Alpha Universe — szczegóły historii

Jak fotografuję | Opowieść ze świata mody

Ki Price

Przed samą sesją zdjęciową trzeba wiele zaplanować. Czasami najtrudniejsze okazuje się znalezienie oryginalnego miejsca do zrealizowania sesji, a nigdy nie wiadomo, gdzie i kiedy pojawi się błysk inspiracji.

Inspiracja

Inspiracją dla jednej z moich ostatnich sesji była wizyta u dentysty! Natrafiłem na taki fajny gabinet o nazwie „Banging Dental” i pomyślałem, że byłoby to świetne miejsce na sesję fotograficzną. Bardzo lubię takie skrajności. Uwielbiam znajdować dziwne i oryginalne lokalizacje, ale coraz trudniej jest o miejsca czy idee, które nie były wcześniej wykorzystywane.

Ki Price Sony alpha 9 modelka siedząca na różowym aksamitnym fotelu ze skrzyżowanymi nogami

© Ki Price | Sony α9 + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/2.5, ISO 100

Po wybraniu lokalizacji nadszedł czas, by wymyślić historię do sesji. Gdy siedziałem w poczekalni — ja, 46-letni człowiek — i czekałem na wejście do gabinetu, nagle wpadłem na pomysł nawiązujący do fabuły „Zakochanego kundla”. Pomyślałem, że pozwoli mi pokazać nie tylko różne style w modzie, ale również samą przestrzeń oraz to dziwne zestawienie. Dlaczego ktoś miałby robić sesję fotograficzną w gabinecie dentystycznym, skoro większość ludzi się ich boi?

Ki Price Sony alpha 9 model siedzący na fotelu dentystycznym z markotnym wzrokiem skierowanym na aparat oraz stojąca obok niego kobieta trzymająca lampę dentystyczną

© Ki Price | Sony α9 + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/3.2, ISO 100

Współpracownicy

Po ustaleniu koncepcji kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiednich osób do współpracy. Mam własny styl fotografowania, więc chcę współpracować ze stylistami, fryzjerami i wizażystami, którzy również pracują po swojemu. Ich styl musi jednak uzupełniać mój własny, byśmy mogli osiągnąć wspólny cel. Przy projekcie dentystycznym współpracowałem ze stylistką Amy Still oraz Tomem Gillianem, który zajął się fryzurami i makijażem. Ci profesjonaliści akceptują moją wizję i koncepcję, a potem dodają do niej coś od siebie.

Ki Price Sony alpha 9 para młodych ludzi zaglądających przez szklane drzwi do gabinetu dentystycznego

© Ki Price | Sony α9 + FE 24mm f/1.4 GM | 1/160s @ f/2.8, ISO 50

Zależy mi na tym, by wszyscy tworzyli jeden zespół, więc mam pewien rytuał, którego przestrzegam podczas sesji zdjęciowych. Zawsze pojawiam się pierwszy na planie i poświęcam czas, by zamienić z każdym kilka słów. Potem robię kawę. Nie mam asystenta, który zrobiłby to za mnie. Chcę stworzyć na planie świetną atmosferę, więc wszystko musi zacząć się ode mnie.

Moja tajna broń

Pojawienie się na planie zdjęciowym z pewną lekkością jest niesamowicie ważne, chociaż może być trudne, kiedy na co dzień ma się tyle rzeczy na głowie. Samo zrobienie zdjęcia staje się wtedy najmniej istotną kwestią. Bardzo pomaga mi muzyka, więc oprócz aparatu Sony α7R III zawsze mam w torbie głośnik Bluetooth. Zabieram go ze sobą wszędzie — jest czymś w rodzaju mojej tajnej broni. Prawie zawsze włączam muzykę na planie i mam kilka różnych list odtwarzania w zależności od tego, jakie zdjęcia robimy.

Ki Price Sony alpha 7RM3 mężczyzna i kobieta pozujący w odzieży w stylu boho

© Ki Price | Sony α7R III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/160s @ f/5.0, ISO 320

Zestaw

Jeśli chodzi o narzędzia, to α7R III jest moim głównym aparatem, ponieważ sporo pracuję z lampą błyskową. Mogę nim robić zdjęcia z użyciem flesza i migawki mechanicznej z prędkością 10 klatek na sekundę. Brzmi to przewrotnie, bo to model α9 jest często kojarzony z rejestrowaniem szybkiego ruchu, ale jeśli fotografuję jakąś akcję z użyciem lampy błyskowej, zazwyczaj sięgam po aparat α7R III.

Obiektyw, którego używam chyba najczęściej, to Sony Zeiss Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA. To mój podstawowy obiektyw. Jest lekki i robi wyjątkowo ostre zdjęcia, a tło wychodzi naprawdę ładnie. Zawsze jako pierwszy ląduje w mojej torbie na sprzęt. Uwielbiam też obiektyw Sony FE 85mm f/1.4 GM. Jest po prostu niesamowity — zachwyca mnie na każdym kroku. Kiedy fotografuję na bardzo małym planie i nie mogę się cofnąć wystarczająco daleko, by uzyskać odpowiednią kompozycję, zamieniam obiektyw na 55 mm w celu uzyskania podobnego efektu, choć z nieco szerszą perspektywą”.

Ki Price Sony alpha 9 młody człowiek siedzący na aksamitnym różowym fotelu oraz stojący obok niego znajomy z jednym kolanem opartym na siedzeniu

© Ki Price | Sony α9 + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/2.5, ISO 100

Myślę, że FE 70-200 mm f/2.8 GM to świetny obiektyw. Tak naprawdę to mogę z niego korzystać tylko podczas fotografowania pokazów na wybiegu, gdy potrzebuję elastyczności w tworzeniu różnorodnych ujęć. Szkoda, bo chciałbym używać go częściej.

Ki Price Sony alpha 7RM4 modelka w kolorowych ubraniach pozująca z ramieniem opartym na poręczy na ubrania

© Ki Price | Sony α7R IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/3.2, ISO 800

Ostatnie porady

Każdemu, kto dopiero zaczyna, radzę przede wszystkim nawiązywać kontakty. Pomagaj innym fotografom, rozmawiaj z pracownikami redakcji czasopism, poznawaj nowych ludzi na Instagramie. Oznaczaj stylistów, wizażystów i modelki, a także czasopisma i edytorów zdjęć. Nie bój się używać telefonu. Jeśli nie dostaniesz odpowiedzi, po prostu idź dalej przed siebie. Najważniejsze jest nawiązywanie kontaktów i tworzenie treści.

Wyróżnione produkty

ILCE-9

α9 – pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy z matrycą CMOS

ILCE-9

ILCE-7RM3

Pełnoklatkowy aparat α7R III 35 mm z autofokusem

ILCE-7RM3

ILCE-7RM4

Pełnoklatkowy aparat α7R IV 35 mm o rozdzielczości 61,0 MP

ILCE-7RM4

SEL24F14GM

FE 24mm F1.4 GM

SEL24F14GM

SEL55F18Z

Sonnar T* FE 55 mm F1.8 ZA

SEL55F18Z

Powiązane artykuły

Ki Price
Alpha Universe

Ki Price

Wielka Brytania

„W dzisiejszych czasach każdy może zrobić zdjęcie swoim telefonem, ale niewiele osób potrafi opanować sztukę tworzenia obrazów”.

Wyświetl profil


x