nadine sony alpha 7c matka i dziecko siedzący na trawie

Jeszcze lepsze zdjęcia z rodzinnych wakacji dzięki aparatowi Alpha 7C

Mam na imię Nadine i mieszkam w Hamburgu w Niemczech. Jestem mamą czterech słodkich chłopców.

Na moim koncie instagramowym „myboys and I” przedstawiam na zdjęciach swoje codzienne życie i dzielę się z innymi użytkownikami wspaniałymi chwilami związanymi z byciem matką. Uwielbiam udostępniać zdjęcia z naszych podróży, wycieczek i codziennych sytuacji. Zawsze uwieczniałam chwile z mojego życia, ale od kiedy zostałam matką, a moje dzieci zaczęły tak szybko rosnąć, chcę uchwycić jak najwięcej wspomnień.

Nowy aparat Sony Alpha 7C doskonale się do tego nadaje. Mając czterech pełnych życia chłopców, potrzebowałam małego, lekkiego i niezawodnego urządzenia, które mogłabym zabrać wszędzie i które pozwalałoby mi utrwalać piękne wspomnienia z naszych przygód.

Jako entuzjastka fotografii i mama chciałabym podzielić się wskazówkami, które pomagają robić lepsze zdjęcia rodzinne w podróży.

nadine sony alpha 7c matka fotografująca dwójkę dzieci

Zestaw wskazówek nr 1 — Szybka konfiguracja aparatu Alpha 7C, by robić świetne zdjęcia

Lubimy razem podróżować po świecie, ale kiedy nie jest to możliwe, staramy się wspólnie spędzać czas na łonie natury w naszej okolicy. Aparat Alpha 7C świetnie sprawdza się w takich sytuacjach — jest lekki, kompaktowy i pełnoklatkowy, dzięki czemu zapewnia najwyższą jakość w każdym miejscu.

Polecam robić zdjęcia zarówno w formacie RAW, jak i JPEG. Pliki JPEG są mniejsze, a format RAW umożliwia dowolne retuszowanie zdjęć w aplikacji komputerowej Imaging Edge Edit (można ją pobrać za darmo ze strony internetowej firmy Sony) lub programie Adobe Lightroom. Utrzymywana rozdzielczość jest na tyle wysoka, że zdjęcia można drukować i umieszczać w albumach, co raczej nie jest możliwe w przypadku korzystania ze smartfona.

nadine sony alpha 7c portret małego chłopca siedzącego na ziemi

© Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/40s @ f/5.0, ISO 320

Jeśli nie chcesz korzystać z oprogramowania do edycji zdjęć, nie stanowi to problemu, ponieważ aparat Alpha 7C wiernie odwzorowuje kolory. Po zrobieniu zdjęcia wystarczy dodać szybki filtr z ulubionej aplikacji.

Jeśli chodzi o ustawienia fotografowania, często korzystam z trybu „P”, dzięki któremu mam pewność, że aparat nastawi odpowiednią ekspozycję w danej scenie. Tryb ten można znaleźć na górnym pokrętle aparatu; jest on łatwy i szybki w użyciu. Na przykład mogę wykonać profesjonalnie wyglądające zdjęcia portretowe z efektem rozmycia tła, choć nie jestem ekspertką w tej dziedzinie. Jeśli chcesz robić wszystko ręcznie, nie ma problemu — to idealny aparat dla osób chcących nauczyć się fotografii.

nadine sony alpha 7c dzieci bawiące się na trawie na tle słońca

© Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/100s @ f/5.0, ISO 100

Zestaw wskazówek nr 2 — Jak robić lepsze zdjęcia swoim dzieciom

Nie zawsze jest to łatwe... czasami nie mają na to ochoty, a innym razem je to denerwuje. Aby fotografować dzieci, trzeba działać szybko!

Moją pierwszą radą jest całkowite poleganie na autofokusie aparatu. Firma Sony wprowadziła funkcję Real-time Eye AF, która umożliwia śledzenie oczu ludzi lub zwierząt podczas ruchu. Można ją bardzo łatwo aktywować! Włącz aparat i skieruj go na dziecko. Następnie naciśnij do połowy przycisk spustu migawki; na oku lub twarzy powinna się pojawić zielona ramka. Oznacza to, że aparat nastawił idealną ostrość i jest gotowy do zrobienia zdjęcia. Możesz trzymać przycisk spustu migawki naciśnięty do połowy, aż nadejdzie moment warty sfotografowania — wtedy naciśnij go całkowicie, aby zrobić zdjęcie.

