION i obróceniu pierścienia funkcji ostrość płynnie zmienia się zgodnie z prędkością określoną przez liczbę obrotów pierścienia. Umożliwia to płynne ustawianie ostrości podczas filmowania.

Wstępnie ustawiona ostrość

Przycisk SET jest wstępnie skonfigurowany na zapamiętywanie żądanego pola ostrości. Gdy przełącznik trybu zostanie następnie ustawiony w pozycji PRESET, przekręcenie pierścienia funkcji w dowolnym kierunku spowoduje natychmiastowe ustawienie ostrości na zapamiętane pole ostrości. Może to być wspaniała zaleta w przypadku sportów i innych szybko zmieniających się sytuacji – ostrość można wcześniej wstępnie ustawić i następnie błyskawicznie przywołać, by mieć pewność, że najważniejszy moment zostanie odpowiednio zarejestrowany. Funkcja jest dostępna podczas fotografowania w trybie AF lub MF i umożliwia ustawienie ostrości poza zakresem ustalonego limitu.

Wybór trybu APS-C/pełnoklatkowego

Po ustawieniu przełącznika do wyboru funkcji pierścienia w pozycji FUNCTION pierścień można obrócić, wybierając kąt widzenia APS-C lub pełnoklatkowy. 

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Wsuwane gniazdo filtra

Model SEL400F28GM ma gniazdo filtra obsługujące filtr ND o średnicy 40,5 mm oraz inne rodzaje filtrów, a także opcjonalny okrągły filtr polaryzacyjny VF-DCPL1. Po umieszczeniu w obiektywie kołowy filtr polaryzacyjny VF-DCPL1 można obracać, aby uzyskać odpowiednią polaryzację.

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Uniwersalny, wyjątkowo wytrzymały uchwyt do statywu

Pierścień kołnierza statywu ma łożyska zapewniające płynne obracanie i wysoką niezawodność. Pierścień kołnierza statywu ma również 90-stopniowy przełącznik, który włącza lub wyłącza dźwięk klikania. Po włączeniu dźwięku kliknięć można łatwo przełączać orientację aparatu między poziomą a pionową. Dźwięk klikania można na życzenie wyłączyć płynnym przyciskiem o małym oporze.

FE 400mm F2.8 GM OSS: obraz

Ogranicznik zakresu ostrzenia

Ogranicznik zakresu ostrości umożliwia wybór ograniczonego wyboru ostrości, gdy konieczne jest najszybsze możliwe ustawienie ostrości. Trzy dostępne ustawienia: PEŁNY, 7–2,7 m i 7 m.

Sprawdź