michael schaake sony alpha 7R III drewniane budynki na palach nad zamarzniętym górskim jeziorem

Odkrywanie przejmującego piękna natury

Michael Schaake

Podróżując po świecie w celu fotografowania dzikiej przyrody, Michael Schaake odwiedził wiele niesamowitych miejsc, które roznieciły jego pasję fotografowania krajobrazów.

„Napędza mnie ciekawość” — twierdzi. „Motywuje mnie do poszukiwania nowych krajobrazów i odkrywania zupełnie nowych rzeczy. Wiem, że mogę nie być odkrywcą danego miejsca, ale ekscytuje mnie fakt, że jestem tam po raz pierwszy”.
michael schaake sony alpha 7R III spokojne jezioro z mglistymi górami w oddali

© Michael Schaake | Sony α7R III | 18mm f/2.8 | 30s @ f/10, ISO 400

„Gdy zacząłem uprawiać fotografię jako hobby” — wyjaśnia Michael — „moim głównym celem było robienie zdjęć dzikiej przyrodzie, ale podczas podróży, szczególnie po Europie Północnej i Skandynawii, zacząłem stopniowo przechodzić na fotografowanie krajobrazów, choć całkowicie zależało to od danego miejsca. W tym roku planuję podróż do RPA, Namibii lub Botswany, więc moim głównym celem znów będzie fotografowanie dzikiej przyrody. Naprawdę wszystko zależy od miejsca, do którego się wybieram”.

michael schaake sony alpha 7R III sylwetki dwóch saren wśród drzew o świcie

© Michael Schaake | Sony α7R III | FE 70-300mm f/4.5-5.6 G OSS | 1/400s @ f/5.6, ISO 100

Zarówno podczas fotografowania dzikiej przyrody, jak i krajobrazów elementem motywacji Michaela jest odkrywanie czegoś nowego oraz związana z tym przygoda. „Zawsze szukam odizolowanych lokalizacji” — wyjaśnia. „Uwielbiam przebywać w cichych miejscach, gdzie słychać tylko wiatr. Jeśli przy odrobinie szczęścia pojawią się zwierzęta, jest naprawdę doskonale”.

michael schaake sony alpha 7R III zorza polarna tańcząca na niebie za zaśnieżonymi górami

© Michael Schaake | Sony α7R III | FE 28mm f/2 | 13s @ f/2.8, ISO 1600

Przeżywanie takich chwil odmieniło sposób, w jaki Michael obserwuje naturę. „To coś naprawdę wyjątkowego” — mówi. „Teraz dostrzegam więcej niż 10 lat temu i często myślę, że mam ogromne szczęście z chwilami, które mi się trafiają. Jednakże spędzając tyle czasu na łonie natury i mając oczy szeroko otwarte, trzeba mieć nie tylko szczęście, ale też umiejętności obserwacji”.

michael schaake sony alpha 7R III samotne drzewa w jesiennym krajobrazie z górami w oddali

© Michael Schaake | Sony α7R III | FE 70-300mm f/4.5-5.6 G OSS | 1/1250s @ f/6.3, ISO 200

Kolejnym elementem natury, który uwielbia fotografować Michael, jest dynamiczna zmiana pogody. Jest to coś, co odkrył podczas podróży po Europie Północnej. „Pogoda zmienia się niezwykle szybko i naprawdę warto to zobaczyć. Wychodzę więc niezależnie od warunków, ponieważ zawsze przytrafia się coś wyjątkowego do sfotografowania. Nawet jeśli było się w tym samym miejscu już 20 razy danego dnia, oświetlenie i scena mogą zmienić się diametralnie. To właśnie wtedy robię zdjęcia, z których jestem najbardziej dumny”.

michael schaake sony alpha 7R III samotne drzewo w spokojnym mglistym krajobrazie, oświetlone światłem słonecznym

© Michael Schaake | Sony α7R III | FE 24-105mm f/4 G OSS | 1/8000s @ f/8.0, ISO 100

Jeśli chodzi o zestaw fotograficzny, Michael używa różnych obiektywów Sony w zależności od tego, co fotografuje, i korzysta z nich razem z aparatem Sony α7R III lub α9.

