Full Array LED

Kinowy kontrast z głęboką czernią i wyraźnymi jasnymi obszarami.

Telewizory Sony BRAVIA® z podświetleniem Full Array LED – takie jak nowy telewizor 4K HDR z podświetleniem Full Array LED, XG95 – zapewniają jeszcze lepsze wrażenia podczas oglądania dzięki doskonałemu kontrastowi, bogatej czerni i wyraźnym jasnym kolorom.

Konwencjonalne podświetlenie Edge LED

Nie radzi sobie z głęboką czernią i wyraźnymi jasnymi obszarami.

Jeden rząd diod LED musi odpowiednio oświetlić cały obraz. Ciemne obszary nie są odpowiednio ciemne, a jasne – odpowiednio jasne. Możliwe są też rozjaśnienia niektórych obszarów.

Konwencjonalne podświetlenie Edge LED

* Obrazy symulowane.

Podświetlenie Full Array LED

* Obrazy symulowane.

Podświetlenie Full Array LED

Większa intensywność świateł i głębsza czerń

W zależności od sceny można dopasować intensywność diod LED, zwiększając jasność lub ciemność w odpowiednim momencie.

* Obraz symulowany.

Zalety podświetlenia Full Array LED

Główne korzyści podświetlenia Full Array LED z lokalnym przyciemnianiem to bardziej realistyczna reprodukcja jasności, bardziej szczegółowe cienie i głębsza czerń. Dobry przykład to scena z księżycem na tle nieba. W telewizorach z podświetleniem krawędziowym lub bezpośrednim jasność księżyca musiałaby zostać poświęcona na rzecz czerni nieba (lub na odwrót), a czerń byłaby mimo tego szarawa lub niebieskawa. Telewizory z podświetleniem Full Array LED z lokalnym przyciemnianiem (np. XG95) generują piękne, naturalne obrazy – z jasnym i wyraźnym księżycem oraz ciemnym i realistycznym nocnym niebem. 

Full Array LED z lokalnym przyciemnianiem vs.
Krawędziowe i bezpośrednie

Wiele telewizorów LED ma podświetlenie krawędziowe, co oznacza, że światło pochodzi z paska LED znajdującego się w dolnej części panelu lub po jego bokach. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku cienkich telewizorów w przystępnej cenie, nie pozwala jednak na wyświetlanie scen zawierających bardzo ciemne i bardzo jasne obszary. Jasne obszary nie są odpowiednio jasne, a czarne są nieco szare i niebieskawe.

Problem ten dotyczy również telewizorów z podświetleniem bezpośrednim. Pasek LED nie znajduje się na krawędzi, a za panelem, co sprawia, że emituje światło bezpośrednio przez ekran. Rozwiązanie to może zapewnić większą jasność, ale też powodować poświaty dookoła jasnych obiektów na ciemnym tle i gorsze odwzorowanie kolorów w ciemnych obszarach. Sprawia też, że telewizory są grubsze.

podświetlenie krawędziowe
KONWENCJONALNE PODŚWIETLENIE EDGE LED
Full Array LED
FULL ARRAY LED

* Obrazy symulowane.

Telewizory z podświetleniem Full Array LED z lokalnym przyciemnianiem są natomiast wyposażone w wiele diod LED, które można precyzyjnie kontrolować (za pomocą wyjątkowej technologii firmy Sony X-tended Dynamic Range Pro). Oznacza to, że konkretne części ekranu mogą być bardzo jasne, natomiast inne – czarne jak smoła. Wszystko dzięki technologii podświetlenia, która zapewnia bardziej naturalne i atrakcyjne obrazy niż w przypadku tradycyjnych telewizorów z podświetleniem krawędziowym lub bezpośrednim. 

Pełny zakres ciemnych i jasnych obszarów
8k x-tended
x-tended

Przez równoważenie ilości światła na ekranie, zaciemnianie części obszarów i rozjaśnianie innych technologia X-tended Dynamic Range™ PRO zapewnia kilka razy większą jasność niż telewizory z konwencjonalnym podświetleniem LED, dzięki czemu ciemne sceny są ciemniejsze, a jasne – jaśniejsze.