simone cioe twórca treści siedzący twarzą do aparatu sony alpha

Ulepsz treści publikowane w serwisie YouTube dzięki aparatowi Alpha 7C

Simone Cioè

Nazywam się Simone Cioè i mieszkam w Mediolanie, gdzie pracuję jako zawodowy filmowiec i twórca treści. Specjalizuję się w pracy reklamowej i filmach produktowych. W serwisie YouTube recenzuję sprzęt fotograficzny/wideo oraz tworzę treści edukacyjne dla entuzjastów filmowych.

Niedawno testowałem nowy aparat Sony Alpha 7C i chciałbym podzielić się moimi wskazówkami, jak ulepszyć treści YouTube w domowym studiu.

Pierwsze wrażenia z używania aparatu Alpha 7C

Od dwóch lat używam aparatu Alpha 7III jako głównej kamery studyjnej, ale po kilku dniach używania Alpha 7C zdecydowałem się na zmianę. Istnieją 3 główne powody tej decyzji:

Ponadto, jak pokazałem na filmie, przetestowałem nową aplikację Imaging Edge Webcam firmy Sony, która zmienia aparat Alpha w kamerę internetową. Jest świetna do strumieniowych transmisji na żywo na takich platformach jak Twitch czy YouTube, ponieważ jest szybka i łatwa do skonfigurowania. Ta bezpłatna aplikacja jest również dostępna dla aparatu Alpha 7C, który sprawia, że strumieniowa transmisja na żywo jest bardzo łatwa, jeśli ważny jest profesjonalny wygląd z pełnoklatkowego i łatwego w obsłudze urządzenia.

simone cioe twórca treści zdejmujący obiektyw 35 mm z aparatu alpha 7c

Konfiguracja studia i akcesoria

Sprzęt

Jak już mówiłem, teraz moim głównym aparatem w studiu jest Alpha 7C z obiektywem FE 35mm F/1.8. Uwielbiam tę ogniskową w aparacie pełnoklatkowym — wspaniale się sprawdza przy moich ulubionych ujęciach, a przy f/1,8 daje gładkie rozmycie tła. Do tworzenia dodatkowych nagrań używam różnych obiektywów, takich jak FE 20mm f/1,8 G, standardowy jasny obiektyw 24-70mm i obiektywy makro, które nadają materiałom filmowym kinematograficzny charakter. Korzystam również z bardzo prostego statywu, aby utrzymać aparat w stabilnej pozycji.

Dźwięk

Lubię nagrywać dźwięk dwoma mikrofonami (drugi rejestruje kopię dźwięku), więc korzystam z adaptera XLR-K3M, który ma wejścia wielokanałowe. Jest mały i łatwy w użyciu oraz zapewnia elastyczność podczas nagrywania wywiadu twarzą w twarz. Często używam też mikrofonu cyfrowego ECM-B1M, który daje niezwykle wyraźny dźwięk i jest kompatybilny z cyfrowym łączem audio aparatu Alpha 7C.

Oświetlenie

Moja konfiguracja oświetlenia jest prosta — tylko dwa softboxy i okazjonalny modyfikator do zmiany balansu kolorów w kadrze.

simone cioe twórca treści filmujący sam siebie

Moja najlepsza rada dla osób, które chcą rozpocząć tworzenie treści filmowych do wykorzystania w serwisie YouTube jest prosta: trzeba opanować oraz zrozumieć oświetlenie i dźwięk.

Aparat Alpha 7C zapewnia niesamowitą jakość filmu, ale bez zrównoważonego oświetlenia będzie czegoś brakowało. Na początek wystarczy duży softbox ustawiony pod kątem 45 stopni nad głową i drugie źródło światła z tyłu, aby oddzielić tło i stworzyć atmosferę.

Jeśli chodzi o dźwięk, należy znaleźć rozwiązanie, które będzie się najlepiej sprawdzać w konkretnej przestrzeni. Na przykład w moim studiu jest duże echo i pogłos, więc mikrofon krawatowy idealnie izoluje głos i daje świetne efekty. Czysty dźwięk jest tak samo ważny jak aspekt wizualny, by tworzyć lepsze treści.

simone cioe aparat sony alpha 7c zamontowany nad monitorem z podłączonym mikrofonem

Ogólne porady tworzenia świetnych treści do wykorzystania w serwisie YouTube

Wszystkie moje filmy mają scenariusz i ważne jest dla mnie, by mieć wszystko rozpisane przed rozpoczęciem nagrywania nowych treści — zwłaszcza w przypadku recenzji. Muszę pamiętać wiele faktów i mieć pewność, że niczego nie zapomnę. Ponadto w swobodnym prezentowaniu się na nagraniu i wypowiadaniu się w naturalny sposób bardzo pomagają mi próby.

Jeśli chodzi o montaż, staram się jak najwięcej zawrzeć w nagraniu, ale dodatkowy materiał może świetnie urozmaicić film. Wizualna treść może być bardziej wymowna niż słowne wyjaśnianie.

Balans kolorów to kolejny ważny temat. Radzę poświęcić czas, by nagranie rejestrowanie w aparacie wyglądało jak najlepiej, ponieważ osobiście nie używam profili s-log. Wiem, że to przydatna funkcja, ale w mojej pracy nie mam czasu na korektę kolorów pod kątem serwisu YouTube. Najczęściej używam profilu HLG 2 we wszystkich moich aparatach Sony, co ułatwia poprawne naświetlanie, a odcienie skóry są już świetne, zwłaszcza w aparacie Alpha 7C.

Wyróżnione produkty

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Przepraszamy, coś poszło nie tak

Gratulacje! Utworzono subskrypcję