Alpha Universe — szczegóły historii
Alpha Universe — szczegóły historii
Zwycięzcy konkursu
Sony World Photography Awards 2020 

Cieszący się międzynarodowym uznaniem konkurs Sony World Photography Awards to jeden z najważniejszych punktów w światowym kalendarzu fotograficznym. W tym roku miała miejsce jego 13. edycja.

Celem konkursu organizowanego przez stowarzyszenie World Photography Organisation jest ustanowienie platformy pozwalającej na ciągły rozwój kultury fotograficznej. Cel ten realizowany jest przez przyznawanie nagrody za wyjątkowy wkład w rozwój fotografii, a także szukanie nowych talentów przyszłości i dawanie im możliwości wypromowania się oraz prezentowania swoich prac na całym świecie. Podejmowane działania obejmują między innymi program Awards, organizację konkursów dla studentów i młodzieży oraz granty Sony dla zwycięzców kategorii konkursowych przeznaczonych dla studentów i profesjonalnych fotografów. Grant dla zawodowych fotografów potwierdza zaangażowanie firmy Sony w rozwój kultury fotograficznej, ponieważ pozwala rozszerzyć relację ze zwycięzcami poza program Awards w celu dalszego rozwijania ich karier.

Ogłoszono już wszystkich zwycięzców edycji konkursu na rok 2020. Z ogromną przyjemnością przedstawiamy ich prace.

Fotograf roku | Pablo Albarenga, Urugwaj

Pablo Albarenga zwycięzcą SWPA 2020

© Pablo Albarenga, Urugwaj, finalista, kategoria Professional, Kreatywne, Sony World Photography Awards 2020

„Seeds of Resistance” to zbiór zdjęć krajobrazów i terytoriów zagrożonych przez górnictwo i przemysł rolniczy oraz portretów aktywistów działających na rzecz ich ochrony. Pablo pokazuje więź między obrońcami a ich ziemiami — świętymi obszarami, na których spoczywają setki pokoleń ich przodków. Główni bohaterowie opowieści na jego fotografiach pokazywani są z góry, jakby oddawali życie za swoje terytorium. 

Fotograf roku w kategorii Open | Tom Oldham, Wielka Brytania

Tom Oldham — zwycięzca SWPA 2020

© Tom Oldham, Wielka Brytania, Fotograf Roku w kategorii Open, Portret, Sony World Photography Awards 2020

Black Francis to czarno-białe zdjęcie portretowe frontmana zespołu Pixies Charlesa Thompsona (znanego też jako Black Francis), wykonane dla magazynu MOJO. Tom poprosił Francisa o pokazanie frustracji, jaką czuje podczas sesji fotograficznych. Muzyk idealnie wyraził rozgoryczenie, zakrywając twarz dłońmi. Rezultatem było ekspresyjne ujęcie, które stało się zdjęciem wprowadzającym do artykułu.

Fotograf roku w kategorii Student | Ioanna Sakellaraki, Grecja

Ioanna Sakellaraki — zwyciężczyni SWPA 2020

© Ioanna Sakellaraki, Grecja, fotograf roku w kategorii Student, Konkurs dla studentów, Sony World Photography Awards 2020

Projekt Aeiforia przedstawia nocne zdjęcia paneli słonecznych, turbin wiatrowych i farm akumulatorowych stosowanych na małej greckiej wyspie Tilos, która jako pierwsza w basenie Morza Śródziemnego prawie całkowicie wykorzystuje energię odnawialną. Ioanna wygrała dla swojej instytucji zestaw fotograficzny Sony o wartości 30 000 EUR.

Zwyciężczyni w kategorii Alpha Female Award | Lily Dawson-Punshon, Wielka Brytania

Lily Dawson-Punshon — zwyciężczyni SWPA 2020

© Lily Dawson-Punshon, Wielka Brytania, zwyciężczyni, kategoria Alpha Female Award, Sony World Photography Awards 2020

Portret Lily nawiązuje do obrazów historycznych, zwłaszcza do „Dziewczyny z perłą” Johannesa Vermeera, lecz ma też współczesny akcent. Lily wyjaśnia, jak za pośrednictwem tego zdjęcia chciała pokazać związek między przeszłością a teraźniejszością, a także sposób, w jaki ze sobą kontrastują i wzajemnie się wspierają.

Fotograf roku w kategorii Youth | Hsien-Pang Hsieh, Tajwan, 19 lat

Hsien Pang Hsieh — zwycięzca SWPA 2020

© Hsien-Pang Hsieh, Tajwan, fotograf roku w kategorii Youth, Fotografia uliczna, Sony World Photography Awards 2020

Zdjęcie zatytułowane „Hurry” przedstawia ulicznego wykonawcę, który wygląda, jakby się spieszył, ale w rzeczywistości stoi nieruchomo. Dla Hsiena-Panga, zainspirowanego własnymi doświadczeniami jako nowo przybyły student w Niemczech, fotografia ta stanowi jego komentarz dotyczący intensywnego tempa życia oraz przypomnienie dla innych, by nieco zwolnili.

Prace konkursowe z edycji na rok 2020 można obejrzeć w wirtualnej galerii na stronie internetowej World Photography Organisation.