„Do zdjęć krajobrazów zawsze używam aparatu Sony α7R III ze względu na zachwycającą rozdzielczość 42,4 megapiksela” — wyjaśnia. „Czasami stosuję go też do fotografowania pasących się zwierząt, gdy ich ruch jest ograniczony do minimum. Jeśli jednak zaczynają się poruszać, wybieram aparat α9. Wszystko w modelu α9 jest szybkie — autofokus, wykonywanie zdjęć seryjnych, zapis na karcie pamięci, wszystko. Więc gdy potrzebuję większej szybkości, zawsze sięgam po korpus α9”.
michael schaake sony alpha 7R III las i rozświetlona droga mleczna

© Michael Schaake | Sony α7R III | E 25mm f/2 | 15s @ f/2.0, ISO 8000

Jeśli chodzi o obiektywy, Michael wybiera te, które są najbardziej praktyczne podczas podróży i pieszych wycieczek. „Rozmiar i waga są dla mnie najważniejszymi parametrami, gdy podróżuję, więc najczęściej używam obiektywu FE 24-105mm f/4 G OSS” — twierdzi. „Jest zachwycający, nawet w połączeniu z aparatem α7R III o rozdzielczości 42,4 megapiksela”.

Na dłuższe wędrówki Michael zabiera też model FE 70-300mm f/4.5-5.6 G OSS. Oba obiektywy są na tyle lekkie, że może je nosić przez cały dzień jako kompletny zestaw fotograficzny. Czasami zabiera też ze sobą obiektyw FE 16-35mm f/4, ponieważ jest świetny do zdjęć krajobrazów i niezwykle ostry przy ustawieniu przysłony f/8.

Jednakże do fotografowania dzikiej przyrody najlepiej nadaje się model FE 100-400mm GM OSS. „Korzystam z niego wraz z konwerterem 1,4×” — wyjaśnia. „Może i jest większy oraz cięższy niż pozostałe obiektywy w moim zestawie, ale jest po prostu niezastąpiony do robienia zdjęć dzikiej przyrodzie. Jakość zdjęć uzyskiwanych za jego pomocą jest po prostu niewyobrażalna”.

michael schaake sony alpha 7R III majestatyczna bestia patrząca na fotografa pośród jałowego krajobrazu

© Michael Schaake | Sony α7R III | FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/800s @ f/5.6, ISO 160

Piesze wędrówki w mroźnych warunkach Europy Północnej lub ukropie afrykańskiego safari, aby robić zdjęcia, nie wszystkim muszą się podobać, ale dla Michaela to prawdziwa frajda, a przygoda jest częścią tworzenia zdjęcia i kryjącej się za nim historii.

„W fotografii krajobrazowej uwielbiam to, że mogę pokazywać ludziom ciekawe miejsca i opowiadać ich historie. Lubię dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami, a dzięki serwisom społecznościowym jest to teraz naprawdę łatwe. Z tego powodu moje ulubione zdjęcia to te, które przedstawiają coś, co zapamiętałem. Historia takich miejsc sprawia, że każde z nich jest dla mnie wyjątkowe”.

michael schaake sony alpha 7R III drewniana chatka nad jeziorem o mglistym poranku

© Michael Schaake | Sony α7R III | FE 24-105mm f/4 G OSS | 1/2500s @ f/9.0, ISO 100

Wyróżnione produkty

Michael Schaake

Michael Schaake | Niemcy

„Obecność we właściwym miejscu i czasie oraz dostrzeżenie dramatycznego piękna natury może być cudownym i bardzo osobistym przeżyciem. Dzieląc się swoimi zdjęciami, mam nadzieję zabrać innych ze sobą w tę podróż”

Zarejestruj się, by otrzymywać newsletter α Universe

Gratulacje! Utworzono subskrypcję newslettera α Universe

Podaj prawidłowy adres e-mail

Gratulacje! Utworzono subskrypcję