Moja druga rada dotyczy fotografowania dzieci w trakcie zabawy. Nie da się przewidzieć, co wydarzy się za chwilę. Dzięki aparatowi Alpha 7C można zarejestrować do 10 klatek na sekundę, co pozwala uchwycić właściwy wyraz twarzy.

Aby włączyć tę funkcję, wystarczy nacisnąć przycisk „Fn” znajdujący się z tyłu aparatu i wybrać opcję „Tryb pracy” za pomocą pokrętła. Następnie należy ją kliknąć, wybrać ustawienie „Zdjęcia seryjne” i kliknąć środkowy przycisk, aby zatwierdzić wybór. Teraz po naciśnięciu przycisku spustu migawki aparat będzie robił zdjęcia do momentu zakończenia ruchu.

Moją ostatnią radą jest korzystanie z ekranu o zmiennym kącie nachylenia. Jest przydatny, ponieważ można szybko rzucić okiem na to, co się dzieje, kontrolując jednocześnie ujęcie. Możliwość regulacji kąta nachylenia ekranu sprawia, że korzystanie z niego jest jeszcze wygodniejsze niż patrzenie przez wizjer.

Wciąż uczę się nowych technik i chcę w przyszłości fotografować jeszcze lepsze portrety, a ten aparat z pewnością mi w tym pomoże.

nadine sony alpha 7c młody uśmiechnięty chłopiec siedzący na huśtawce

© Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/640s @ f/5.6, ISO 100

Zestaw wskazówek nr 3 — Jak wykonywać autoportrety rodzinne w taki sposób, aby wszyscy byli na zdjęciu

Moje ulubione zdjęcia to fotografie rodzinne! Są one jednak również najtrudniejsze do zrobienia — zwłaszcza wtedy, gdy ma się czwórkę małych dzieci. Wcześniej fotografowaliśmy z użyciem dostępnego w tym aparacie samowyzwalacza, ale zawsze miałam problem z ustawieniem się w kadrze.

Teraz jest to o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, ponieważ mogę sterować aparatem z mojego smartfona. Wystarczy pobrać aplikację Imaging Edge Mobile z sekcji pomocy technicznej na stronie internetowej firmy Sony.

Po jej zainstalowaniu na smartfonie można wyświetlić obraz na żywo z aparatu. Zazwyczaj umieszczam aparat na statywie i używam telefonu, aby wykadrować ujęcie, po czym proszę o uśmiech i naciskam przycisk spustu migawki w aplikacji.

Kolejną świetną funkcją tej aplikacji jest możliwość bezpośredniego przesyłania zdjęć z aparatu do smartfona. Wystarczy wybrać zdjęcia z kanału w aplikacji i je pobrać.

Dzięki tej funkcji można robić piękne zdjęcia i udostępniać je z poziomu smartfona pozostałym członkom rodziny — zarówno odpoczywając w domu na kanapie, jak i podczas spaceru w lesie.

nadine sony alpha 7c spokojny portret rodzinny

© Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/160s @ f/4.0, ISO 3200

Zestaw wskazówek nr 4 — Kreatywne ujęcia pod różnymi kątami

Jak wcześniej wspominałam, wciąż się uczę, ale ten aparat ma tryby kreatywne, które umożliwiają osiągnięcie najlepszego efektu w konkretnych sytuacjach. Aby z nich skorzystać, przejdź do menu i znajdź pozycję „Strefa twórcza”. Wybierz opcję najlepiej pasującą do fotografowanej sceny („Noc”, „Zachód słońca”, „Portret”), a aparat automatycznie dostosuje ustawienia.

nadine sony alpha 7c zachód słońca nad jeziorem

© Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/400s @ f/4.5, ISO 100

Kolejną wskazówką pomagającą zwiększyć kreatywność jest wykorzystanie w pełni możliwości obrotowego ekranu. Gdy bawię się z dziećmi, większość czasu spędzamy na podłodze! Dzięki obrotowemu ekranowi mogę fotografować pod różnymi kątami bez konieczności leżenia na podłodze lub stawania na palcach, aby zrobić zdjęcie z góry. W ten sposób można uzyskać całkiem kreatywne ujęcia!

nadine sony alpha 7c chłopiec dmuchający bańki na zewnątrz

© Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/100s @ f/5.0, ISO 100

Moja ostatnia wskazówka dotycząca uwieczniania wspaniałych rodzinnych wspomnień

Każdy jest w stanie uchwycić piękne wspomnienia na zdjęciach. W ten sposób zostają one z nami na zawsze. Aparat Alpha 7C jest lekki i łatwy w obsłudze, dzięki czemu zawsze można go mieć przy sobie. Wystarczy czekać na odpowiedni moment. Jak zawsze mówię, każdy z nas ma w sobie coś z artysty.

Wyróżnione produkty

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję