Portrety i pielgrzymi

Alys Tomlinson

Jeden z największych i najbardziej znanych konkursów fotograficznych na świecie, Sony World Photography Awards, jest stałą pozycją w kalendarzu zawodów fotograficznych. Jego tegoroczna XII edycja ma na celu zaprezentowanie najlepszych współczesnych fotografii z całego świata.

Skontaktowaliśmy się niedawno z Alys Tomlinson, laureatką nagrody fotografa roku 2018, aby zapytać ją, jak zmieniło się jej życie i kariera od czasu zwycięstwa w tym konkursie dzięki pracy „Ex-Voto”.

Czy możesz nam opowiedzieć trochę o sobie i o tym, jak rozwijała się Twoja kariera fotograficzna?

Studiowałam literaturę angielską i komunikację na uniwersytecie i właśnie tam dołączyłam do klubu fotograficznego. Spędzaliśmy dużo czasu w ciemni i dzięki temu zakochałam się w fotografii czarno-białej. Po ukończeniu studiów przeprowadziłam się do Nowego Jorku i w wolnym czasie fotografowałam miasto, co dało mi szansę rozpoczęcia pracy w Time Out. Kiedy wróciłam do Wielkiej Brytanii, zdecydowałam się kontynuować karierę fotografa i zaczęłam studia fotograficzne na Central St. Martins.

alys tomlinson zniszczony dom

© Alys Tomlinson

W jakie prace komercyjne się angażujesz?

Są to naprawdę bardzo zróżnicowane projekty. Tworzę wiele artykułów redakcyjnych i współpracuję z kilkoma agencjami projektowymi, ale większość pracy wykonuję w sektorze edukacji. Generalnie wszystkie zdjęcia robię w technologii cyfrowej i w kolorze, co bardzo odbiega od moich osobistych projektów. Cieszy mnie jednak taka różnorodność.

Co skłoniło Cię do wzięcia udziału w konkursie Sony World Photography Awards?

Wiedziałam o tym konkursie, ale nie byłam pewna, czy moje prace będą pasować do jakiejkolwiek kategorii. Unikałam więc wcześniej wzięcia udziału. Tuż przed zamknięciem zapisów dostałam e-maila, że pojawiło się kilka nowych kategorii — w tym „Discovery”. Pomyślałam, że moje zdjęcia idealnie by tam pasowały. Muszę też przyznać, że przyciągnęła mnie możliwość bezpłatnej rejestracji. Na kilka dni przed zamknięciem zapisów przesłałam więc w końcu zdjęcia, ale naprawdę nie sądziłam, że mam jakieś szanse na wygraną.

alys tomlinson portret Very w habicie

© Alys Tomlinson

Udało się! Musiałaś być bardzo podekscytowana.

O, tak! Byłam zupełnie nieprzygotowana na te wszystkie wywiady wideo i dla prasy, których musiałam udzielić po konkursie. Ale było super. Zdobycie grantu dało mi też możliwość dokończenia całego projektu. Miałam już wystarczająco dużo zdjęć i chciałam nakręcić film o Verze, zakonnicy z Białorusi, którą fotografowałam na początku projektu. Zajmowałam się dotychczas głównie zdjęciami, ale na szczęście mój asystent jest utalentowanym filmowcem, więc pojechaliśmy we dwoje na Białoruś, by wraz z Verą w jej klasztorze stworzyć ten piękny film, którego stylistyka jest bardzo zbliżona do moich zdjęć.

alys tomlinson portret Very ze złożonymi dłońmi

© Alys Tomlinson

To był pierwszy raz, gdy używałaś bezlusterkowego aparatu Sony. Co o nim sądzisz?

Szczerze mówiąc, używałam go z przyjemnością, bo jest bardzo cichy. Filmowaliśmy sceny, które wymagały bardzo dyskretnego podejścia, np. poranną modlitwę o piątej rano, podczas której można byłoby usłyszeć upuszczoną igłę. Dzięki temu, że α7S II jest tak cichy, mogliśmy całkowicie wtopić się w otoczenie i pozostać niemal niezauważalni.

alys tomlinson zakonnice podczas porannej modlitwy.

© Alys Tomlinson

Nie licząc wyjazdu na Białoruś w celu nakręcenia filmu o Verze, to musiał być dla Ciebie bardzo aktywny rok?

Rok po zdobyciu nagrody był naprawdę zwariowany i całkowicie zmienił kierunek mojej kariery. Zyskałam ogromny rozgłos! Miałam też szczęście wygrać inne konkursy, ale ten był zdecydowanie największy. Przypuszczam, że pracuję już wystarczająco długo, by mieć dość ugruntowaną pozycję, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy skontaktowała się ze mną znana londyńska galeria, która wystawiała moje prace w Paryżu. Pracuję również nad książką związaną z projektem, który został sfinansowany na Kickstarterze. Chociaż było to coś, co miałam nadzieję zrobić przed zdobyciem tej nagrody, zyskany rozgłos pozwolił mi bardzo szybko osiągnąć cel.

alys tomlinson odbicie lasu w strumieniu

© Alys Tomlinson

Czy widzisz teraz Ex-Voto jako dzieło ukończone? A może jest to projekt, który można kontynuować w nieskończoność?

Wizja kontynuacji jest niezwykle kusząca, bo wiem, że ludzie zawsze będą pielgrzymować i ciekawie byłoby zobaczyć, dokąd ten projekt może mnie zaprowadzić. Jednak wydanie książki będzie dla mnie naturalnym zakończeniem.

Aby dowiedzieć się więcej o konkursie Sony World Photography Awards i obejrzeć galerię zwycięskich zdjęć Alys, odwiedź stronę


Premiera filmu Alys pt. „Vera” odbędzie się w Somerset House w kwietniu 2019 r. Udział w konkursie jest bezpłatny, a przyjmowanie zgłoszeń kończy się 4 stycznia 2019 r.

Produkty opisane w tym artykule
ILCE-7SM2
α7S II: aparat z mocowaniem typu E i przetwornikiem obrazu

ILCE-7SM2

SEL50F14Z
Planar T* FE 50mm F1.4 ZA

SEL50F14Z

SEL35F14Z
Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA

SEL35F14Z

SEL85F18

FE 85mm F1.8

SEL85F18


x